Dikkat dağınıklığı

beGi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;

Benim çok yüksek derecede dikkat dağınıklığım var. Doktora gittim ve ilaç tedavisine başladım sınav zamanında. Doktorun verdiği ilaç günde en fazla iki kez alınıyor ve alındıktan bir saat sonra etki gösterip dört saat boyunca etkisi devam ediyor. İlaç gerçekten fark yaratıyor. Sorun şurada ilaç kırmızı reçeteli ve aldığım zamanlar-almadığım zamanlar aşırı sinirli olabiliyorum. Bu sorunu ilaçsız bir şekilde önleme, önüne geçme şansım var mı? Konu hakkında tecrübe, bilgi sahibi arkadaşlar "yeşillendirirse" sevinirim.

Merhaba arkadaşlar;

Benim çok yüksek derecede dikkat dağınıklığım var. Doktora gittim ve ilaç tedavisine başladım sınav zamanında. Doktorun verdiği ilaç günde en fazla iki kez alınıyor ve alındıktan bir saat sonra etki gösterip dört saat boyunca etkisi devam ediyor. İlaç gerçekten fark yaratıyor. Sorun şurada ilaç kırmızı reçeteli ve aldığım zamanlar-almadığım zamanlar aşırı sinirli olabiliyorum. Bu sorunu ilaçsız bir şekilde önleme, önüne geçme şansım var mı? Konu hakkında tecrübe, bilgi sahibi arkadaşlar "yeşillendirirse" sevinirim.

Sevdiğin derslerden başlarsan çalışmaya o zaman belki yardımı olabilir. Yani böyle diyorum ama benim de çok ciddi derecede dikkat dağınıklığım var. Bir şey soracağım. İlacı tavsiye ediyor musun ?

Öncelikle geçmiş olsun benim de bir zamanlar dikkat dağınıklığım vardı psikologa git kesın care ben hep gıdıyorum 4 senedır ve işe yaradı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Psikolojide ilaç kullanmaya karşıyım, ilaç kullanan kişi kısa bir süre için kendisini iyileştiriyor fakat daha sonra tekrar ilacı satın almak zorunda kalıyor. Tekrar, tekrar ve tekrar...

Dikkat dağınıklığı aşırı düşünmekten kaynaklanır. Derse başlamadan önce bir kendinizce bir meditasyon yapın, faydasını göreceksiniz. Bununla beraber "dikkat dağıtıcı" yani düşünce üretici şeyler kurtulun.

Psikolojide ilaç kullanmaya karşıyım, ilaç kullanan kişi kısa bir süre için kendisini iyileştiriyor fakat daha sonra tekrar ilacı satın almak zorunda kalıyor. Tekrar, tekrar ve tekrar...

Dikkat dağınıklığı aşırı düşünmekten kaynaklanır. Derse başlamadan önce bir kendinizce bir meditasyon yapın, faydasını göreceksiniz. Bununla beraber "dikkat dağıtıcı" yani düşünce üretici şeyler kurtulun.
Katılıyorum. Ama o kadar çok ayrıntıya dalıyorum ki anlatamam. Örneğin dersteyim öğretmen bir şeyden bahsetti(anı) anında kendime uyarlıyorum, kurguluyorum. Sonra bir bakmışım ders almış başını gitmiş...
Bahsi geçen meditasyonu nasıl yapabilirim? İnternette ne olarak aratabilirim, bir adı var mıdır?

Katılıyorum. Ama o kadar çok ayrıntıya dalıyorum ki anlatamam. Örneğin dersteyim öğretmen bir şeyden bahsetti(anı) anında kendime uyarlıyorum, kurguluyorum. Sonra bir bakmışım ders almış başını gitmiş...
Bahsi geçen meditasyonu nasıl yapabilirim? İnternette ne olarak aratabilirim, bir adı var mıdır?
Bu meditasyon fikrini ben kendim uydurdum. Ders çalışmaya başlamadan önce aşırı derin nefes alın kafanızın gidip gelmeye başladığını fark edince bırakın. Meditasyon kısmı bu kadar. Önünüzdeki kitaba konsantre olmayı unutun ve sadece ne yazıyor onu okuyun. Eğer hala daha bu işe yaramıyorsa demek ki canınız sıkılmış, sokakta bir iki yürüyüş yapın, bir iki parça müzik dinleyin ve bir şeyler düşündükten sonra tekrar dersin başına oturun. Daha faydalı olacaktır.

Benimde böyle takıntılarım vardı lakin sizin kadar fazla değil. Dersteyken anlatılanları kendime bazen uyarlıyordum. Bunu şöyle çözdüm: Ders sırasında anlatılanları kendime göre uyarlarken, ders esnasında hayal kurarken ne yapıpta bunun yapılmamasını sağlarım diye düşündüm. Sonunda kendime şöyle bir çözüm buldum. Ders içerisinde ortalama kaç kez hayale dalıyorsam ya da hocanın anlatımına göre uykuya dalıyorsam, ona göre oturma şeklimi değiştiriyordum, arada sırada sayfalara bakıyordum, başımı sağa sola doğru çeviriyordum-kısa aralıklarla-. Böylece sınıftayken hayale dalmayı engelleyebiliyordum. Evde tek başımayken ise uykumu almışsam ders çalışmaya başlarım. Ayrıca derse başlarken birkaç derin nefes alıp vermeli ve vücudunun ihtiyaçlarını karşılamış olman gerekiyor (tuvalet, su içmek-yemek yemek, uykunu almak vb.). Eğer bu dikkat dağınıklığı evde ders çalışırken oluyorsa masanızın üzerindeki ilgi çekici şeyleri kaldırmanız gerekir. Arka planda açık olan televizyonu kapatmanız gerekir. Ders çalışırken verilmek istenen bilgiyi tasavvur etmeye başladığınızda dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız, bunu fark ettiğiniz anda dikkatinizi toplamak için ayağa kalkın, evin içinde 1-2 tur atın. Bu esnada dikkatinizi çok fazla dağıtmamaya bakın(Tv, pc, tel. bunlara bakmayınız). Bu sizin dalıp gittiğiniz zaman ki hayali dağıtmaya yardımcı olur ve masa başına döndüğünüzde ilginizi derse daha fazla verebilirsiniz.
Bunlar benim yaşadığım olaydır ve anlattıklarımı uygulayarak meyvesini aldım. Kendime göre bir hedefi tutturdum. Bence dediklerimi bir deneyin. Ha bu arada şunu söyleyeyim. "Ders çalışıcam, ders yapıcam, 3-4 saat hiç dışarı çıkmadan çalışıcağım." demeyin. Zira bu dikkat dağınıklığınızı arttıracaktır. Derslerinizde 5-10 dakika küçük molalar verin ve bu molalarda hafif fiziksel egzersizler veyahutta evde birkaç küçük tur yapabilirsiniz. Böylece daha uzun süre ders çalışabilirsiniz.

Öneriler için teşekkürler fakat sınav dönemini atlattım çoktan. Günlük hayata dair çözümler daha iyi olacaktır. Nefes tekniğini zaten kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı