Bilgisayar mühendisliğinin geleceği var mı?

frknöz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Anadolu lisesi 2.sınıf öğrencisiyim bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Sizce bu mesleğin geleceği var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tür konuları çok okudum, kimisi her zaman ihtiyaç olacak derken kimisi geleceği yok der. Bana sorarsan iyi bir üniversiteden mezun olmuş ve kendini geliştirmiş iyi mühendislere her zaman ihtiyaç olacaktır. Ama 300 puanlık mühendislik bölümlerine gidip bir de kendini geliştirmezsen işsiz kalabilirsin.

Bu sorunun cevabı değişkendir.

Şöyle ki;
A Şehrinde Bilgisayar Mühendisi bir firmada düzenli geliri olan bir iş bulabilir.
B Şehrinde Bilgisayar Mühendisi en fazla bir dükkan ve freelance takılır.

Yani şehrinizin size sunacağı imkanlar dahilindedir. Aşırı başarılıysanız zaten firmalar para getiren kişilere para ödemekten çekinmezler. Bu nedenle farkı şehirlerde iş imkanları bulabilirsiniz.. :)

Şehrin bir önemi olduğunu sanmıyorum. Evet 2 şehirde olanaklar böyle farklı olabilir fakat gerçekten iyi bir okulda iyi bir üniversite de güzel ve yüksek puanla bitirirseniz ve birden fazla dili ana dilinize yakın bir şekilde öğrenirseniz hem yurt dışında hem ülkemizce gerçekten üst seviye de bir bulacağınıza eminim yani her şeyden önce bölümü güzel bir okulda iyi bir dereceyle bitirmek gerekli.

Şehrin bir önemi olduğunu sanmıyorum. Evet 2 şehirde olanaklar böyle farklı olabilir fakat gerçekten iyi bir okulda iyi bir üniversite de güzel ve yüksek puanla bitirirseniz ve birden fazla dili ana dilinize yakın bir şekilde öğrenirseniz hem yurt dışında hem ülkemizce gerçekten üst seviye de bir bulacağınıza eminim yani her şeyden önce bölümü güzel bir okulda iyi bir dereceyle bitirmek gerekli.

Tabikide iyi olan daima kazanacaktır. Ama iyi bir şekilde bitiremezseniz olacak belirttiğim gibidir. Tecrübeyle sabittir. Ek olarak önüne gelenin olduğu mesleklere yönelmektense rekabet ortamının az olduğu aynı sektördeki diğer meslek gruplarına yönelmeniz tavsiyemdir.

İyi Forumlar..

Ben Bilgisayar okuyorum.Web Programcılıgını dal olarak seçtim.Web iyi mi Teknik Servis iyi mi ?

Merhaba,

Sanıyorum 11.Sınıf öğrencisisin. Ortalık teknik servis doldu taştı internetten işletim sisteminin iso dosyasını indiren teknik servis dükkanı açıyor. Bu nedenle Web Programcılığını seçmen iyi olmuş ancak lise'de ne okuduğunun gelecekteki mesleğini etkileyemeceğini de belirtmek isterim. Zira Tıp Fakültesi bile okuyabilirsin. :)
Genel kural şu şekildedir; zor olan para getirir. ;) Herkesin yaptığının bir önemi yoktur. Azınlıkta olmak,zor olan eğitimi tamamlamak önemlidir.

İyi Forumlar..

Salı günü Çanakkale 18 Mart Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği için kayıta gideceğim. Tercih yaparken geleceği var dedim ama 2 gün önce depresyona girdim "işsiz kalıcam" deyip. Ancak "Microsoft Mülakat Tecrübem" başlıklı bir yazıyı okuyarak anladım ki istediğin zaman çok güzel işler yapabileceğin, önü açık bir meslek. Burada çamur atmak olarak algılanmasın ancak "hemen devlete atanayım" denilen bölümlere oranla çok daha iyi bir bölümdür. Yükselişini kendin belirlersin. Akıllı adamsan emeğinin karşılığını alacaksın. Benim hedefim notumu 3 ve üzerinde tutmak, kendimi okul süresince maksimum düzeyde geliştirmek ve yurtdışına kapağı atmak. Olmazsa yüksek lisanstı falan derken üniversitede doçentliğe kadar gitmek isterim. :)

İyi bir okuldan mezun olmuş ve kendini iyi yetiştirmiş bir mühendis çok iyi paralar kazanabilir. Okulun iyi olmasının en büyük etkisi kendini yetiştirme konusunda oluyor. Okul iyi olursa okuldan çok sağlam bir bilgi birikimi olmuş oluyor. Zaten taşlar oturmuş oluyor. Sonra sana kalan bunu ilerletmek geliştirmek. İyi bir okuldan mezun olmaz isen kendini yetiştirmek sana kaldığı için biraz daha fazla uğraştırır. Biraz fazla zaman alır. Benim önerim iyi bir okuldan mezun olman bu zaman kaybını önlemiş olursun. Böyle bir mühendisin her zaman geleceği parlak olur. Başarılar dilerim.

Geleceği kısıtlı eğer gidip normal bir üniversitede okursan zor ama Yıldız Teknik gibi bir üniversiteye gidip çalışırsan üniversiteyi bitirmeden önce teklif veriyorlar bizim akrabamıza yabancı ülkeden teklif geldi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı