Asus N53SV Bazı Oyunlarda Cızırtı ve Kasma Problemi

• Konuyu başlatan delurax
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 6B
D

delurax

Ziyaretçi
Herkese merhaba benim sorunum şu ; Asus N53SV laptobum var 6 gb ram,Nvidia GT 540M ekran kartım ve dahili Intel Hd Graphics 3000 ekran kartım,intel core i7 işlemcim var. Bazı oyunlarda özellikle daha yüksek performans gerektiren oyunlarda(FİFA 2014,FM 2014,BLUR gibi) bilgisayardan cızırtı geliyor ve rahatsız edici şekilde kasmalar oluyor çok rahat oynayabileceğim oyunları oynayamıyorum nispeten daha az performans gerektiren oyunlarda ve bilgisayarı gündelik kullanırken(internette dolaşırken vs) hiç bir problem yok , bu problem uzun zamandır devam ediyor ve çözümünü bulamadım işletim sistemim windows 8.1 biosum güncel ve tüm driverlarım da güncel sorun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı bilmiyorum bilgisayarı aldığımdan beri yani 2 senedir de fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaptırmadım rahatsız edici bi ısınma problemi de yok yardımcı olabilirseniz çok sevinir ve teşekkür ederim iyi günler :)

Oyunlar orijinal değil cızırtı fan'dan değil de hoparlörden geliyor gibi

Daha önce de orijinal olmayan oyunlar oynuyordum böyle bi problem yoktu birden ortaya çıktı

Fan sesi olmadığına eminim ses sürücüm de güncel nvidia ile oyun açamıyorum o yüzden de kaynaklanıyor olabilir sistem nvidia'yı görüyor nvidia denetim masası falan mevcut hatta geforce experience programından nvidia sürücülerini bile güncelliyorum ama dxdiag'tan baktığım zaman nvidia gözükmüyor Pes 2014 yüklemiştim orda da nvidia ekran kartını oyuna tanıtamadım bir türlü

Doğru olanı o sorun yok. Pes'tede intel'i görmesi normal. Oyunu nvidia denetim masasından etkinleştirin ve oyunu açarken sağ tık yüksek performanslı nvidia ile çalıstır deyin. Eğer pes'tede kasıyorsa sorun var demektir
Yarım saat oyunu oynadıktan sonra bununla sıcaklık değerlerini paylaşın.
Release Package | AIDA64 Extreme 4.50.3000

Sağ tık yüksek performanslı nvidia zaten hep seçili ama ona rağmen kasıyor. Ama müzik dinlerken falan ne bir cızırtı ne bir kasma var sıcaklık değerlerine hiç bakmadım ama anormal olduğunu zannetmiyorum sıcaklık değerlerinin

Bilgisayardan cızırtı gelmesi HDD'nin dönen kafasının milin sürtmesiyle (Şayet bu ses ise HDD arızalı demektir) oluşabilir. Benim laptop'umda ekran kartının çalışmasından dolayı çıkan bir cızırtı var. Bir sorun teşkil etmez.

Ciddi sorun teşkil ediyor benim problemim yani kesinlikle donanımsal mı diyorsunuz yazılımsal bir çözümü yok mudur ? Bence normalde değil de sadece yüksek performans gerektiren oyunlarda yapması ekran kartından olabileceğini aklıma getirmiyor değil bilgisayarımın bios'una girdim ancak ekran kartıyla alakalı bir kısım bulamadım ASUS N53SV Bios ayarlarından anlayan var mıdır ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı