6000 TL Sistem Tavsiyesi

Plender

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar

Haswell PC Toplama Rehberi » Technopat
İlk defa kasa toplayacağım. Buradaki parçalarla sadece ekran kartını değiştirerek sistem oluşturmak istiyorum.

3 tane soru sormak istiyorum arkadaşlar, size donanım hakkında sizler kadar pek bilgim yok.

1.) 6000 TL bütçem var başka ne gibi sistemler önerirsiniz veya parça değişikliği.
2.) Monitör olarak ne önerirsiniz?
3.) 2 adet Samsung 120GB 840 Evo alıp, Raid0 yapmak istiyorum anakart destekliyor mu? destekliyorsa kısayol tuşu CTRL + I mı?

Şimdiden herkese teşekkür ederim altta linkleri ekledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Sistem çok iyi, değişiklik yapmana gerek yok.

2.Bence bu sisteme Asus 23" Mx239H Geniş Ekran Ah-ips Led Monitör - Vatan Bilgisayar gider. Hem şık hem estetik. Daha uygun birşey arıyorsan Philips 23" 238C4Qhsn/00 Geniş Ekran Led ips Monitör - Vatan Bilgisayar 'da olabilir.

3. 2 adet alıp Raid yapacağına 240GB SSD al. SSD'lerde Raid0'ın çok büyük bir katkısı olmuyormuş performasa. Ayrıca EVO değil PRO modelini al. Şimdi EVO diyen arkadaşlar RAPID mod'tan bahsedecekler ama RAPID mode 1GB'dan büyük dosyaları transfer ederken işe yaramıyormuş, ayrıca PRO modeli daha performaslı olduğu gösteriliyor testlerde.

1. Sistem çok iyi, değişiklik yapmana gerek yok.

2.Bence bu sisteme Asus 23" Mx239H Geniş Ekran Ah-ips Led Monitör - Vatan Bilgisayar gider. Hem şık hem estetik. Daha uygun birşey arıyorsan Philips 23" 238C4Qhsn/00 Geniş Ekran Led ips Monitör - Vatan Bilgisayar 'da olabilir.

3. 2 adet alıp Raid yapacağına 240GB SSD al. SSD'lerde Raid0'ın çok büyük bir katkısı olmuyormuş performasa. Ayrıca EVO değil PRO modelini al. Şimdi EVO diyen arkadaşlar RAPID mod'tan bahsedecekler ama RAPID mode 1GB'dan büyük dosyaları transfer ederken işe yaramıyormuş, ayrıca PRO modeli daha performaslı olduğu gösteriliyor testlerde.

Şimdi raid0 ile performans 2 SSD gücünde olmuyor mu? Güvenlik kısmındada şans diyorum tek hdd kullansam o bozulsa yine veriler gidecek güvenlik kısmına değilde bu performans eğer pek etki yapmıyorsa raid0'ın anlamı kalmaz benim için. Ben sadece işletim sistemi dosya kopyalarken daha hızlı kopyalasın ve işletim sistemi daha hızlı açılsın diye böyle birşey düşündüm.

Bu arada yorumun için teşekkürler.

Hızlı kopyalasın ve işletim sistemi hızlı açılsın diyorsan 1 tane SSD yeter. O SSD'ye işletim sistemini kurdun mu hız ve performansta sorun yaşamazsın.

Raid0 yaparsan herhangi bir SSD'de hata olursa iki SSD'deki tüm bilgilerin yanar böyle bir handikapı var Raid 0'ın. Eğer güvenlik istiyorsan Raid 1 yapacaksın o zaman aynı bilgiler hem birinci hemde 2. SSD'ye aktarılır fakat performans artmaz. Çok değerli bilgilerin varsa Raid 1 yap ama yoksa değmez.

Son olarak EVO modelindeki RAPID modu bilgisayardaki 1GB RAM'i önbellek gibi kullanıyor. O yüzden 1GB'dan büyük dosyaları transfer ettiğinde performans artışı olmuyormuş. Ve eğer elektrik kesintisi gibi bir sorun olursa bilgisayarının çökmesi gibi bir problem yaşanabilir olduğunu söylüyorlar RAM desteği ile kullanıldığı için. O yüzden PRO modelini alın yada EVO modelini alıp RAPID modu kapatın.

Öncelikle sistemi ne için topluyorsunuz? Eğer oyun için topluyorsanız o monitörü almak yerine, 1ms gecikme süresi olan şu monitörü alabilirsiniz.
Ayrıca oyun amaçlı RAID0 yapacaksanız, tek SSD almanız daha mantıklı olur. Zira normal kullanımda RAID0'ın farkını hissedemezsiniz.

Asus 23.6" Vn247H Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar

Öncelikle sistemi ne için topluyorsunuz? Eğer oyun için topluyorsanız o monitörü almak yerine, 1ms gecikme süresi olan şu monitörü alabilirsiniz.
Ayrıca oyun amaçlı RAID0 yapacaksanız, tek SSD almanız daha mantıklı olur. Zira normal kullanımda RAID0'ın farkını hissedemezsiniz.

Asus 23.6" Vn247H Geniş Ekran Led Monitör - Vatan Bilgisayar

Oyun oynamak, büyük programlar kullanıyorum iş için, Visual Studio, Sql gibi.

O zaman tek SSD alacağım belki sonradan ihtiyaç olursa HDD ekleme yaparım bana 120 GB'da yeter açıkçası.

AH-IPS LED ile LED monitör arasında ne gibi farklar vardır? Tepki süresi 2 ms olan, AH-IPS LED monitör var mıdır?

250 Gb'lik hızlı SSD işinizi rahatla görür. Monitör de ise 2k olanlardan birini seçerseniz, mükemmel olur.

Evet 120 GB bile yeter çok HDD kullanmıyorum ekleme yaparım olmazsa ya da harici HDD alırım.

O zaman RAID'siz olacak sistem.
Buraya donanım hakkında pek bilgim olmadığı için yazdım cidden çok yararlı bir forum yardımcı olan bütün herkese teşekkür ederim.
Son olarak 2K monitör ekran kartını yorar mı ya da GTX 780 Ti destekliyor mu?
Link verebilir misiniz? Acaba sadece monitör kaldı, onuda belirledimmi süper olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
2K çözünürlükle oyunları oynarken tabii ekran kartın daha yorulacak ve alacağın FPS değeri düşecektir. 1920x1080 çözünürlük iyi bir çözünürlük yada 2K çözünürlüklü alırsın oyunları Pencere modunda açıp 1920x1080 çözünürlükte de oynayabilirsin. Orası sana kalmış.

Normal LED ile IPS arasında şu fark var. IPS ekranda herbir piksel hem önden hemde yandan ışıklandırıldığı için 178 derecelik bir açıda, görüntüde bozulmalar olmadan net bir şekilde renkleri görebilirsin. Yani örneğin iki arkadaş aynı filmi IPS ekranda izlediğinde ikiside görüntüyü aynı şekilde görür fakat LED'de ise daha geniş açıyla izleyen arkadaş tam olarak net görmez.

5ms tepkime süresi oyunlar için yeterli aslında ama daha düşük olursa daha iyi olur tabiki. IPS ekranlarda sanırım 5ms'den düşük değer veren monitör yok.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı