İleriye dönük Intel soketleri

Eray Eker

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Tekirdağ/Kırklareli/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik mühendisi
İntel şuanda 1150-1155-2011 soket tipinde işlemciler üretiyor ileride işlemci değişikliğinde anakartımı değiştirmek istemiyorsam hangi soket ileriye dönüktür. 1155 aralarında en eski olanı galiba birçok makalede 1150 soket işlemcilerin ileride broadwell işlemcilerle aynı soket yapısında olacağını okudum acaba bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi?

1150 şuanda en yenisi sanırım çünkü haswell mimarisi 1150 üzerine kurulu.

Son düzenleyen: Moderatör:
1150 soketleri daha ileriye dönük görünüyor. Pentium dan i7 kadar çoğunda 1150 kullandılar ileride de bu yoldan döneceklerini sanmıyorum.

Son düzenleme:
1155 soket üretilmiyor. Şu anda üretilen işlemci serileri:

1150 Soket:
Haswell
Haswell Refresh

2011 Soket:
Ivy Bridge Extreme

1150 soket işlemciler Broadwell ile uyumlu olacak. Ayrıca Haswell Extreme serisi de 2011 soket olacak ama geriye dönük uyumlu olmayacak. Boyutu biraz değişecek. DDR4 desteği de Haswell Extreme serisi ile gelecek.

2011 soket eski ama güçlü işlemciler. 1155 eski soket tipi. 1150 ise en güncel olanı. Burada ise z97 olanlar yeni çıkanları da destekleyecek. Parayı güncel olana vermek iyidir ama 1 yıl sonrası tamam ama 2 yıl sonrası için büyük ihtimal soket değişir.

Bu birazda ne istediğine bağlı 2011 soket işlemciler en güçlü işlemci sınıfıdır. (Kendimde 4820k kullanıcısıyım) Şahsen bu sınıfı öneriyorum. Vereceği performans sizi uzun yıllar idare edecektir. İleriye dönük düşünürseniz yarın bir gün bu gördüklerinizden tamamen farklı şeylerin çıkmayacağına bir garanti yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı