7500 TL'ye 3DS Max ve vRay için Sistem Tavsiyesi

Devran Akar

Kilopat
Yer
KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Endüstriyel Tasarımcı
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yaptığım çizimlerden birkaç örnek verecek olursak;

Render (1).jpg

Render (2).jpg

Render (3).jpg

3DS Max - vRay için bir makina yapmaya karar verdim. 3DS Max'te polygon sayısı milyonları bulan bir sahnede hiç kasmadan gezinebileceğim, viewportta hiç kasmadan akışkan biçimde gezinebileceğim bir pc istiyorum. Yaptığım makina her anlamda geliştirilebilir olmalı. Aynı zamanda oyundur, günlük rutin işlerdir falan bu bilgisayarı kullanacağım. Bütçemi 5000-6000 aralığında belirlemiştim fakat yaptığım makine 7500'ü buluyor. Yani bütçe Max 7500TL. Kendimce bir pc topladım, sizlerinde görmesini ve detaylı yorumlamanızı bekliyorum.

upload_2014-8-1_9-43-27.png

Alacağım RAM tükendi olarak gözüktüğünden ekleyemedim. Onu ayrı ekliyorum;

upload_2014-8-1_10-1-54.png

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Quadro ile oyun açta göreyim ben seni.
  2. 1 HDD yeter mi? Ahahaha. Dostum render alınan dosyalar en az 20 25 GB'tan başlıyor. Bunları nerede depolayacaksın acaba?

Bunu biraz daha detaylı açıklar mısınız rica etsem? RAID yapılınca ne oluyor hiçbir bilgim yok malesef.
RAID 2 adet diski aynı anda çalıştırıyor. Bir dosyayı her iki diske de eşit şekilde dağıtıyor. Her iki diskte kullanıldığı için okuma yazma hızı artıyor, tabi bununla beraber performans ve render hızı da artıyor.

RAID 2 adet diski aynı anda çalıştırıyor. Bir dosyayı her iki diske de eşit şekilde dağıtıyor. Her iki diskte kullanıldığı için okuma yazma hızı artıyor, tabi bununla beraber performans ve render hızı da artıyor.
2 HDD ve 2 SSD alıp birbirine raid yaparsam tek HDD'li ve tek SSD'li kasaya göre performans artışı % olarak tahmini ne olur?

2 HDD ve 2 SSD alıp birbirine raid yaparsam tek HDD'li ve tek SSD'li kasaya göre performans artışı % olarak tahmini ne olur?
Şöyle RAID'i aynı ürünler arasında yapabilirsin. RAID ile tek SSD ve HDD'ye göre 2 kat daha hızlı olacaktır sistem.

Sırf bir kaç değeri biraz yüksek, en hızlı tek gpu ekran kartı diye 3 gb video ram'li bir ekran kartı önermek kesinlikle yanlıştır. Bütçe olsa Titan Black eklemek isterdim. 6 gb Gtx 780, yüksek polygonlu sahnelerde kaplamaları da ekleyince 780Ti'dan daha iyi performans verecektir.

Ayrıca 3ds max 2014 ve sonrası için Quadro devri bitti arkadaşlar. Bilip bilmeden yorum yapmayın sinir krizi geçiriyorum yazdığınız komik şeyleri okuyunca. Gidin 2000 liraya oyun sistemi toplayın, 3ds max konularına girip yorum yapmayın..

Ve yine ayrıca arkadaşımız V-Ray Advanced ile Render alacak. Render sonucu ortaya çıkan resim 20-25 gb değil. Çözünürlüğü ve kalitesine göre 1-30 mb arası bir şey olur.

Anakart konusuna gelince, Rampage 4 Black Editon en pahalı anakarttır tek cpu'lu x79 soket mimarisi için. İşimiz işlemci ile render almak olduğundan, işlemciye deli gibi overclock yapılacağından, anakartta ucuza kaçmak, kesinlikle çok yanlış bir fikirdir.

İşe göre değişir ama arka arkaya 15-20 tane render için bilgisayarı açık bıraktığımızda o ucuz anakartlara yazık oluyor. 100 lira için diğer extreme modellerine yönelme. Black edition 2800 destekliyor ama 2400 kullanacağız bir tek orada tutarsızlık var. Ama yine de kesinlikle Rampage 4 Black edition tercih et. Yakın zamanda bende aynı parçaları toplayacağım deli gibi sabırsızım.

2400 mhz cl11 ram koydum. Çünkü Rampage 4 Black edition'un QVL listesinde olan ramlerden sadece bir iki tanesi türkiyede var. Bir o senin eklediğin Corsair Dominator Platinum bir de benim eklediğim ram'ler. İşlemcin sınıra kadar oc edilcek. Performans hat safhada olacak. Hatta boş vakitlerinde eski bir çalışmanı stok hızda ve oc edilmiş hızda render alıp eğlenebilirsin. Ben aynısını iki tane Gtx 760 kullanarak Gpu render alıp yapıyorum. Arada dağlar kadar fark var. Dakika cinsinden.

Anakartın QVL listesi burada : http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...EDITION/Rampage_IV_Black_Edition_DIMM_QVL.pdf

Bu listede olmayan ram'i ben şahsen kesinlikle almam. Herşeyi didikleyen, monitörünü bile oc eden bir adamım. Test edilmemiş onaylanmamış bir ram'e 800-1000 lira vermem.

Gönül isterdi ki SP140 fanlar türkiyede olsun, H110 alıp yanına iki tane de SP140 alıp push/pull yapmak, ama malesef yok türkiyede görmedim ben daha. H100i'nin çıkardığı sesi boşver. 2 tane daha fan ekleyince ses biraz daha artabilir ama kesinlikle sorun değil. İşlemcin için 1-2 derecenin bile önemi var senin için.

TR3D'deki profilini gördüm ayrıca. :)

RAID0 özelliği şöyle, tek 240 Gb almak yerine iki tane 120 gb alıyorsun. İkisini birleştirip, okuma yazma hızını iki katına çıkarıyorsun. Hafıza yine 240gb. Ama 840 evo alıp rapid mod'da da kullanabilirsin. Zaten hiç ellemesen bile yetecek sana.

Anakartının SSD Secure Erase özelliği var. Performansı düşmeye başladığında tek tıkla ilk günkü hızına getirebilirsin.

Gönül rahatlığı ile alabilirsin. Ha bu arada Ram'leri Corsair'ler gelirse onlardan al. Tabi 16 gb yeter diyorsan.

rendersistem.jpg

Yaptığın tasarımlar yüksek detay seviyesi gerektiriyor. Bunun için işlemciye yük binecektir. LGA 2011 doğru seçim olmuş.

Bir sistem de ben topladım. Bende 3DSMax kullanıyorum. Sıvı soğutmaya çok gerek yok. Zaten render alırken dahi en fazla 70 dereceyi buldu işlemci. O yüzden kendi hava soğutmamı önerdim.

Ux3RXqh.png

RAID0 özelliği şöyle, tek 240 Gb almak yerine iki tane 120 gb alıyorsun. İkisini birleştirip, okuma yazma hızını iki katına çıkarıyorsun. Hafıza yine 240gb. Ama 840 evo alıp rapid mod'da da kullanabilirsin. Zaten hiç ellemesen bile yetecek sana.
Şunu biraz daha detaylı açıklar mısın? Senin önerdiğin SSD'de direk raid özelliği mi var yani? 2 tane almasam da olur mu? Raid olayı kafamı bulandırdı valla, hiç hesapta yoktu. Detay alırsam çok sevinirim. :) Ayrıca anakart konusunda yazdıklarına tamamen katılıyorum. Masraftan kaçmamak lazım ilerisi için. Zamanla ekleyeceğin parçalar ile bayağı geliştirilebilir bir kart bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı