Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

yozlasdas

Kilopat
Yer
Gebze, Kocaeli, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Kimyacı olmaya çalışıyor.
Biz iki kişi internet kullanıyoruz ve arada bir yani 2-3 günde bir internet gidiyor, modemdeki tüm ışıklar yanıyor ama bilgisayarda hiçbir şekilde internet olmuyor. Bu konuda ttnet'i arıyayım dedim. Yarım saatlik bir görüşme sonrasında sorunu çözemediler ve modem firmasına aktardılar. Orasıda modemin sitesi açılmıyorsa bilgisayarda sorun vardır, yapıcak birşey yok dedi. İki bilgisayardada öyle oluyor dedim öyle olmaması lazım sorun sizde dediler. Ancak iki saat sonra durup duruken internet geldi, hiçbir şey olmamış gibi. :) Sanki dünyada sadece bende var bu sorun, o yuzden biraz karmaşık. Bu durum hata vermeden oyunun kapanmasına benziyor. :D

Huawei EchoLife HG521, Orijinal adaptör, 8Mbit hız.

Sinyal zayıflama oranı ping'mi oluyor? Ayrıca Airties RT-103 model modem de var, onu da taktığımda aynı durum söz konusu oluyor.

Tavsiyem buradan modemin Firmware'ini güncelle. Sinyal zayıflaması ping değil. Telefon hattı uzadıkça sinyal kaybı olur. Modemin arabiriminde bu Line Attenuation veya Downstream Attenuation olarak geçer. Bu değerlere bak. Bu arada tam 8 Mbit alabiliyor musun? Bir de bağlantıyı kablosuz mu paylaşıyorsun?

Evet Recep abi indirdim ama çıkan dosyanın uzantısı yok ve açamadım. Modemin arabiriminde ise türkçe olduğu için dediğiniz kelimeyi türkçeye çevirdim ve hat zayıflaması çıktı. Modem arabiriminde ise böyle bir tabir yok yada yok demiyeyim belki ben görememişimdir ama bu bilgiler var bende hepsini paylaşayım dedim. Ayrıca 8mb internet ama ortalama 800kb ile indirebiliyorum.

Hat Durumu

Kod:
Yukarı yönde hat hızı (kbit/s)    957
Aşağı yönde hat hızı (kbit/s)    8191
Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB)     8.6 
Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB)     13.7 
Yukarı yönde aralık derinliği    4 
Aşağı yönde aralık derinliği    16 
Hat standardı    ADSL2+ 
Yukarı yönde hat zayıflaması (dB)    13.5 
Aşağı yönde hat zayıflaması (dB)    27 
Yukarı yönde çıkış gücü (dBmV)    12.2 
Aşağı yönde çıkış gücü (dBmV)    19 
Kanal türü     Interleaved 
Yukarı yönde CRC     117 
Aşağı yönde CRC     3121 
Yukarı yönde FEC     4204 
Aşağı yönde FEC

Dosya RAR uzantılı.

Kod:
Aşağı yönde hat zayıflaması (dB)    27

İşte bu değer, hattının kalitesini gösteriyor. Fena sayılmaz. Sorun belki de iki bilgisayar arasında oluşan IP çakışması benzeri bir durumdandır. Kablolu mu kablosuz mu paylaştığını da söyler misin?

Evet, özür diliyorum. Kablolu paylaşıyorum ve bide arkadaşımada kablosuzun sifresini vermiştim ama fazla girmiyor zaten. Dosyaya gelince, dosya .rar uzantılı fakat içinden çıkan dosyanın uzantısı yok.

Bende dosyanın başına .exe falan getiriyorum belki açılır diye. :) Şu an güncelleştirmeyi yaptım, son olarak modem kapanıp yeniden açıldı ve inşallah sorun gitmiştir diye düşünüyorum. Çünkü 4-5 gündür sorun olmadı ve bundan sonra da olmiyacakmış gibi görünüyor. :)

Tahminlerime göre kopma sorunu yaşiyorsun. Kopuyorsun çünkü ttnet kullaniyorusn :D Neyse koptuktan sonra IP Almada sıkıntı cekior olablirsin, bu da internetin geç gelmesine bir sebebtir ama arıza kaydı olusturursan 7 gün içinde düzelmesi lazım. Çünkü düzelmesse onlar açısından iyi olmaz :)

Eger Yanlıs Söyliorm lütfen uyar beni recep abi..

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı