Anadolu Liseleri ile Düz Liselerin farkı var mı ?

Roxor

Kilopat
Daha fazla  
Liseye geçerken bize şehrimde ki liselerin yazılı olduğu bir kağıt verildi. Lisede 1 tane düz lise var. Meb in sitesinde Anodolu yazsada okulun kendi sitesinde düz gözüküyor.

Düz liseyi seçsem kaybım olur mu ?

Üniversite giriş sınavında Anadolu Liselerinin katsayıları daha çok, yani fazladan puan gibi bir şey verilecek. Çok çalışırsan düz liseden üniversiteye tabikide gidebilirsin.

Üniversite giriş sınavında Anadolu Liselerinin katsayıları daha çok, yani fazladan puan gibi bir şey verilecek. Çok çalışırsan düz liseden üniversiteye tabikide gidebilirsin.

Katsayı diye bir puan yok artık hangi liseden olursan ol 4 yıllık lise hayatın boyunca aldığı yıl sonu puanlarına göre ek puan geliyor. Bu puana OBP yani orta öğretim başarı puanı deniyor. Sadece teknik ve anadolu teknik lisesinde olanlar için ek kontenjanlar ve ek puan gelen bölümler var. Lise sonunda gelen puanlara bakıldığında anadolu, anadolu öğretmen, düz lise, fen lisesi aynı statüde.

Hocam iyi gunler. Yorumumu siyasi anlamayın. Liseye hangi amaçla girdiğiniz önemli. Onu universiteye geciste ara bir basamak olarak goruyorsaniz eger , ulkemizdeki liselerin hepsi degil ancak cok buyuk bir yuzdesinin bir farki yoktur. Neredeyse egitim vasatin biraz ustundedir. Bu nedenle ki dershaneler evrimlesti. Paraniz varsa son sinifta butun 4 seneyi birden dershanede tekrar okursunuz ; eger yeteri kadar paraniz yoksa kendi cabalarinizla bunu yaparsiniz. Fakat , amaciniz bir seyler ogrenmek ufkunuzu genisletmek ise , kimse kusura bakmasin , fen liseleri haric cogu lise yine ayni seviyededir. Anadolu liselerinin mufredati benim zamanimda ( 3 -4 sene once) daha bilimseldi duz liselere gore. Bu nedenle , ileride liseyi ne amacla kullanacaginizi iyi dusunun. Dershaneler de kapatiliyor bu arada.

Ben lise seçimininin beni çok çok etkileyeceğini düşünmüyorum ama aile ve çevre baskısı beni çok itiyor. Oturduğum bölge şehrin dışında kalıyor. Şehirde daha çok tercih edilen liseler olduğu için buraların puanları düşük kalıyor. Bunu bilmeyenler hemen gittiği lisenin puanı düşük bundan bir halt olmaz moduna giriyor. Bunu yaşamamak için Lise tercihi için kafa yoruyorum. Yoksa en yakında ki Anadolu lisesine gidecektim.

Katsayı diye bir puan yok artık hangi liseden olursan ol 4 yıllık lise hayatın boyunca aldığı yıl sonu puanlarına göre ek puan geliyor. Bu puana OBP yani orta öğretim başarı puanı deniyor. Sadece teknik ve anadolu teknik lisesinde olanlar için ek kontenjanlar ve ek puan gelen bölümler var. Lise sonunda gelen puanlara bakıldığında anadolu, anadolu öğretmen, düz lise, fen lisesi aynı statüde.
Benim bilgidiğim kadarıyla OBP puanında Anadolu Lisesinde olanlara daha fazla puan veriliyor gibi bir şey söylüyorlardı öğretmenler...

Benim bilgidiğim kadarıyla OBP puanında Anadolu Lisesinde olanlara daha fazla puan veriliyor gibi bir şey söylüyorlardı öğretmenler...

Asla tüm liseler eşit şuanda OBP puanı 4 yıl sonunda ortaya çıkan diploma puanının 5 ile çarpılmasıyla elde edilen puan sonrasında çıkan sonucu 0.12 ile çarpıp üniversiteye girerken sınav sonucuna eklenen puanı hesaplamış oluyorsun. Ben bu sene mezun oldum kesinlikle eminim söylediklerimden. Benim OBP puanım 374.5 sınav sonucuma eklenen puan ise 44.94.

Ben lise seçimininin beni çok çok etkileyeceğini düşünmüyorum ama aile ve çevre baskısı beni çok itiyor. Oturduğum bölge şehrin dışında kalıyor. Şehirde daha çok tercih edilen liseler olduğu için buraların puanları düşük kalıyor. Bunu bilmeyenler hemen gittiği lisenin puanı düşük bundan bir halt olmaz moduna giriyor. Bunu yaşamamak için Lise tercihi için kafa yoruyorum. Yoksa en yakında ki Anadolu lisesine gidecektim.

Ah bu çevre baskısı , "komşular ne der" mantığı ... :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı