Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

'Ağ Donanımları' bölümünde yozlasdas tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde başlatılan konu.

1.  
    yozlasdas

yozlasdas Centipat

Beğenileri:
    85
    Yer:
    Gebze, Kocaeli, Turkey
    Biz iki kişi internet kullanıyoruz ve arada bir yani 2-3 günde bir internet gidiyor, modemdeki tüm ışıklar yanıyor ama bilgisayarda hiçbir şekilde internet olmuyor. Bu konuda ttnet'i arıyayım dedim. Yarım saatlik bir görüşme sonrasında sorunu çözemediler ve modem firmasına aktardılar. Orasıda modemin sitesi açılmıyorsa bilgisayarda sorun vardır, yapıcak birşey yok dedi. İki bilgisayardada öyle oluyor dedim öyle olmaması lazım sorun sizde dediler. Ancak iki saat sonra durup duruken internet geldi, hiçbir şey olmamış gibi. :) Sanki dünyada sadece bende var bu sorun, o yuzden biraz karmaşık. Bu durum hata vermeden oyunun kapanmasına benziyor. :D
  2.  
    Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat! Yönetici

Beğenileri:
    8.801
    Yer:
    İstiklal Caddesi
    Modemin marka ve modeli nedir? Modemin orijinal adaptörünü mü kullanıyorsun? Hızın kaç Mbit? Sinyal zayıflama oranları nasıl?
  3.  
    yozlasdas

yozlasdas Centipat

Beğenileri:
    85
    Yer:
    Gebze, Kocaeli, Turkey
    Huawei EchoLife HG521, Orijinal adaptör, 8Mbit hız.

Sinyal zayıflama oranı ping'mi oluyor? Ayrıca Airties RT-103 model modem de var, onu da taktığımda aynı durum söz konusu oluyor.
  4.  
    Recep Baltaş

Beğenileri:
    8.801
    Yer:
    İstiklal Caddesi
    Tavsiyem buradan modemin Firmware'ini güncelle. Sinyal zayıflaması ping değil. Telefon hattı uzadıkça sinyal kaybı olur. Modemin arabiriminde bu Line Attenuation veya Downstream Attenuation olarak geçer. Bu değerlere bak. Bu arada tam 8 Mbit alabiliyor musun? Bir de bağlantıyı kablosuz mu paylaşıyorsun?
  5.  
    yozlasdas

yozlasdas Centipat

Beğenileri:
    85
    Yer:
    Gebze, Kocaeli, Turkey
    Evet Recep abi indirdim ama çıkan dosyanın uzantısı yok ve açamadım. Modemin arabiriminde ise türkçe olduğu için dediğiniz kelimeyi türkçeye çevirdim ve hat zayıflaması çıktı. Modem arabiriminde ise böyle bir tabir yok yada yok demiyeyim belki ben görememişimdir ama bu bilgiler var bende hepsini paylaşayım dedim. Ayrıca 8mb internet ama ortalama 800kb ile indirebiliyorum.

Hat Durumu

Kod:
    Yukarı yönde hat hızı (kbit/s)    957
    Aşağı yönde hat hızı (kbit/s)    8191
    Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB)     8.6 
    Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB)     13.7 
    Yukarı yönde aralık derinliği    4 
    Aşağı yönde aralık derinliği    16 
    Hat standardı    ADSL2+ 
    Yukarı yönde hat zayıflaması (dB)    13.5 
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB)    27 
    Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV)    12.2 
    Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV)    19 
    Kanal türü     Interleaved 
    Yukarı yönde CRC     117 
    Aşağı yönde CRC     3121 
    Yukarı yönde FEC     4204 
    Aşağı yönde FEC

6.  
    Recep Baltaş

Beğenileri:
    8.801
    Yer:
    İstiklal Caddesi
    Dosya RAR uzantılı.

Kod:
    Aşağı yönde hat zayıflaması (dB)    27

İşte bu değer, hattının kalitesini gösteriyor. Fena sayılmaz. Sorun belki de iki bilgisayar arasında oluşan IP çakışması benzeri bir durumdandır. Kablolu mu kablosuz mu paylaştığını da söyler misin?
  7.  
    yozlasdas

yozlasdas Centipat

Beğenileri:
    85
    Yer:
    Gebze, Kocaeli, Turkey
    Evet, özür diliyorum. Kablolu paylaşıyorum ve bide arkadaşımada kablosuzun sifresini vermiştim ama fazla girmiyor zaten. Dosyaya gelince, dosya .rar uzantılı fakat içinden çıkan dosyanın uzantısı yok.
  8.  
    Recep Baltaş

Beğenileri:
    8.801
    Yer:
    İstiklal Caddesi
    İçinden çıkan dosyanın uzantısına zaten gerek yok. Güncellemeyi modemin arabiriminden yapacaksın ;)
  9.  
    yozlasdas

yozlasdas Centipat

Beğenileri:
    85
    Yer:
    Gebze, Kocaeli, Turkey
    Bende dosyanın başına .exe falan getiriyorum belki açılır diye. :) Şu an güncelleştirmeyi yaptım, son olarak modem kapanıp yeniden açıldı ve inşallah sorun gitmiştir diye düşünüyorum. Çünkü 4-5 gündür sorun olmadı ve bundan sonra da olmiyacakmış gibi görünüyor. :)
  10.  
    OnurB

OnurB Hectopat

Beğenileri:
    131
    Yer:
    A, A
    Tahminlerime göre kopma sorunu yaşiyorsun. Kopuyorsun çünkü ttnet kullaniyorusn :D Neyse koptuktan sonra IP Almada sıkıntı cekior olablirsin, bu da internetin geç gelmesine bir sebebtir ama arıza kaydı olusturursan 7 gün içinde düzelmesi lazım. Çünkü düzelmesse onlar açısından iyi olmaz :)

Eger Yanlıs Söyliorm lütfen uyar beni recep abi..
    Son düzenleyen: Moderatör: 11 Şubat 2012

Sayfayı Paylaş