Teknik Detaylara Bakıp "İnceleme" Yapan Editör Tatlılığı

HighPixel

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Marmaris
Daha fazla  
Wordpress öğrenenin "Freelance Editor" olarak görüldüğü günümüzde reklam yapmak isteyen pazarlamacılar tonlarca reklam parasını basıp boy göstermek yerine küçük ama kendi içinde hayran kitlesi olan ufak işletmelere yöneliyorlar. Bunun sonucunda "ihtiyaç" kelimesinin yerini "en iyi alıyor". Neden mi? Çünkü işlemcisi daha iyi.
Telefonlardan yola çıkarak devam etmek isterim. Günümüzde teknolojiyle alakası olmayan gençlerimiz kendi arasında telefon muhabbetleri, fanboyların kendilerini savunmaları bir nevi düet yapmak gibi oluyor. Hepsi aynı şeyi söylüyor. "İşlemcisi daha iyi!". Hayatı boyunca "Qualcomm" markasını duymamış insanların cahil sohbetleri yüzünden ortalıkta "Gereği kadarını almak" yerine "En iyisini alma" modası başladı. Kapitalistler de bunu ister zaten. İnsanlara en iyiyi özendirip ağzının kokmasını sağlamak. Tüketim toplumunun bundan 50 yıl önce kötümser ütopya olarak gösterilirken şu anda tozpembe hayat olarak gözükmesini sağladılar.
Konumuza dönersek günümüzde "En iyisi hangisi" diyerek mağaza elemanlarının şaşkın suratına bakıyoruz. Kimse "Benim için önemli olan film izlemek geniş ekran yoğun PPI bir telefon istiyorum" demiyor. Kimse "Arasın yeter" demiyor.
Peki ben neden işlemci diye bağırıyorum şu anda. Günümüzde yan mahalle Çin telefon pazarından koca bir pay alan General Mobile diye bir marka var. Bunun gibi markalar sayesinde insanlar cahilleştirildi.
Bu Çin malı cihazlar neler mi yapıyorlar? "Ahaa koy koy işlemci koy abi oynatsın Asphalt oynatsın işte yeter" diye üretim yapıyorlar. Telefonun sadece işlemcisine önem veriyorlar. Gözümde i7 3960x işlemcili bilgisayara GT420 takan bilgisayarcıdan farkları yok.
Peki başka ne yapıyor bu lanet olası Çinliler. Diğer tüm parçaları en dandiğinden kullanıyorlar. Hem de en dandiğinden. Bu sayede insanların gözünü "Hem ucuz hem de her oyunu oynatır" zırvasına inandırıyorlar. Birisi de çıkıp "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" demiyor. Lanet olası übenalar!
Benden bu kadar. Günümüzde ortalıkta gördüğüm tonlarca fanboya duyduğum kini biraz da olsa dindirdim. Biraz daha yazmak isterdim ama antrem bitti. Ağustos ayında işi bıraktığımda görüşmek üzere. Esen kalın efenim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı