MSI Gamer Series Gamebooklar

haekhan

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Selam arkadaşlar. Youtube'de bol bol takip ettikten sonra foruma katılmak nasip oldu. Sorumu dile getireyim hemen:

3500-4000 lira borcun altına girip MSI Gamebook almayı planlıyorum. İki ürün arasında kaldım. Yorumlarinizi bekliyorum.

1) Msi Ge70 Notebook Core i7 2.40 Ghz-16Gb-1Tb-17.3''-2Gb-W8 Notebook - Vatan Bilgisayar

2) Msi Gx703Be Notebook Amd A10 2.5Ghz-16Gb-1Tb+128-17.3-2Gb-W8 TaşınabilirBilgisayar - Vatan Bilgisayar

İlk üründe benim belirlediğim artılar işlemci ve iyi ekran kartı. Eksisi SSD.

İkincide artılar SSD ve iyi ekran kartı fakat nispeten zayıf işlemci.

Bu laptop tercihi beş yıllık falan olacak ve amacım sadece oyun oynamak. GTA'sıyla, BF'siyle... 3D Çizim falan yapmayacağım yani.

Ne dersiniz? Ayrıca iki ekran kartında sizce Nvidia olan mı yoksa AMD olan mı önde?

@Recep Baltaş :)

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD işlemcili laptop almanın faydaları:

*Evinizde ısınma problemi ortadan kalkacaktır Salonun ortasına laptop'u katın ve sıcak havanın keyfini sürün...
*Sabah kahvaltısında sucuklarınızı tava yerine laptop'un üzerinde pişirebilirsiniz (notebook üstü sucuk).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geyiği bırakıp asıl konuya dönecek olursak eğer performanslı bir bilgisayar istiyorsan bence SSD'li olanı almalısın.
Ama şahsen laptopların birçoğunda ısınma sorunu var MSI'nin kalitesine güveniyorum fakat yine de insanı bir şüphe kaplıyor...

Tavsiye: 4.000 TL'ye o bilgisayardan kat ve kat daha iyi bir bilgisayar toplayabilirsin. Üstelik bir çok avantajın olabilir. Senin bütçen bende olsaydı Masaüstü toplardım. İlla taşınabilir olsun diyorsan karar senin.

AMD'yi yerin dibine soktun kardeşim ve içime kurt düşürdün. İl dışında okuyorum (normalde İstanbul'da yaşıyorum) ve taşımak falan zor yani. Kasa var, ekran var sıkıntı.

Kartlar hakkında bir fikrin var mı? Bi'de tuşa basıyorsun oradan soğuk hava, öbür taraftan sıcak hava falan faydasız şeyler mi bunlar?

Ekran kartları için Recep Baltaş abimizden edindiğim çok değerli bilgileri sana anlatıyorum:

*Oyun için seçeceğin ekran kartının soldan ikinci rakamı en az 7 olmalıdır.

*Bit, yani verli yolu genişliğinin en az 256 olması lazım. Olabiliyorsa piyasadaki 384 bit'lik kartları da alabilirsin. Bit değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans alabilirsin.

*Seçeceğin kartın soğutması çok iyi olmalı. Soğutma demek performans demek. AMD'yi bu yüzden yerin dibine gömdüm, fakat AMD Radeon kartlar çok iyidir. Üzerinde referans soğutma yok ise.

Ama sen şehir dışında okuduğunu belirmişsin. Taşınbilir ve iyi bir şey istiyorsan Asus'un oyun bilgisayarlarına da bakabilirsin.

Sıcak hava soğuk hava kısmına gelirsek;

Bahsettiğin şey çok önemli ve şahsen bugün topladığım kasada bunu yaptım. Ön taraftaki fanlar havayı içeri üflüyor arkadakiler ise gelen havayı dışarıya atıyor. İyi bir performans ve kasamıza iyi hava akımı yapabilmek için bunun yapılması gerek. Kime sorsan aynı şeyi gösterir. Bu bahsettiğimiz durum iyi bir performans için olmassa olmaz. Ayrıca bunun zararlı bir şey olup olmadığını sormuşsun; hava sirkülasyonu bir bilgisayar için yapabileceğimiz en yararlı işlem kanımca. Daha detaylı bilgiyi Recep Baltaş'tan öğrenebilirsin. Şahsen ben bugün bilgisayar kullanabiliyorsam Recep abinin sayesindedir. Onun sayesinde aydınlandım diyebilirim.

Örnek: Asus'un CG8890 modeline bakabilirsin. Tek tuşla overclock özelliğini iyi bir şekilde inceleyebilirsin. Üzerinde durduğumuz konu için çok iyi bir örnek.

Bonus:

img0376bt9.jpg

Radeon HD 8970M1280 @ 850 - 900MHz256 Bit @ 4800MHz
[TBODY] [/TBODY]
İkinci rakam mevzusunu çözemedim hocam. Ama Radeon iyi soğur diyorsun.

Recep abi de el atar umarım. Sana da sa ğol kardeşim detayli destek için.

İlk başta şunu söyleyeyim: ben Radeon iyi soğur demedim. Radeon kartlar oyunlarda iyi performans veriyor demek istedim. Soğutma olayı markadan markaya değişiyor. Her firmanın kendine özgü soğutma sistemi var. Buna değinirsem sanırım bu yorum bir roman uzuluğunda olur.

İkinci rakam mevzusu: Şimdi örnek verecek olursam benim kendi bilgisayarımda GT 620M var. Bu kartın soldan 2. rakamına bakıyorum ve rakamın 2 olduğunu görüyorum, oyun için soldan ikinci rakam en az 7 olsun demiştik. Yani 7 rakamı ile 2'yi kıyasladığımız zaman 2 rakamının giriş seviyesi olduğunu görüyorum. Senin belirttiğin kartın soldan 2. rakamı 9, yani en üst seviye kart. Ayrıca üstüne basa basa söylenmesine rağmen bizim insanımız hala ekran kartı alırken bellek miktarına bakıyor. Ekran kartında en önemli unsur ekran kartının GPU'su, daha sonra ise bit değeridir. Aşağıdaki videoyu izleyiniz ve lütfen iyice araştırmadan bir ürün alarak 4000 TL verip daha sonra kendinizi kazıklanmış gibi hissetmeyiniz...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartı konusunda AMD kartın önde olduğu konusunda hemfikiriz o zaman. İşlemcide de Intel önde. Teknoseyir'den Macit Abi'ye maille ulaştım o GE70'i al dedi ama kartı daha zayıf Recep Abi'nin videoya göre. Recep Abi de cevap vermedi hem twitterdan hem burdan. Bi son kez deneyeyim @Recep Baltaş

Valla ben de GE70 derim. Mobilde AMD önermediğimi artık açık ve net bir şekilde dile getiriyorum. Bunun için de nedenlerimi çoğu kez açıkladım ama tekrar açıklayayım.

• AMD Sürücü problemleri
  • GPU'ların sürekli bozulması
  • nVidia'nın hem sürücü hem de yazılım olarak daha iyi olması
  • nVidia ShadowPlay gibi ek özellikler

Teşekkürler Recep Abi. Birçok kişi AMD'den uzak dur dedi zaten. Ben de Intel işlemci ve NVİDİA kart kombinasyonuna yöneldim artık.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı