Bir Süre Oyun Oynadıktan Sonra Sıcaklık Düşüyor?

Alper Arda Yazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçen günlerde bir konu açmıştım. Deploy ekranında bekleyince GPU'nun soğuyup sonra bir daha hiç ısınmadığıyla ilgili. O ekrandan önce 90'larda olan sıcaklık bekledikten sonra 70'e inip bir daha oynarken dahi 70'i hiç geçmiyordu. Şimdi ise yaklaşık 10 dk boyunca 90'lı değerlerde oynadıktan sonra sıcaklık 70 oluyor ve oynarken de üstüne çıkmıyor. Yani Deploy ekranında beklemeyle alakalı değilmiş sanırım. AIDA64, SpeedFan(her ne kadar güvenmesem de) ve MSI Afterburner ile baktım hepsi de aynı gösteriyor. Sensör hatası mı anlayamadım.
Galiba sorunumu anlamayacaksınız biraz değişik, kelimelerle pek ifade edemedim umarım anlamışsınızdır :) Ayrıca sıcaklık düştükten sonra ve düşmeden önce MSI Kombustor ile aynı testleri yaptım oyunu bir süre oynayıp sıcaklık düşünce 71, düşmeden 95 çıktı ama aldığı puan ve fps azaldı.

Fotoğraflar bende görünmüyor sağ tıklayıp açmadan birkaç farklı site denedim ama olmadı üzgünüm :(

kjieE60.jpg
UFPLva8.jpg

Bunlar da oyunda değişen sıcaklıklar. 10 dk civarında boş serverda dolaştım ölmemek için :D Ve böyle oldu.
Adsız.jpg
Ekran Görüntüsü (3).jpg

Arkadaslar lütfen ilgilenebilir mısınız? Eğer kartta sorun varsa elimi çabuk tutmam lazım garanti mevzusundan dolayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaslar lütfen ilgilenebilir mısınız? Eğer kartta sorun varsa elimi çabuk tutmam lazım garanti mevzusundan dolayı.
Ekran kartının fan dönüş hızı galiba otomatik olduğu için ısınınca fan hızlanıp soğutmaya geçiyor. O.C yaptın ise geri al bence 93 derece aşırı sana bir tavsiyem ekran kartını çıkar fanını bir temizle. Belki tozlanmıştır. Bendeki HD7750 bile en fazla 65 66 oluyor oda Watch Dogs'da oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Noctua NT-H1 sürdüm. Su anda 75 civari takiliyor. Ama yukardaki seyin neden oldugunu hala merak ediyorum.
yukardaki şey derken ? onu anlamadım ekran kartının fanına baktın mı toz falan var mı diye çünkü 75 derece o ekran kartı için fazla 2 fan var en fazla 67 felan olması lazım bence sen kasanın birde egzoz fanına bir bak toz varmı diye birde eğer overclock yaptıysan default ayarlara geri döndürmeni tavsiye ederim

Hayır her şeyi tertemiz kasanın. Bu ekran kartı böyle 70'in altına çok zor iniyor hatta inmiyor bile. Çok araştırdım herkeste böyle. Geçen skype açtım telefondan bilgisayarın yanında dururken karşıdaki arkadaş klima mı açık dedi.

Performanslı kart ama gerek ses gerekse sıcalık bakımından sorunlu. Ses sadece fan değil ayrıca bu kartın neredeyse adı olan coil whine. Ve bir de %53 devirde fanlardan gelen tıkırtı.

Ayrıntılı bakmadım ama 70C üstü zarar bilgisayarına. Güzel bi sıvı soğutma al sorununu çöz derim. Seadon C. master 120V 150 TL civarında. İncele derim.

Bakin simdi en bastan her seyi anlaticam.

Bundan yaklaşık 3 hafta önce kasayı açıp her şeyini temizledim. Bu sırada aklıma işlemci ve ekran kartının termal macunlarını degiştirmek geldi. Baktım evdeki macun bitmiş. Gittim bir bilgisayarcıdan aldım dandik bir şey geçici olarak. Sürdükten sonra ekran kartı sıcaklığı BF3 'te 100'e yaklaşıyordu. Hatta bazen geçiyordu. Yaklaşık 10 dk bu sıcaklıklarda oynadıktan sonra hala oynamaya devam ederlen yavaş yavaş sıcaklık 70'e iniyordu. Ve ne kadar uzun süre oynarsam oynayım oralarda kalıyordu. En fazla 72 falan oluyordu. Ve bilgisayara yeniden başlayana böyle oluyordu. 10 dk oynayıp sıcaklık 70 civarında kalmaya başladıktan sonra MSI Kombustor açıp test yaptığımda 71 dereceyi geçmiyor. Eğer sıcaklık düşmeden yapsam 95 falan oluyordu. Yukarıda SS'leri var.

Daha sonra geçen hafta Noctua NT-H1 sipariş ettim. Geldi ve sürdüm. Şu anda 75 civarı takılıyor BF3'te. Ama hep aynı ne kadar oynarsam oynayım yukarda olduğu gibi sıcaklık 70'lere düşmüyor.

Bence sıcaklığın önceden 95'ten hatta 100'den 70'e inmesinin sebebi ekran kartının korumaya alması diye düşünüyorum. Çünkü yukardaki (ilk mesajdaki) Kombustor testlerinden, bir süre oyun oynayıp daha sonra sıcaklığın 70 civarına sabitlendikten sonraki testte 5190 puan alırken sıcaklık düşmeden önceki testte yani direk bilgisayar açılır açılmaz veya oyunda vakit geçirmeden yaptığım testte sıcaklık 95 oluyor ama aldığı puan 6321 puan. Ayrıca ortalama 10 fps de fazla alıyor.

Umarım anlatabilmişimdir. Geçti gitti artık olmuyor ama sebebini hala merak ediyorum. Bence ekran kartı 100'lü dereceleri görünce koruma amacıyla performanstan az da olsa kısarak sıcaklığı düşürüyor. Yani galiba öyle bundan başka bir anlam çıkaramıyorum.

Ayrıca ilk mesajda oyuna ilk girince sıcaklığın 93 olduğunu, daha sonra 10 dk oyunda kalınca sıcaklığın 70 civarına indiğini gösteren iki SS koymuştum.

Oyunlarda 70 derece ise normaldir.
Ama 95 dereceden 70 dereceye düşmesi bana da garip geldi.
Geçti gitti yazmışsınız sorununuz düzeldi mi ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı