AMD Radeon HD 6510'a Dikkat!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
AMD Radeon HD 6510 ekran kartı, aslında HD 6000 serisine ait olmayan, sadece etiketleri değiştirilmiş Radeon HD 5550 kartlardır.

Bu kartlar ile oyun oynamak hayalden ibaret. Özellikle yeni nesil oyunlarda, orta ayarlarda dahi bu kartlar çok yavaş çalışacaktır.

Kaynak: AMD rebrands HD 5000 series for Russian market

Cas$hper gibi firmalar, bilgisayarlarını ucuza mal etmek için bu tür etiketi değiştirilmiş kartlar kullanabiliyorlar.

Kaliteli bir ekran kartı en az 100 lira olmalıdır.

Alınabilecek en düşük kart da budur:

http://technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/1537-100-tlye-en-iyi-ekran-karti.html

Oyun oynamak hayaldir bu kartla gibi bir yorumda bulunmuşsunuz...ve fakat bilgisayarımda bu kart mevcut ve şimdiye kadar, hem de tüm grafik özellikleri Ultra-High düzeyde, rahat rahat oynayamadığım oyun olmadı...yani kalkıp ta bilgisayar fiyatına bir grafik kartı almak son derece gereksiz bir davranış bence. Ki ayrıca Maya, Cinema 4D, Cad, gibi 3d grafik işleme programları kullanan biriyim, tıkır tıkır çalışıyor, renderlemek olsun, design olsun...bence gayet kifayetli bir ekran kartı. Ki, bir Nvidia delisi olarak, şaşırdım bile diyebilirim ufacık, gayet mütevazi bu grafik kartının performansına ( şu "ekran kartı" lafını da kim çıkardıysa vakti zamanında....grafik kartı kardeşim :))....)

Bana şu Ultra-High ayarlarda oynadığınız bi iki oyun söyler misiniz? Bir de çözünürlük kaç, onu öğrenelim. Ben kartın oyun performansını yorumladım ve kartın oyun performansı vasat. Bunu sizin "öyle oynuyorum, böyle oynuyorum" demeniz değiştirmez. becnhmark sonuçları ortada. Kart oyun kartı değil...

Hmm...örneğin NFS shift2 ....Tiberian Twilight....Dawn of War Retribution...ve sair, oyun tutkunu olduğumdan daha bir çoğu var, çözünürlükler 1280x1024, antialiasing x 4, anisotropic filtering= trilinear falan filan....gerçi sonuçta...Maya ile 10 dakikalık bir render işlemi, tüm oyunlara bedeldir benim ölçütüme göre :)...her neyse aşık atmak, üstün bilgi seviyemi ( !!...:) ) kanıtlamak için yazmadım yazıyı....sadece " bu kartla oyun oynamak hayaldir " gibi aşırı bir yorum dikkatimi çekti, ben çatır çatır oynuyorum çünkü...o yüzden :)

Oyun oynamak var, oyun oynamak var. Full HD çözünürlükte 16xMSAA ve 16xAF açınca o kartın bir böcek gibi ezileceği ortada. Ki oynadığınız oyunlar DirectX 11 gibi teknolojilerden mahrum iken Shift gibi oyunlarda AA açsanız ne olur açmasanız ne olur. Ayrıca bu kart CAD/CAM işi için tasarlanmamış. BU amaçla kullanacaksanız neden böyle bir kart almadınız ki? Zaten siz daha ilk başta marka PC almakla hata etmişsiniz...

Aslında bunu salona aldım itiraf edeyim casper marka bilgisayar işte, hem ben hem oğlum oyun oynayalım diye dediğim gibi gayet de iş görüyor :)...iş için " render farm " kullanıyorum, 4 bilgisayarlık onlarda SLI bağlı 8 adet Elsa Quadro FX 5600 var, gerçi bu öyle bir sektör ki, şimdi " amanın ne süpermiş yahu..." dediğimiz şey, iki ay sonra çöplük olabiliyor...o yüzden kendimizi kasmadan, tüketim sistemine esir olmadan, gayet rahat bir oyun keyfi yaşayabiliriz...demek istediğim o...varsın pixellerden oluşan sanal otomobilim, sokak ışıklarını yansıtmasın :)...bu arada sohbetiniz için de teşekkürler...:)

Ben teşekkür ederim. Tüketim konusunda size hak vermemek elde değil ama ben de sonuçta oyun dergisinde yazdığım için tutup ta oyunculara bu kartı tavsiye edemem. HD 5670 tavsiyeme bile laf geliyor. Sonuçta her okurun da bir bütçesi var :)

Sizin gibi daha dün PC kullanmaya başlamış, önüne gelen yerde bilgisayar oyunlarını korsan kullanan cahiller gibi "full" kelimesini diline dolamış ama daha bu kelimenin çözünürlük konusunda "Full HD" olduğundan bihaber kişilerle tartışmaya girmeyi gereksiz bulsam da, sizlere yine bir şeyler öğretme ihtiyacı duyduğum için cevap vereceğim.

Öncelikle sayenizde BT dünyası yeni bir içi boş ifade ile tanıştı: "Full çözünürlük". Allah allah. Ne ola ki bu "full çözünürlük". Herhalde birisi Full HD demek istedi ama daha çözünürlüklerin piksel bilgisi konusunda en ufak bilgisi olmadığı için HD takısına gerek olmadan ortaya bir "full" ibaresi bırakıverdi.

Call of Duty Black Ops, sizin gibi çoluk çocuk, babalarının aldığı dandik marka bilgisayarlarda rahat oynanabilsin diye grafik özellikleri düşük tutulan bir oyundur. Zaten sizin gibi kullanıcılar bu tür oyunları kurar kurmaz oyuna dalarlar. Oyunun grafik ayarlarını yükseltmeyi bilmedikleri için varsayılan ayarların en yüksek seviyede olduğunu zannederler.

Şimdi bir de yenilmiş kazık var. Casper'dan bi güzel kazık yenmiş. İnsanın içine sinmiyor tabi. E ne olacak? Kendi kullandığın ekran kartını öveceksin doğal olarak. Ortada ne FPS değeri var, ne ayarlar var, ne tam çözünürlük bilgisi var... Bol keseden sallayacaksın "full çözünürlük" diye. Yerse...

Ama yemez. Yemez, çünkü burası bi' fulloyun, bi oyuncehennemi ya da frmtr değil. Burası Technopat. Burada full çözünürlük gibi "işkembeden" atılan tabirler tutmaz. Bu yüzden bir daha bilmediğiniz konularda atıp tutarken iyi ölçüp biçin, yoksa bugüne kadar edinmediğiniz bilgiyi birden veririz, alimallah bilgi selinde boğulup kalırsınız, sizi Casper Yetkili Servisi bile kurtaramaz...

Şimdi o oynadığın oyunlara harcadığın vaktinin bir kısmını da ekran kartı testlerine bakmaya ayır ki bir daha ki sefere kazıklanmayasın. Bak senin için HD 6510'dan bile daha hızlı bir kartın Full HD çözünürlükte nasıl ezildiğini derledim. Ben çok konuşmayayım, testler konuşsun:

Cryssi Warhead, 11 FPS
Aliens vs. Predator, 11 FPS

Sapphire Radeon HD 6570 512MB Video Card Review | Unbiased Computer Hardware Reviews - ThinkComputers.org

Unigine Heaven v2.5, 12 FPS

Sapphire Radeon HD6570 Video Card | TechwareLabs

Metro 2033, 7 FPS
Alien vs. Predator, bu defa senin anlamlarını dahi bilmediğin AA açık şekilde, 8 FPS

AMD Radeon HD 6670 and 6570 Mainstream GPUs - HotHardware

Herhalde artık kazıklandığın konusunda tatmin olmuşsundur. Casper ne kadar kazıklasa da tatmin olmuyor sizin gibiler....

Sizin gibi daha dün PC kullanmaya başlamış, önüne gelen yerde bilgisayar oyunlarını korsan kullanan cahiller gibi "full" kelimesini diline dolamış ama daha bu kelimenin çözünürlük konusunda "Full HD" olduğundan bihaber kişilerle tartışmaya girmeyi gereksiz bulsam da, sizlere yine bir şeyler öğretme ihtiyacı duyduğum için cevap vereceğim.

Öncelikle sayenizde BT dünyası yeni bir içi boş ifade ile tanıştı: "Full çözünürlük". Allah allah. Ne ola ki bu "full çözünürlük". Herhalde birisi Full HD demek istedi ama daha çözünürlüklerin piksel bilgisi konusunda en ufak bilgisi olmadığı için HD takısına gerek olmadan ortaya bir "full" ibaresi bırakıverdi.

Call of Duty Black Ops, sizin gibi çoluk çocuk, babalarının aldığı dandik marka bilgisayarlarda rahat oynanabilsin diye grafik özellikleri düşük tutulan bir oyundur. Zaten sizin gibi kullanıcılar bu tür oyunları kurar kurmaz oyuna dalarlar. Oyunun grafik ayarlarını yükseltmeyi bilmedikleri için varsayılan ayarların en yüksek seviyede olduğunu zannederler.

Şimdi bir de yenilmiş kazık var. Casper'dan bi güzel kazık yenmiş. İnsanın içine sinmiyor tabi. E ne olacak? Kendi kullandığın ekran kartını öveceksin doğal olarak. Ortada ne FPS değeri var, ne ayarlar var, ne tam çözünürlük bilgisi var... Bol keseden sallayacaksın "full çözünürlük" diye. Yerse...

Ama yemez. Yemez, çünkü burası bi' fulloyun, bi oyuncehennemi ya da frmtr değil. Burası Technopat. Burada full çözünürlük gibi "işkembeden" atılan tabirler tutmaz. Bu yüzden bir daha bilmediğiniz konularda atıp tutarken iyi ölçüp biçin, yoksa bugüne kadar edinmediğiniz bilgiyi birden veririz, alimallah bilgi selinde boğulup kalırsınız, sizi Casper Yetkili Servisi bile kurtaramaz...

Şimdi o oynadığın oyunlara harcadığın vaktinin bir kısmını da ekran kartı testlerine bakmaya ayır ki bir daha ki sefere kazıklanmayasın. Bak senin için HD 6510'dan bile daha hızlı bir kartın Full HD çözünürlükte nasıl ezildiğini derledim. Ben çok konuşmayayım, testler konuşsun:

Cryssi Warhead, 11 FPS
Aliens vs. Predator, 11 FPS

Sapphire Radeon HD 6570 512MB Video Card Review | Unbiased Computer Hardware Reviews - ThinkComputers.org

Unigine Heaven v2.5, 12 FPS

Sapphire Radeon HD6570 Video Card | TechwareLabs

Metro 2033, 7 FPS
Alien vs. Predator, bu defa senin anlamlarını dahi bilmediğin AA açık şekilde, 8 FPS

AMD Radeon HD 6670 and 6570 Mainstream GPUs - HotHardware

Herhalde artık kazıklandığın konusunda tatmin olmuşsundur. Casper ne kadar kazıklasa da tatmin olmuyor sizin gibiler....

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı