GPU'ya Termal Macun Nasıl Sürülmeli?

Alper Arda Yazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, oldukça uzun bir süredir sizlerle değildim ama geldim :)

Birkaç gün önce temizlik amaçlı kasayı söktüm bayağı bir. Sonra baktım termal macun bitmiş mecbur gidip bakkaldan aldım markasız bişeydi geçici olarak süreyim dedim. Kasayı toplayıp açtım BF3'te 89'u buldu :D Değiştirmeden önce 80 ancak olurdu. Aynısını işlemciye de sürmüştüm işlemcinin sıcaklığı değişmedi ilginç bir şekilde.

Şimdi anladım ki macunda kalite önemliymiş. O yüzden birazdan Noctua NT-H1 sipariş vereceğim. Hiç o kadara gerek yok falan demeyin ben alacağım bunu :D Kafam rahat olur en azından.

Sizlere sorum; ben ekran kartına sürmeden önce internetten yabancı forumlara falan bakinmistim. Genelde 'spread' yani yayma tekniğini söylemişler ben de öyle yaptım. Sizce bu sefer nasıl yapmaliyim? 'X' yapıp cok hafif dağıttıktan sonra direk soğutucuyu geçireyim mı?

Ekran kartı: Sapphire 7870XT

Termal macun sıkıntısını ben de yaşıyorum. Yakınlarda kaliteli macun satan bilgisayarcı yok. 3-4 defadır ne olduğu belirsiz markaları kullanıyorum.
Ekran kartına da işlemciye de macun sürerken ben videodan farklı olarak şu resimlerde olan şekilde ortaya sürüyorum. Zaten soğutucuyu yerleştirdiğimizde kendiliğinden macun üstüne dağılıyor. :)

IMG2926A.jpg

IMG2928A.jpg

Hafif ve düz bir tabaka yeterli olacaktır. Düz bir karton parçası ile de yapabilirsin, genelde kaliteli markalar yanında bir adet yardımcı sert bir plastik/kağıt verir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı