Asus X550LN - XO007D Kullanıcı İncelemesi

Herkese merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 2 hafta önce aldığım Asus X550LN – XO007D bilgisayarımla ilgili incelememi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sanırım forumda bu model üzerine inceleme yapılmamış. Bu sebeple başı kel kalmasın istedim ve işe koyuldum :)

Fotoğraf çekip paylaşmayı gereksiz buluyorum açıkçası. Ancak kafanıza takılan bir konu olduğu takdirde fotoğrafa gereksinim duyarsak tabi ki çekip paylaşırım.

Oyun FPSleri incelemelerimi ekran görüntüsü yerine yazılı olarak paylaşıp daha ayrıntılı bilgi vermeyi tercih ettim. Yalan yanlış FPS değeri verecek halim yok sonuçta. :)

Sanırım giriş adına bunlar yeterlidir. Kategorilere ayırıp her konu hakkında detay vermeye çalışacağım. İlk kez böyle bir inceleme işine giriştiğim için eksik kaldığım yerlerde uyarırsanız darılmam, tam aksine ihtiyacım olduğu için memnuniyet duyarım.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

İşlemci: Intel Core i7-4500U 1.8 GHz. (Turbo Boost Teknolojisi ile 3.0 GHz.) 4 MB Cache
RAM: 8 GB DDR3 1600 Mhz. (Maksimum 8 GB destekliyor.)
Sabit Disk: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 840M 2GB 64 Bit Ekran Kartı
İşletim Sistemi: FreeDos
Ekran: 15.6'' LED HD (1366x768)

1 Adet USB 2.0, 2 Adet USB 3.0, 1 Adet HDMI, 1 Adet VGA, Kart Okuyucu ve olmazsa olmazımız kulaklık girişimiz mevcut.

Ve tabi ki Webcam, Bluetooth, DVD-RW vesaire de mevcut.

FİYAT, KARGO, ULAŞIM, PAKETLEME

Ben bilgisayarı 1800 liraya aldım, ufak bir küsüratı vardı ancak anımsayamadım. Fiyatı vermekteki amacım kıyaslama yapabilmenize olanak tanımak içindir. Hızlıal.com’dan aldım. Siparişi 12’de verdim, akşamüstü 6 gibi kargoya verildi ve bu hoş olmadı, kargo ertesi güne kaldı. Ve mng kargo yavaştı. Ancak paketleme konusunda sıkıntı yaşamazsınız, bunu söyleyebilirim. Bu kısmı fazla uzun tutmamın mantığı yok, aklınıza takılan bir konu varsa sorun, cevaplayayım.

DIŞ GÖRÜNTÜ VE MALZEME KALİTESİ

Bilgisayar sert plastik diyebileceğim, yeni notebooklarda sıkça gördüğümüz malzemeden yapılmış. Dış kısmı siyah, iç kısmı gri, klavye tuşlarımız ışıklandırmasız siyah renk bildiğimiz Türkçe Q klavye. :)

Oldukça şık bir tasarımı var. Neredeyse ultrabook yapacaklarmış da ipten dönmüş diyebilirim. Hafif ve ince bir bilgisayar. Gerçekten taşıma açısından büyük kolaylık sağlıyor.

SOĞUTMA

Asus gibi bir markanın soğutmasının kötü olmasını bekleyemezdim zaten. IceCool teknolojisi sayesinde kol dayama panelimiz daha serin. Önceki laptopumun (Z570) soğutması arkadaşlarımın bilgisayarlarınınkinden üstün diye sevinirdim. Gerçek soğukluğu şimdi anladım. Laptop başında yemek yerken Lenovo’nun fanının önünde kolayı unuttuğumda kahve gibi sıcacık olmuştu. :D Bu bilgisayarın fanının önüne elimi dayadığımda inanın soğuk hava üflüyor, kullanırsanız eminim sizler de göreceksiniz.

EKRAN & PARLAKLIK

Bilgisayarın monitörü mat ekran değil, en azından ben öyle biliyorum. Hiçbir yerde mat yazdığını görmedim. Her nasılsa monitöre doğrudan güneş ışığı vursa bile yansıma, parlama vs. yapmıyor. Belki de mattır, ben bilmiyorum. :)

Bazen nedense ekran parlak değilmiş gibi geliyor. Parlaklığı daima en yüksek ayarda kullanmayı tercih ederim. Lenovo geceleri gözümü acıtırdı bazen. Bunda onu yaşamıyorum. Parlaklığı biraz daha sağlığı düşünür hale getirmişler diyebilirim. Kesinlikle parlaklığı yeterli düzeyde, bu konuda şüpheniz olmasın.

BATARYA & ŞARJ SÜRESİ

Aldığım gün akşam 8’de şarja takıp sabah 10’da çıkarttım. İlk şarjın süresi uzun olsun istedim. Ekran kartı ve işlemci düşük güç tükettiği için oyunlar, bilgisayar pil gücündeyken yani fişe takılı değilken kasmıyor. O yüzden her gün en az 1 kez şarjı %10’a düşürüp şarj ediyorum.

Süre olarak; %100’den %10’a kadar tamamen oyun oynarsam rahatlıkla 2 saat yetiyor şarj. Film izleyip internette dolaşayım derseniz sizi temin ederim ki 3 saatten önce %10’u görmeyeceksiniz.

HOPARLÖR & SES KALİTESİ

SonicMaster kalitesiyle donatılmış bir ses sistemine sahiptir laptopumuz. Gerçekten ses çok temiz çıkıyor ve yüksek seste de netlik bozulmuyor. Ayrıca bass gücü de çok iyi geldi bana. Sesi sona aldığınız takdirde bayağı gürültü verebilecek hoparlörlerimiz mevcut yani. :)

KAMERA VE TOUCHPAD

Aslında kamerası beklediğimden kaliteli çıktı. Ancak takdir edersiniz ki ahım şahım bir kamerası yok, yine de işimizi kesinlikle görecek kadar iyi. En azından görüntünüz takılmıyor görüntülü konuşmalarda.

Touchpad ise oldukça kullanışlı ve konumlandırmasında sıkıntı yok. Touchpadin sol alt tarafına doğru laptopun gösterge ışıkları (şarj, caps lock gibi) mevcut. Touchpadin dezavantaji tekerleğinin olmaması.

OYUN PERFORMANSI

İnternet açısından ttnetten kaynaklı sıkıntılar yaşadığım için Battlefield 4, Watch_Dogs gibi son çıkan oyunları ne yazık ki deneyemedim. Fırsatım olursa oyun performanslarını hemen eklerim. Yine de güzellerinden birkaç oyun ile test yaptım. En çok hoşuma giden şey de en ufak bir ısınma problemi yaşamamış olmam. Gerçekten bu aletin içinde klima takılı olabilir. :)

Vsync nedir bilmiyorum ama oyunlarda OFF konumundaydı ve bütün oyunları 1366x768 çözünürlükte oynadım, oynuyorum.

İlk olarak Elder Scrolls V: Skyrim oyunundaki performanstan bahsedelim. Antialiasing ve anisotropic filtering ayarları 4’te idi ve oyunu Medium yani orta ayarda oynadım. Gördüğüm en düşük FPS 42, en yüksek FPS 60 oldu.

F1 2012 oyununda Antialiasing 4’te idi, ayarların bir kısmı Mediumdayken, bir kısmı ise High yani yüksekteydi. Gördüğüm en düşük FPS değeri 60 iken en yüksek değer 69 oldu.

FarCry 3’ü arkadaşımdan almıştım. Orijinal değil ancak bütün ayarları Medium’da ve değiştirilmiyor, optimizasyon sıkıntısı olduğunu da düşünmüyorum. Geniş bir aralık oluştu; en düşük 35, en yüksek 68 FPS gördüm. Genellikle ateş ettim ve koşturdum, ortalamam 39-43 FPS civarlarındaydı.

Counter-Strike Global Offensive, League Of Legends, NBA 2K14 gibi oyunları test etmeye gereksinim duymadım. LoL’ün 59 FPS olduğunu bile görmedim. Hepsi deyim yerindeyse kaymak gibi oynanıyor.

ARTILARI VE EKSİLERİ

Artıları
- Soğutması harika. Fazla söze gerek yok. Dediğim gibi Asus cihaza klima takmış sanarsınız. :)
- 4. nesil grafik kartı ve U serisi işlemcisiyle oldukça büyük bir enerji tasarrufuna sahip. Oyun oynarken cihazınızı fişe takma zorunluluğu artık yok. FPS düşüşleri yaşamayacaksınız, Asus'a kefilim. :D
- Tasarımı gerçekten çok zarif. Yazının başında da belirttiğim gibi, neredeyse Ultrabook olacakmış, son anda vazgeçmişler gibi.
- "Soğutmasını bu kadar övdün, ses yapıyordur o zaman bunun fanları" dediğinizi duyar gibiyim. Uzun uzadıya anlatmayacağım; çıt çıkartmıyor, çok sessiz sakin, uslu, kendi halinde bir bilgisayardır. :)

Eksileri
2-3 dakika gözüm uzaklara daldı ve ne kusuru olduğunu düşündüm. "Fasa fiso" diyebileceğimiz iki negatif yönü zar zor buldum. :)

- Laptopun sol alt kısmında bulunan göstergelerin ışıkları gündüz gözüyle görünmüyor. Caps lockun açık olup olmadığını elinizle gün ışığını siper etseniz dahi zor görüyorsunuz. Ucuz ampul kullanmışlar. :D
- Bu biraz kişisel olabilir ama ben biraz daha cayır cayır bir ekran bekliyordum. Kesinlikle oyunlarda vs. hiçbir engeli yok, yanlış anlaşılmasın. Ama eski bilgisayarımın disko ışıklarıyla donatılmış ekranına gözlerim alışmış. :)

EKRAN KARTI HAKKINDA ÖNEMLİ DİPNOT!

Sanırım bu laptop hakkında en çok merak edilen konu GT840M ekran kartının 128 değil de 64 Bit olmasıdır. Almadan önce ben de "64 Bit sorun çıkartmaz mı?" diye şüphelenmedim değil. Ama oyunların FPS testlerine baktım ve gözümü karartıp aldım. 840M Monster, Viktor gibi oyuncu bilgisayarı üreten firmaların da bilgisayarlarına girmeye başladı, bunu referans gösterebilirim. İnanın hiçbir sorun çıkartmıyor. Unutmayalım ki ekran kartının performansını sadece Bit değeri belirlemiyor. NVIDIA "128 Bitten aşağısı çöptür." lafını ağızlara tıkmayı kesinlikle başarmış.

İlk kez bu tarz bir inceleme yaptım. Görsel eklemeyi hoş bulmamamın nedenlerinden birisi de uğraştırmasıdır, yani bu acemi arkadaşınız biraz üşendi açıkçası. :) Dilerim ki satın almak isteyen kişilere bir nebze olsun yardımı dokunacak bilgiler aktarmayı başarabilirim. Aklınıza takılan herhangi bir konu olduğu takdirde sorun, cevaplayayım.

Zamanını ayırıp okuyan herkese şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi günler dilerim. :)

Yazdığım yazının sonuna ek olarak görsel eklemeyi biliyorum ancak forumun yazı yazma kısmı kod şeklinde olmadığı için zorlandım ve yok yere hatalı olsun istemedim. Kalın yazmak için B harfine basmak yerine yazmayı daha cazip bulan birisiyim, o yüzden zorlandım sanırım. :)

Üniversiteye gittiğim zaman fırsatım olduğunda eklemeyi düşünüyorum. FPS değerlerini de görsel hale getireceğim. Teşekkürler. :)

O modelin çıkmasına ben de biraz üzüldüm açıkçası ancak laptopum hediye olduğu için aceleyle almak durumunda kaldım. Eğer kötü performans alsam bayağı pişman olabilirdim ancak GT840M beklediğimden sağlam çıkınca sorun olmadı. Ve 500GB HDD bana kesinlikle yetmezdi. :)

Üniversiteye gittiğim zaman fırsatım olduğunda eklemeyi düşünüyorum. FPS değerlerini de görsel hale getireceğim. Teşekkürler. :)

O modelin çıkmasına ben de biraz üzüldüm açıkçası ancak laptopum hediye olduğu için aceleyle almak durumunda kaldım. Eğer kötü performans alsam bayağı pişman olabilirdim ancak GT840M beklediğimden sağlam çıkınca sorun olmadı. Ve 500GB HDD bana kesinlikle yetmezdi. :)

Bence 840m güncellemelerle daha iyi olacak. 740m'den iyi bir kart kesinlikle.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı