Battlefield 3 Yukarıdan Aşağıya Çizgiler İniyor

cgokhans

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Battlefield 3'ün tek oyunculusu olsun multiplayer ı olsun windows 8.1 i normal kapatmış açmışsam oyunu açtığımda hani tv kanallarında sinyal az olur üstten aşağıya doğru bir çizgi iner sonra tekrar üste çıkıp inmeye devam eder ya o şekilde oyunda sürekli çizikler geliyor. Bilgisayarı yeniden başlat deyip açarsam oyun normal sağlam bir şekilde açılıyor. Her defasında bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalmak canımı sıktığı için format attım maalesef yine düzelmedi. E komşulardaki windows 8.1 olan bilgisayarlarda sıkıntı yok. Ekran kartı Nvidia 840m 2 gb. En son güncel driverı kurulu. Windows güncellemeleri tam. Ekran görüntüsü almaya çalıştığımda görüntülerde o çizikler belirmiyor. Ekran kartında hata olsa desem yeniden başlatınca niye düzgün çalıştırıyor da normal açınca çizikli açıyor anlayamadım gittim :( Bir fikri olan var mı?

Problem ekran kartında. Garantisi varsa garantiye yolla, gıcık bir yerden aldıysan ve "bilgisayarında sorun yok" diyorlarsa ısrarla ekran kartının arızalı olduğunu söyle. Düşük bir ihtimalle driver ya da oyun kaynaklı olabilir belki, başka oyunlar sorunsuz çalışıyorsa böyle düşünebilirsin. Belki ısınma kaynaklı olabilir ama donanım arızası gibi duruyor. Overclock yaptın mı?

Bilgisayarı daha yeni aldım pcdepodan. Alalı bir ay oldu galiba. Yeniden başlat yapınca sorunsuz çalıştığı için bir sıkıntı yok demezler mi? Yeni bir oyun daha kuruyorum onda da aynı sıkıntıyı yapacak mı bakalım BF4 ü kuruyorum. Kurulum yaptığı için şu anda ısı ölçemem kurulum bitince döneceğim inşallah.

7 dk lık oyundan sonraki sıcaklık değerleri böyle. Ben fotoyu çekinceye kadar 1-3 derece arası düşmüş olabilir. Bf4 kurdum onda da aynı hatayı yaptı. Bir başka oyun daha kurup deneyeceğim. Ondada aynı hata varsa Asus yetkili servisini aramaktan başka çarem kalmıyor galiba :(

Edit:Entegre grafik işlemcisi ile açtım bf4'ü sıkıntı yok ama normal nvidia 840m ile açarsam çizikli şekilde açıyor. yeniden başlatmadan düzgün şekilde açmıyor :(

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    29,2 KB · Görüntüleme: 534
Problem ekran kartında. Garantisi varsa garantiye yolla, gıcık bir yerden aldıysan ve "bilgisayarında sorun yok" diyorlarsa ısrarla ekran kartının arızalı olduğunu söyle. Düşük bir ihtimalle driver ya da oyun kaynaklı olabilir belki, başka oyunlar sorunsuz çalışıyorsa böyle düşünebilirsin. Belki ısınma kaynaklı olabilir ama donanım arızası gibi duruyor. Overclock yaptın mı?
Overclock yapmadım. bf4 de de aynısı oldu

Ekran kartının yanmış olma şansı var. Bir de AİDA64 ile sıcaklık değerlerini ölçüp yollayabilir misiniz ?
ekran kartı yansa nvidia ile açmaması gerekmez mi oyunu? sistemi yeniden başlatınca düzgünce çalışıyor çünkü.

Verdiğin ekran görüntüsünde GPU sıcaklıkları yok. HWINFO64 ve GPU-Z ile bakmayı dene. Ekran kartın ölmemiş ama bir sorunu olduğu kesin. nVidia'nın hangi driverını kullanıyorsun? Geçen sene yayınladıkları bir beta driver bazı kartların yanlış VRAM voltajında çalışmasına sebep oluyordu. Güç ve ısınma gibi problemi olan makinalarda ekran kartı arızaları tetikliyordu. GPU ve bellek voltajlarını görebileceğin bir program olsa iyi olur. Ayrıca FurMark ile stres testi yapmanı ve test sırasında şüphe çekici en ufak bir şey (artifact gibi)gördüğün anda programı kapatmanı öneririm.

Birde şimdi fark ettim windows şeklinde açınca çizgiler yok tam ekran yapınca çizgi var. ama yeniden başlatınca full ekranda olsa çizgi yine yok.
Verdiğin ekran görüntüsünde GPU sıcaklıkları yok. HWINFO64 ve GPU-Z ile bakmayı dene. Ekran kartın ölmemiş ama bir sorunu olduğu kesin. nVidia'nın hangi driverını kullanıyorsun? Geçen sene yayınladıkları bir beta driver bazı kartların yanlış VRAM voltajında çalışmasına sebep oluyordu. Güç ve ısınma gibi problemi olan makinalarda ekran kartı arızaları tetikliyordu. GPU ve bellek voltajlarını görebileceğin bir program olsa iyi olur. Ayrıca FurMark ile stres testi yapmanı ve test sırasında şüphe çekici en ufak bir şey (artifact gibi)gördüğün anda programı kapatmanı öneririm.
340.52 sürümünü kullanıyorum. son güncel olanı o. betadan sonra çıkan sürüm. betayıda kullanmıştım sıkıntı yoktu o zamanlar. sorun ne zaman başladı onuda tam hatırlamıyorum ya. şimdi bu sürümü kaldırıp eski sürüm bir sürücü kuracağım. yine hata varsa dediğiniz programlardan görüntüler alıp koyarım.

EDİT:Oh be sonunda düzelttim. Sizlerin değerli yorumları yol gösterdi. Son çıkmış olan 340.53 sürümlü sürücüyü kaldırdım dvd de gelen sürücü olan 332.28 i kurdum sıkıntı ortadan kalktı. Beta sürümlerinde bile hata yokken son sürümlerinde hata var e nediyim be Nvidia. Şimdi son sürümden önceki beta sürümünü kuracağım 5-6 fps yükseliyor diyorlardı. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Düzenle bir çıkıyor bir çıkmıyor anlamadım bu işi mecbur yeni mesaj yazıyorum

Maalesef yine düzelmemiş. Kafasına göre iş yapıyor galiba ekran kartı. Dediğiniz gibi garanti yolu gözüktü galiba. Buradan bir sorum daha olsa garanti için yazma adına. Benim hard diskten bazen ses geliyor bazen hiç gelmiyor ama genelde geliyor. Bu normal midir? (gelen sesin hard diskten olduğunu tahmin ediyor sağ tarafta). Ona göre onu da belirteyim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı