Darboğaz nedir ?

Tamer7

Kilopat
Daha fazla  
Darboğaz nedir arkadaşlar? Bu aralar çok görüyorum forumda. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir parçanın çok güçlü, diğerinin çok güçsüz olmasından kaynaklı olan performans kaybı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz demek PC'deki donanımların eşit veya yakın düzeyde olmamasından kaynaklanır. Bu sorun genelde sistem yükseltmelerde rastlanır. Örneğin eski mimari bir PC'ye yeni nesil yüksek seviye bir ekran kartı takıldığında darboğaz gerçekleşmesi muhtemel bir durumdur. Darboğaz oluşmaması için seçilen donanımların mimarilerinde devasa farklar olmaması ve sistemin dengeli bir şekilde toplanması gerekir.

Ayrıca bakınız:

bende intel pentium dual core e5300 var biraz da eski bir bilgisayar yani ben buna r7 370 g4 takmak istiyorum büyük ihtimal darboğaz yapacaktır hangi işlemciyi takmalıyım ucuz olsun biraz ekran kartı biraz pahalıya geliyor

Sistemde bulunan parçalar, bilgisayar açıldığında konuşmaya başlıyor. Ekran kartı diyor; işlemciye koşalım beraber. İşlemci; ben yaşlandım sen koş diyor. Sonra güç kaynağı diğerlerine sesleniyor; biraz yavaş arkadaşlar başım kaldırmıyor artık gürültü yapmayın. Ekran kartı ile bellek genç olduğu için, güç kaynağı ile işlemci başlıyor inceden yeter demeye. Biz bunu fan gürültüsü olarak duyuyoruz. Sonra depolama birimleri de bu kargaşaya katılıyor. Baktı ekran kartı tek arkadaşı bellek oluyor buna. Sonra bitirim ikili monitör ile SS vermeye başlıyorlar. Gençliğimiz gidiyor, kurtarın bizi... :D

Sistemde bulunan parçalar, bilgisayar açıldığında konuşmaya başlıyor. Ekran kartı diyor; işlemciye koşalım beraber. İşlemci; ben yaşlandım sen koş diyor. Sonra güç kaynağı diğerlerine sesleniyor; biraz yavaş arkadaşlar başım kaldırmıyor artık gürültü yapmayın. Ekran kartı ile bellek genç olduğu için, güç kaynağı ile işlemci başlıyor inceden yeter demeye. Biz bunu fan gürültüsü olarak duyuyoruz. Sonra depolama birimleri de bu kargaşaya katılıyor. Baktı ekran kartı tek arkadaşı bellek oluyor buna. Sonra bitirim ikili monitör ile SS vermeye başlıyorlar. Gençliğimiz gidiyor, kurtarın bizi... :D
Sanırım bu kadar güzel anlatılamazdı :D Teşekkürler.

Şu video'nun 2:50'nci saniye'den itibaren izle. İşte darboğaz budur. Hızı aşırtılmamış G3258 ile GTX 1060, BF4 ve Black Ops'da darboğaz olmamış ama GTA V'de oluyor.

Oyuna bağlı olarak değişiyor darboğaz olayı ama güncel bir işlemci kullanırsan darboğaz yaşamazsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bilgisayar dengesiz ise darboğaz yapar. Mesela G4400 ve GTX 1080 darboğaz yapar ya da ekran kartı 100 FPS verir monitör 60 Hz'dir. 60 FPS olarak görürsünüz. Ya da i7 6700K GTX 1080'li bir bilgisayara 200W PSU takarsınız parçalar tam güçte çalışmaz. Ekran kartı da işlemci için güçsüz olabilir. Mesela i7 6700K ile RX 460'da işlemcinin çok büyük bir kısmı çalışmaz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı