PC'yi 15 gün açık bıraktım, açılmıyor

Nİyazi

Hectopat
Daha fazla  
Selam recep abi. 15 gün önce pc sabahtan akşama kadar açıktı sonra. Birgün açtım pcyi USB yerlerine takılı olan mause ve klavye gibi şeyler çalışmamaya başlamıştı. PC'yi kapatıp açınca düğmesine basınca açılmıyordu arkadaki güç kablosunu söküp taktıktan sonra açılıyordu. Ertesi gün pcyi açarken karşıma mavi ekranlı bir uyarı geldi. Sonra pcyi tekrar başlattım f1 e bas geldi bastım ama hiçbişi olmadı pc tekrar tekrar başlayıp aynı yerde durdu. Sonra tekrar kapatıp açınca ekran gelmedi fanlar vb şeyler çalışıyor. Ama ekran gelmiyor ben anakart yandı diye tahmin ediyorum ama anakartta hiçbir yanık kokusu felan yok. Bide size danışıyım dedim, cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim pc 36 saattir açık neredeyse dün STEAM den oyun indirdim sabaha kadar sabah 5 te yatıp 15:30 gibi uyanıyorum pc açık tı uyandığımda şimdi 36 saattir açık pc.Mavi ekran gördüysen işlemci den kaynaklıdır ama işlemciden olmayada bilir.

Arkadaşlar ama pc ekranı gelmiyor. Fanlar vb. şeyler çalışıyor. Bilgisayarcıya götürdüm. Anakart yanmış dediler. Ama ben pek itimat etmedim. Birde pc böyle olmadan önce bizim binanın yakınına yıldırım düşmüştü. Bir arkadaşa sordum. Prizin topraklaması yandıysa Anakart statik elektrik biriktirip yanmış olabilir dedi.

Hiçbir şey yanmamış korkmana gerek yok. Yapacağın şey bir bilgisayarcıya gidip işlemci ve köprülerin macunlarını yenileyeceksin. İç bakım yapacaksın fanlara cmos reset yapıp bilgisayarı açacaksın bu kadar.

Murat kardeş bilgisayarcıya götürdüm. Anakart yanmış dedi. Ama ben pek itimat etmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekrana görüntü gelmemesi ile sıcaklık alakası yok olsa siyah ekran gelir ve WİNDOWS açılırken tekrar kapanır veya mavi ekran verir (mavi ekran genelde ram'den olur açılış sırasında) demek istediğim şey bilgisayarcı kısmen doğru söylemiş anakart'ın slotu yanmış olabilir (ram slotu vb.) ama açılış'da görüntü hiç bir şekilde gelmemesi siyah ekrandan bahsediyorum ram'den kaynaklı genellikle ama harici ekran kartı kullanıyorsanız pcie slotunda'da sorun olabilir.

Not: şu şekilde bir deneme yap ramleri çıkar ve pc'yi aç sonrasında kesik kesik beep diye sürekli ses geliyorsa ram ve ram slot'u sağlamdır.

Ben bilgisayarımın 3 gün açık kaldığını hatırlıyorum. Bilgisayarın uzun süre açık kalmasında bence bir sakınca yok.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı