3000 TL'ye sunucu bilgisayarı toplama

Eray Eker

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Tekirdağ/Kırklareli/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik mühendisi
Arkadaşlar online oyun kurmaya çalışıyoruz bu yüzden bir server bilgisayara ihtiyacımız var internet üzerinden sunucu kiraları 150TL-350TL arası değişiyor. Her ay para vermektense kendi server bilgisayarımızı kendimiz toplarız diye düşündüm fiyat araştırması yaptım genelde hazır olarak HP marka olanların fiyatları 3.000TL civarında. Oyundaki kişi sayısı maksimum 500-1000 kişi arasında değişeceğini düşünürsek uygun özellikte server bilgisayar önerilerinizi bekliyorum. Ve birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
1-Server bilgisayarda aşırı derece önemli bir parça var mı? (Oyun bilgisayarlarında ekran kartının önemi gibi)
2-Server bilgisayarlarda oyunda lag oluşmaması için önemli olan bileşen nedir?
3-Server bilgisayarların kendilerine özel işletim sistemleri var mı?
4-Server bilgisayarlarda kullanılan programlar hakkında bilgisi olan varsa mesela :
Donanımsal Gisco Firewall
Donanımsal Mikrotik Firewall
Yazılımsal Firewall

5-Server bilgisayarlara bakarken harddiskleri hakkında bilgi verirken 320gb sas disk veya 500gb sas disk yazıyor bu sas diskin bir önemi var mı?
6- 1 Gbit Saldırı Koruması ne anlama geliyor.
7-Server kiralarken sunucu özelliklerinde bunlarda bulunuyor :Limitsiz Trafik
Türkiye Lokasyon
1 Adet IP Adresi
1 Gbps Port

Soruları cevaplarsanız çok sevinirim. Bu sene üniversiteye gideceğim için yaklaşık 2000TL gibi bir bütçe var ama bu bütçeyi sadece yeni bilgisayar için ayırmıştım. Bütçe maksimum 3000TL ve monitör dahil.
aaaaaaaaaaaaaaaa.PNG

Kısacası bu server özelliklerinde bir bilgisayar istiyorum. Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Server PC için en önemli parça işlemci ve bol RAM. Bunun yanında sağlıklı İnternet bağlantısı. Ben zamanın VPS sunucu ve Hamachi ağlarıyla bilgisayarımı Windows 7 üzerinden virtual makinelerle Server'a çevirmeye çalışmıştım ancak o zamanlar yaşımın küçüklüğünden ve biraz da cahilliğimden tam bir sonuca ulaşamassam da baya ilerlemiştim. Bilgisayarın gücü ve İnternet'in sağlıklı olması çok ama çok önemli beni o zamanlar pes ettiren bunlar olmuştu. VINN ve 4GB TTNET zamanı iğrenç bir dönemdi.
Daha sonrada online oyunculuğu bırakınca server işleriyle iş olarak ilgilenmeye karar verdim. Router ağ sistemleri konusunda ortanın üstünde bilgim var. Bu senede Server işlerini öğreneceğim. Size tavsiye vermem gerekirse:
Öncelikle sistemin çalışması için server kurulması gereken paketler oluyor bunları internet üzerinden yabancı sitelerden araştırın. Sistemin temel mantığını çözün. Çünkü mesele Server'a kurulan yazılım ve onun yönetimi veritabanı kaydı yayın vb. şeyler.
Bu işi en sağlıklı yapmanın yolu bilgisayarınıza Windows Server 2008 veya Windows Server 2012 r2 gibi işletim sitemlerini kurmak olur.Eğer VPS sistemini kullanacaksanız. Sonrası internetten indirdiğiniz paketleri server nasıl kurulduğunu öğrenmek olur. İşin önemli bir kısmıda kayıt dağıtma herşeyi kurdunuz. Bağlantıyı yaptınız sistem üzerinden kendinize kullanıcı oluşturdunuz onu yetkilendirdiniz ve login oldunuz büyük bir aşama kaydetmiş oluyorsunuz sevinebilirsiniz. Ama işin birde sizden başlarının nasıl login olacağı mevzusu var. Bunun içinde hazır hizmet veren firmalar web arayüzü de sunuyorlar.Eğer kendi server sisteminiz varsa ya hazırına bir şekilde ulaşacaksınız yada bir şekilde bir login sistemi oluşturup bunu sizin Server'ın veri tabanına yönlendireceksiniz.
İşin diğer bir kısmı da VPS sistemlerde IP bizim evdeki bilgisayarlarımız internete çıkmak için Süperonline TTNET gibi sağlayıcılardan kiralık IP'ler alarak WAN bağlantısını sağlarlar. Ama siz işin başına bir server oturtuğunuz da belli aralıklarla değişen server IP'si o anda bağlantı kuran tüm kullanıcıları etkileyebilir ama bunun içinde sisteme Server IP'si güncellemesini ve kullanıcılara bildirmesini sağlayan bir yazılım kullanabilirsiniz. Yada herhangi bir internet sağlayıcısından statik IP satın almanız gerekmektedir.
Ben şuan işin hiçbir kısmını anlatmama rağmen bir sürü yazı yazmış oldum. İşi kendiniz yaptığınızda bol bol zamana ve bilgiye ihtiyacınız olacak.
SAS disk Server'lar da kullanılan arayüzü farklı olan bir disk çeşididir. Serverlar için geliştirilmiştir.
Eğer bir şekilde bağlantıyı sağlarsanız işin birde saldırıdan korunma kısmı var. Güvenlik Uzmanı diye adamlar dolanıyor etrafta iş onlar bu işlerle uğraşıyorlar. Yine Server IP ve bağlantısını güvenlik altına alan güvenlik duvarları bunun açık kaynak olanı paralı olanı her türlüsü var.
Ben size Windows çözümlerini önerdim ama işi ciddiye bildirip para kazanacaksanız. Lisanları satın almanız gerekiyor çok ciddi paralar söz konusu oluyor. Onun için çoğu firma açık kaynak kullanmayı tercih ediyor. Ancak orası da ayrı bir uzmanlık alanı Linux'a girecekseniz Komut Sisteminde kod yazmasını komutları az çok biliyor olmanız lazım.
Firewall cihazlar bazen Server içinde bazende bağlantının başına kurulabiliyor. Ayrı bir bilgisayarda da olabiliyor.
Çok uzun hikayeler ciddi değilseniz. Hamachi'den kurun bir tane Server 100 kişi 200 kişi takılın. :) :D
Bant genişlikte çok önemli.
Anlat anlat bitmez bu işlerle uğraşan insanlarla konuşun sabaha kadar anlatırsa gücü yeterse dinlerseniz ama hala anlatılacak şeyler vardır. Tecrübe etmek lazım...

Son düzenleme:
1. Ram yüksek ve işlemcinin iyi olması lazım.
2. Gigabit bir ethernet kartı ve destekli modem ve kablo.
3. Server bilgisayarların tabi ki Windows Server sistemleri mevcut:
Windows Server
4. Firewall olması gerekli, ancak öneri vermeyeyim çok fazla şirket var araştırıp kendinize göre seçin.
5. Disklere o kadar kişilik server için fazla pahalı şeylere bakma bir hdd bir ssd yeterli.
6. 1gbit/s olan bir ddos saldırısına kadar koruma sağlar demek istiyor.
7. Bandwith oluyor, bu kendi kuracağınserverda önemi yok.

Bütçe 3000 yeterlidir ancak keşke monitör'ü o üçbin'ini içine eklemese idin :)

Merhaba,
İmzam da bulunan satılık ilanındaki sunucuyu düşünürseniz yardımcı olmaya çalışırım.
1. Server bilgisayarları 7/24 çalışmak için tasarlanmış donanımlara sahiptirler.
2. Oyunda lag olmaması için öncelikle İnternet hattınızın up ve down hızları önemlidir. Sonrasında donanım kaynakları devreye girer ihtiyaca göre RAM artırımı veya 2 nci işlemci eklenmesi yapılabilmektedir. Donanım genişlemesi açısından Server'larda problem olmaz.
3. Server'lerin kendilerine özel işletim sistemleri Server 2003 ve öncesi, 2008, 2008R2, 2012, 2012R2 gibi mevcuttur ancak Windows Client işletim sistemleri de kurulabilmektedir.
4. Sunucu üzerinde yazılımsal güvenlik duvarı veya LAN interface'nin bağlanabileceği donanımsal güvenlik duvarı kullanılabilir ancak datacenter gibi bir yerde kendi sunucu'nuzu barındıracak iseniz buralarda firewall cihazları mevcuttur.
5. SAS diskler normal disklere göre daha performanslı ve daha uzun ömürlü olarak üretilmişlerdir.
6. Saldırı korumaları sunucunuzun bağlı olduğu İnternet hattına (IP adresinize) yapılabilecek saldırıları içermektedir. Yüksek trafik oranında koruma sunucunuzun İnternet çıkış hızının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
7. Sunucunun Türkiye'de bulunduğu, yapılandırmanıza bağlı olarak IP adresini bir veya birden fazla alabilirsiniz. 1Gbps port = 1000Mbps port demektir evinizde 8Mbps Adsl veya 24Mbps fiber kullanıyorsanız ona göre yorumlayın ancak sizin kiraladığınız hat 5-10Mbps ise 1Gbps'yi oraya yazmak reklam içindir.

Not: Kiralayacağınız Sunucu fiziksel'mi yada sanal'mı buna da dikkat etmelisiniz. 1 Fiziksel sunucu üzerine 8 adet sanal sunucu kurup kiraya verebilirler bunlardan birini de siz kiralamış olabilirsiniz. Yada PC tabanlı bir sistem üzerinde bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu işlerde de alternatif çok.

Kiralamak yerine kendinize satılan makinelerden alırsanız bunu data-center'e gönderirseniz daha sağlıklı olur. Sağlam bir data-center lagsız bir online oyun demektir. Kendinize bir pc toplayın ve bunu data-centere gönderin en iyisi :). İşlemci ve ram yüksek olsun, ekran kartına gerek yok zaten.

Merhaba,
İmzam da bulunan satılık ilanındaki sunucuyu düşünürseniz yardımcı olmaya çalışırım.
1. Server bilgisayarları 7/24 çalışmak için tasarlanmış donanımlara sahiptirler.
2. Oyunda lag olmaması için öncelikle İnternet hattınızın up ve down hızları önemlidir. Sonrasında donanım kaynakları devreye girer ihtiyaca göre RAM artırımı veya 2 nci işlemci eklenmesi yapılabilmektedir. Donanım genişlemesi açısından Server'larda problem olmaz.
3. Server'lerin kendilerine özel işletim sistemleri Server 2003 ve öncesi, 2008, 2008R2, 2012, 2012R2 gibi mevcuttur ancak Windows Client işletim sistemleri de kurulabilmektedir.
4. Sunucu üzerinde yazılımsal güvenlik duvarı veya LAN interface'nin bağlanabileceği donanımsal güvenlik duvarı kullanılabilir ancak datacenter gibi bir yerde kendi sunucu'nuzu barındıracak iseniz buralarda firewall cihazları mevcuttur.
5. SAS diskler normal disklere göre daha performanslı ve daha uzun ömürlü olarak üretilmişlerdir.
6. Saldırı korumaları sunucunuzun bağlı olduğu İnternet hattına (IP adresinize) yapılabilecek saldırıları içermektedir. Yüksek trafik oranında koruma sunucunuzun İnternet çıkış hızının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
7. Sunucunun Türkiye'de bulunduğu, yapılandırmanıza bağlı olarak IP adresini bir veya birden fazla alabilirsiniz. 1Gbps port = 1000Mbps port demektir evinizde 8Mbps Adsl veya 24Mbps fiber kullanıyorsanız ona göre yorumlayın ancak sizin kiraladığınız hat 5-10Mbps ise 1Gbps'yi oraya yazmak reklam içindir.

Not: Kiralayacağınız Sunucu fiziksel'mi yada sanal'mı buna da dikkat etmelisiniz. 1 Fiziksel sunucu üzerine 8 adet sanal sunucu kurup kiraya verebilirler bunlardan birini de siz kiralamış olabilirsiniz. Yada PC tabanlı bir sistem üzerinde bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu işlerde de alternatif çok.

Hocam saol bilgiler çok işime yaradı. Bizim kiraladığımız sistemler genelde fiziksel olduğunu düşünüyorum çünkü aynı server bilgisayarını başka kişilerde kiralanabiliyor. Biz sadece tek bir oyun için kuracağımızdan aslında normal bir pc tabanlı sistemi kullanabilir miyiz? Kısaca bir pc toplar mısınız?

Kullanabilirsiniz, yeni bir konu açarak bütçenizi belirtip, toplama talebinde bulunursanız bir çok arkadaş bu konuda yardımcı olacaktır.
Anakart'tan 2 adet alıp 1 tanesini yedeğe saklayabilirsiniz.

1. Ram yüksek ve işlemcinin iyi olması lazım.
2. Gigabit bir ethernet kartı ve destekli modem ve kablo.
3. Server bilgisayarların tabi ki Windows Server sistemleri mevcut:
Windows Server
4. Firewall olması gerekli, ancak öneri vermeyeyim çok fazla şirket var araştırıp kendinize göre seçin.
5. Disklere o kadar kişilik server için fazla pahalı şeylere bakma bir hdd bir ssd yeterli.
6. 1gbit/s olan bir ddos saldırısına kadar koruma sağlar demek istiyor.
7. Bandwith oluyor, bu kendi kuracağınserverda önemi yok.

Bütçe 3000 yeterlidir ancak keşke monitör'ü o üçbin'ini içine eklemese idin :)

Sayın yöneticim bilgiler gerçekten sorularıma tam ve net cevap verir nitelikte olmuş çok saol. Danışmak istediğim bir konu daha var aslında. Server bilgisayarlarda birden fazla online oyun aynı anda çalıştırılabiliyor ama bizim kullanacağımız sadece bir oyun bu yüzden aynı işlemi yapacak bir pc toplama imkanımız var mı? Varsa bir pc toplar mısınız?

Kullanabilirsiniz, yeni bir konu açarak bütçenizi belirtip, toplama talebinde bulunursanız bir çok arkadaş bu konuda yardımcı olacaktır.
Anakart'tan 2 adet alıp 1 tanesini yedeğe saklayabilirsiniz.

Tam olarak konu ismi ne yazmam lazım yanlış açmak istemem. Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler.

3000 TL ye sistem tavsiyesi gibi.
Ekran kartı istemediğinizi belirtin.
Onboard ekran kartı kullanacağınızı belirtin.
Intel sistem toplamak istediğinizi belirtin.
Anakart Asus serisinden seçebilirsiniz.2 Adet.
Raid destekli anakart istediğinizi belirtin.
En az 3 adet hard disk istediğinizi belirtin, veri güvenliği açısından 3 disk ile RAID5 yapmanızda fayda var.

Sayın yöneticim bilgiler gerçekten sorularıma tam ve net cevap verir nitelikte olmuş çok saol. Danışmak istediğim bir konu daha var aslında. Server bilgisayarlarda birden fazla online oyun aynı anda çalıştırılabiliyor, ama bizim kullanacağımız sadece bir oyun bu yüzden aynı işlemi yapacak bir pc toplama imkanımız var mı? Varsa bir pc toplar mısınız?
Önemli değil, ancak şuan toplayacak vaktim yok ve vaktim olacağını da sanmıyorum. Dediğim kriterlere uyup toplanılanları inceleyebilirsiniz.
Gerçekten abartılacak bir bilgisayar gerekli değil onu baştan söyleyeyim :) Kritik konu ram, işlemci, internet hızı bunların etken olacağından bunları iyi olması yeterlidir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı