nv4_disp Hatası

Cihat ŞİMŞEK

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Bilgisayarımın orijinalinde windows xp sp1a yüklüydü.
Ne zaman sp2 yada sp3 sürümüyle format atsam ya da bu sürümlere yükseltsem nv4_disp hatası veriyor.

Hata bilgisayar açıldıktan sonra oluyor. Ne zaman bir uygulama açsam
yada basit bir işlem yapsam (Windows Media Player ile müzik dinleme gibi)
bilgisayar hemen donuyor ve nv4_disp hatasını veriyor ve mavi ekran geliyor. Sürücüyü devre dışı bıraktığımda ise bilgisayar normal çalışıyor.

• İşletim Sistemi: Windows xp sp1a ver:2002
  • İşlemci:İntel Pentium 4 3GHz
  • 512 MB RAM
  • 128 MB GeForce fx5200

Son düzenleme:
Abi sistem gidici falan değil, ben bu bilgisayara belki 100 format atmışımdır ama yine bir şey olmadı. Orijinal Windows xp CD'sinden format attıktan sonra driveri yükleyince her şey normal çalışıyor. Daha dün Half-Life 2 oynadım. Windows 7 yükleyince de bu sorun olmuyor ama xp'de oluyor işte.

O ekran kartı ile tam 4 yıl acısıyla tatlısıyla geçti.[emoji2] Bu dediğin sorunların piri oldum artık. Bu sorun;
1. Ekran kartını çıkar oraları temizle iyice bi mis gibi olsun sonra tak.
2. Format diskinde eğer kendinden driverler varsa başka bir diskle dene.
3. Bilgisayarı güvenli modda aç ve kurulu driveri kaldır. Sonra da normal aç ve en son driveri yükle. İlk yeniden başlatmada renkler falan kötü oluyordu sonra tekrar yeniden başlat düzeliyor.[emoji2] Bu yolla olabilir büyük ihtimalle.
4. Biosu resetle her ihtimale karşı. Belki yanlışlıkla bir ayar değişmiştir falan.
5. "3." adıma geri dön; güvenli modda açtıktan sonra C de Nvidia'yla ilgili ne varsa sil sonra aynı adımlarla devam et.
6. Ekran kartını çıkar pinlere bak sağlamdır büyük ihtimalle ama yinede bir bak çatlama falan varmı diye. Sonra ekran kartını iyice temizle bir suluboya fırçasıyla öyle tak.
7. Sistemdeki statik elektriği at. "Nasıl ?" dersen;
Güç kablosunu ve bios pilini çıkar, bilgisayarın açma tuşuna 10-15 kere bas.Sonra pili tak ve aç.
yollarıyla çözülecektir. Eğer hala devam ediyorsa emin ol o ekran kartı yanmıştır. Bende MX440 da vardı ekran kartı yanmıştı Most Wanted oynarken o da aynı hatayı veriyordu yanınca rahmetli.http://[emoji2] Yani bu eski kartlar yansa bile sadece düz görüntüyü verebiliyor ama driver yükleyip yanan gpuyu tanıtmaya çalışınca da ekran kartı doğru diyor yüklüyor ama bilgisayarı yeniden açınca yanan gpuyu doğal olarak görmediği için bu hatayı veriyor. "Yandı" teşhisini koymadan önce yukarıdaki yolları deneyin, yandı demek son çaredir. İnşallah bu fosili çalıştırırsınız. (Zamanında az çekmedim bu karttan ama her seferinde bu hatayı yukarıdaki yollarla düzelttim. Şuan kart hala çalışıyor, çekmecemde.[emoji2] )

Ekran kartı tertemiz, daha yeni temizledim. Driverleri farklı CD'lerde ve hepsi sorunsuz kuruluyor. Güvenli modda da denedim. :) BIOS varsayılan ayarlarda. Ekran kartı zaten sağlam duruyor. bir çatlak falan yok. Statik elektrik kesmede pili çıkarmadan sadece güç kablosunu çıkarıp denemiştim, pili de çıkarıp denerim yakın zamanda. Ve ekran kartı yanmış değil. Bilgisayarın kaldırdığı tüm oyunları sapasağlam bir şekilde oynatıyor. (Ve oynarken de hata vermiyor.) :)

Tek sorun, Windows XP SP1a'dan daha üst bir sürüm yükleyince oluyor.
Dediklerini yine de tekrar deneyeceğim. Sağ ol.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı