Ekran kartı soketlerini nasıl anlarız ?

Ekran kartlarının soketleri yoktur, AGP veya PCI Express ekran kartları vardır, PCI Express 2.0, 3.0 gibi çeşitleri vardır fakat ekran kartı PCI Express 1 olsa bile bütün PCI Express yuvalarına takılabilir, performans düşüşü %1 olur.

Sormak istediğim o değil. Laptop bölümüne yazdım masaüstü bölümüne değil. Şu ekran kartı değişir mi diye sorunlar oluyor ya. Neye bakarak cevap veriyorsunuz? Ve hangi ekran kartıyla değişebilecegini neye göre söylüyorsunuz?

Adam Laptop'unun marka ve modelini ayrıntısıyla yazar. Araştırma yaparız (Markanın sistesinde yada kullanıcı incelemelerinin olduğu forumlarda zaten genelde oyun laptoplarında değiştirilir). Sonra ekran kartının satıldığı yerlere yada sitelere bakarız ( Sonunda M olan kartlar GTX765M, HD 8670M gibi). Ama bitmedi. Çektiği güç önemli. Laptopundaki kart 80W çekiyosa yeni alacağın kartta çok yakın bir değerde çekmesi lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani özelliklere göre karar veriyorsunuz. Peki mxm nedir? Sanırım en son 3.0 var. Ben buna göre karar veriliyor diye sanıyorum. Mesela gtx 675m ye gtx 765m takılabilir ama hd 4570m takılamaz. Çünkü hd 4570 mxm 2. Doğru mu ?

Güncelleme: galiba doğru çünkü girişleri aynı değil.

Araştırma yaptım ve bu işin türkiyede yapılması için bi 6-7 sene lazım. Çünkü model çeşidi az olduğu gibi fiyatları da pahalı. Bunları şimdi düşünmek biraz saçma bence. Hiçbir garantisi olmayan iş için 600 700 tl... Türkiyede yapan varsa da sayılıdır. Muhtemelen pc teknisyenleri. Hiç bu ekran kartı değişir mi diye sorup değiştiren görmedim, zaten bundan anlamalıydım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı