Suya Dayanıklı DSLR: Pentax K-7

In İncelemeler by Savaş Murat AlkımLeave a Comment

Uzun süredir ülkemizde distribütörü olmayan Pentax, Nar Teknoloji işbirliği ile yeniden Türkiye’ye döndü. Yurdumuzda marka bilinirliği az olsa da dünyada görüntüleme teknolojileri alanlarındaki büyük oyunculardan birisi olan Pentax, K-7 modeli ile yarı-profesyonel DSLR sınıfındaki zorlu rekabete katılıyor. Pazardaki Canon EOS 50D ve Nikon D300S gibi ciddi rakipleri arasından sıyrılması için K-7 pek çok özellikle donanmış.

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Algılayıcı: APS-C Boyutlu CMOS 15.1 Megapiksel
Maksimum çözünürlük:  4672 x 3104, 1536 x [email protected]
Objektif: DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR, DA 50-200 F4-5.6 ED WR (Suya ve toza dayanıklı)
LCD: 3″, 920.000 piksel
Bellek ve Pil: SD / SDHC, Şarj edilebilir Li-Ion
Boyutlar ve Ağırlık:  131 x 97 x 73 mm, 754 gr

Yüksek ISO değerine aldanmayın

Pentax ve Samsung’un DSLR alanındaki işbirliği sona ermekte gibi gözükse de K-7’nin algılayıcısı iki firma tarafından ortak geliştirilmiş. Algılayıcı 6400 ISO hassasiyete çıkabiliyor, ama temiz fotoğraflar çekmek için 1600 ISO’yu geçmemenizi öneririz. Görüntü kalitesi bakımından rakipleriyle başabaş veya daha iyi sonuçlar sergileyen K-7’de yüksek ISO’da çekilen JPEG fotoğraflar rakiplere kıyasla daha gürültülü olsa da RAW formatındaki fotoğraflar daha temizler. Zaten bu makineyi alacakların ilk tercihi de RAW olmalı. Yeni Prime-II işlemcisi ile K-7 Pentax’ın HD video çekebilen ilk DSLR’ı. K-7’nin HD videoları gayet başarılı ama asla bir video kameranın kullanım kolaylığı beklemeyin. Tamamı Pentax K-7 ile çekilen Uncle Jack adlı aşağıdaki kısa filmi izleyebilir ve sinema sektörünün yeni gözdesinin neden DSLR makineler olduğunu anlayabilirsiniz.    httpv://www.youtube.com/watch?v=Vez7qSrZfpc

Gövde özellikleri harikaSu ve toz geçirmeyen, dayanıklı, hafif ve magnezyum alaşımı bir gövdeye sahip olan K-7, sınıfındaki en küçük DSLR makinelerden biri. Ergonomisi diğer Pentax’lar gibi gayet başarılı ve elinizde son derece konforlu, dengeli duruyor. Kontrollerin yerleri ve sayısı iyi düzenlenmiş. Ayrı RAW ve ISO düğmeleri bulunan K-7’de ayarları baş ve işaret parmağınıza denk gelen iki tekerlek sayesinde hızlıca değiştirebiliyorsunuz. Enstantane ve diyafram öncelikli çekim modlarını birleştiren Hyper-Program modunu özellikle beğendik. 

Mükemmel objektif uyumluluğu K-7 diğer Pentax DSLR’lar gibi şimdiye dek üretilmiş tüm Pentax lenslerle uyumlu. Diğer lens üreticilerinin aksine daha çok sabit lensler üretmeye odaklanan Pentax’ın zum lensleri çok çeşitli değil, ama Sigma ve Tamron gibi üçünücü parti firmalar bu boşluğu dolduruyorlar. K-7 gövdede titreşim önleyiciye sahip olduğu için bu özelliği tüm lenslerle kullanabiliyorsunuz. K-7 kendi gibi su ve toz geçirmeyen kit lenslerle birlikte piyasaya sunuluyor.
Bulunduğu eğimi algılayan ve doğru ufuk çizgisini gösteren K-7, yine de eğik tutulduğu durumlarda titreşim önleyicisini kullanarak görüntü sensörünü ufuk çizgisine paralel hale getirebiliyor, bu makineyle eğik fotoğraflar çekmeyi başarmanız güç! Fotoğraflarınıza bilgisayara ihtiyaç duymaksızın çok sayıda popüler efekti uygulayabileceğiniz detaylı dijital filtreler ekleyebilen K-7’nin doğrudan HDR fotoğraflar yapabildiğini de bilmek hoşunuza gidecektir.    K-7’nin hızı Pentax K-7’nin seleflerine gelen performans eleştirilerini de dikkate almış ki K-7 saniyede 5.2 kare hızla fotoğraf çekebiliyor, enstantane hızı da ise 1/8000’e çıkarılmış. Yeni geliştirilmiş 77 bölgeli ışık ölçüm sensörü ile daha doğru pozlama ve SAFOX VIII+ sistemi ile de daha hızlı netleme imkanı sağlıyor. Ayrıca ürün, Pentax DSLR’larda bir ilk olarak düşük ışıkta netlemeye yardımcı aydınlatıcı ek bir lambaya da sahip; DOlayısıyla makine bunun için flaşı kullanmak zorunda kalmıyor.

Sonuç: K-7, Pentax’ın şimdiye kadarki en iyi DSLR’ı. Dikkate değer büyük bir eksiği olmayan, aksine pek çok özelliğe sahip bir fotoğraf makinesi olarak sizin de yaratıcılığınızı körükleyeceğinden eminiz.