Windows 8.1 Siyah Ekranda Kalma sorunu

devildrummer

Kilopat
Yer
Marmaris
Arkadaşlar bilgisayarıma 2 hafta önce Windows 8.1 yükledim. Hiçbir problem yok. Gayet stabil çalışıyor. Birkaç oyunda uyumluluk sorunum vardı ama onlarıda güncelleştirerek çözdüm ama bir problemim var. Yaklaşık 2 saat önce bilgisayarımı açtım. İnternet bağlantısı vardı. BIOS'u geçtikten sonra siyah bir ekran geliyor ve gitmiyor. Yani bilgisayar başlangıç ekranına geliyor onu biliyorum çünkü siyah ekran geldikten sonra power yuşuna bir daha basınca başlangıç ekranına gözüküyor ve hemen 'Kapatılıyor' yazıyor. Geçen günlerde ilk mavi ekran hatasını aldım. LESS_LESQUEL tarzı şeyler yazıyordu. Birde internete bağlı olmadığım zamanda hiç siyah ekran gelmiyordu. Daha etkinleştimeyi yapmadım çünkü 17 Ekim'i bekliyorum. Ondan sonra etkinleştirme yapıcam orjinal key ile. Bütün sürücülerim güncel. BIOS tarihi 2008 olarak gözüyükor. Anakartım Gıgabyte 945 GCM-S2L. F8B sürümünü kullanıyorum ama 2011 tarihli bir sürüm olan F8D sürümüne nasıl geçiş yapabilirim. Dosyaları kendi sitesinden indirdim. 3 adet dosya var elimde :

fuFzOi6.png

Bilgisayarım > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar bölümünden
"Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini kaldırın ve "Hata ayıklama bilgisini yaz" kısmından "Küçük Bellek Dökümü" seçeneğini seçerek "Tamam" a tıklayın.
Sisteminizin mavi ekran vermesi durumunda C:\Windows\Minidump klasörüne en son eklenen DMP uzantılı dosyayı buraya eklersen sorunun kaynağını bulmaya ve çözmeye yardımcı oluruz.

Bilgisayarım > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar bölümünden
"Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini kaldırın ve "Hata ayıklama bilgisini yaz" kısmından "Küçük Bellek Dökümü" seçeneğini seçerek "Tamam" a tıklayın.
Sisteminizin mavi ekran vermesi durumunda C:\Windows\Minidump klasörüne en son eklenen DMP uzantılı dosyayı buraya eklersen sorunun kaynağını bulmaya ve çözmeye yardımcı oluruz.
İşşallah almam ama bir defa olursa atarım. Teşşekürler :D

Bios'u Fat32 olarak biçimlendirilmiş içi boş olan bir usb belleğe at o dosyaları. Sonra forumda usb bootable yaz ve biostan usb belleği boot et. karşına win98 ekranı geldiğinde oraya "autoexec" yaz enter'a bas. güncelle bittiğinde Biosdan default yapıp kaydet bu kadar.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı