Render bilgisayarında olması gerekenler

eozturk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bir süredir Teknopat'ı takip ediyorum.

Genellikle herkes kendi ihtiyaçlarına yönelik sistem tavsiyeleri istiyor(haklı olarak). Ben biraz sistem tavsiyelerini dışında genel olarak bir render bilgisayarında olması gerekenler ile ilgili tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum(daha önce hiç sistem toplamamış veya donanımdan çok fazla anlamayan benim gibi kullanıcıların anlayabileceği şekilde). Ülkemizde Apple sistemlerini pahalı olduğu bir gerçek. Ayrıca işletim sistemini de herkes kullanamıyor. Windows işletim sistemli, ekonomik anlamda orta sınıf bir işletmeye veya kullanıcıya hitap edecek bir render bilgisayarda olması gerekenlerle ilgili tavsiyeleriniz öğrenmek istiyorum.

Bu konuda gerçekten piyasaya iş yapan profesyonellerin(render, tasarım, çizim, fotoğraf işleme,kurgu, video renk düzenleme gibi işlerden para kazanan insanların) bu konuya yorum yapmalarını rica ediyorum. Şahsi bilgisayarlarından veya çalıştıkları şirketlerin sistemlerinden örnekler de verirlerse galiba daha anlaşılır olacaktır. Yazılanları okuduktan sonra hangi parçanın ne işe yaradığını (en azından kabaca) öğrenebilirsek kendi sistemlerimizi daha rahat toplayabileceğimizi düşünüyorum.

Aslında her bilgisayar render bilgisayarı olabilir. Ama donanımın güçlü olması süreyi azaltır. Mesela ben çektiğim 20 dk'lık Oyun videosunu Windows Movie Maker'da boyutunu azaltırken :

AMD A10 4600M : 50 dk

AMD FX 7500 : 25 dk'da bitiriyor.

(Yurükarıdaki süreler gerçek değildir)

İntel xeon'lar çok çekirdekli olmasından dolayı ve normal işlemcilere göre uzun süreler boyunca tık demeden rahatça çalışabilmesinden dolayı özeldir ve tercih edilir. Render işlemi apayrı bir olay. Renderı nasıl aldığına gelirsek, CPU renderda en iyisi intel xeon'dur. Ne kadar çok çekirdek/thread o kadar zaman kazanımı demektir. Amd'de sanal çekirdek yok, o yüzden söz konusu bile değil, intel'in sanal çekirdekleri render'da gerçek çekirdek gibi çalışır, ve gigahertz'leri oldukça önemlidir.

Render'ı gpu ile alacaksan, tek tercih nvidia'dır. Gördüğüm bütün programlar cuda ile çalışır. Programına göre 15 tane gtx 780 takmanı gerektirecek durumlar bile oluşabilir, yapılan işin büyüklüğü ve istenilen hıza göre böyle bir gereklilik açığa çıkar tabiki de.

Tabi her işlemciyi darboğaz etmeyecek geniş bir ram kiti ile buluşturmak gerekir render almak için.

Phoshop gibi programlar için tek çekirdek performansı daha önemlidir, ayrıca openGL desteği diğer önemli husustur.

3ds max'in mac versiyonu henüz yok, iMac ve türevlerinden bir seçim yapacaksan, bootcamp ile windows kurup windows üzerinden çalıştırabilirsin, bence hiç deneme bile. Ama adobe programları ve diğer tasarım programlarına mac'ler gayet iyidir.

NOT:Ne amd'si ne apu'su konuyu kirletmeyin.

İntel xeon'lar çok çekirdekli olmasından dolayı ve normal işlemcilere göre uzun süreler boyunca tık demeden rahatça çalışabilmesinden dolayı özeldir ve tercih edilir. Render işlemi apayrı bir olay. Renderı nasıl aldığına gelirsek, CPU renderda en iyisi intel xeon'dur. Ne kadar çok çekirdek/thread o kadar zaman kazanımı demektir. Amd'de sanal çekirdek yok, o yüzden söz konusu bile değil, intel'in sanal çekirdekleri render'da gerçek çekirdek gibi çalışır, ve gigahertz'leri oldukça önemlidir.

Render'ı gpu ile alacaksan, tek tercih nvidia'dır. Gördüğüm bütün programlar cuda ile çalışır. Programına göre 15 tane gtx 780 takmanı gerektirecek durumlar bile oluşabilir, yapılan işin büyüklüğü ve istenilen hıza göre böyle bir gereklilik açığa çıkar tabiki de.

Tabi her işlemciyi darboğaz etmeyecek geniş bir ram kiti ile buluşturmak gerekir render almak için.

Phoshop gibi programlar için tek çekirdek performansı daha önemlidir, ayrıca openGL desteği diğer önemli husustur.

3ds max'in mac versiyonu henüz yok, iMac ve türevlerinden bir seçim yapacaksan, bootcamp ile windows kurup windows üzerinden çalıştırabilirsin, bence hiç deneme bile. Ama adobe programları ve diğer tasarım programlarına mac'ler gayet iyidir.

NOT:Ne amd'si ne apu'su konuyu kirletmeyin.
Xeon'lar server işlemcileridir. Extreme serisine yönelmeli. Örn.: Intel Core I7 4960x

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı