Anasayfa Makale Pratik AGP ekran kartlarına yatırım yapmak mı?

AGP ekran kartlarına yatırım yapmak mı?

Emektar AGP, çoktan miadını doldurdu.

AGP kartlara yatırım yapmak ne kadar mantıklı ?

Aslında bu soruya en güzel cevap MediaMarkt reklamlarında olduğu gibi “Ben aptal değilim” olacaktır. AGP, bir diğer adıyla Accelerated Graphics Port, çoğu kişinin de bildiği gibi şu an kullandığımız PCI Express’den önce piyasaya hüküm süren ekran kartı arabirimiydi. Tabii ki teknolojinin ilerlemesiyle birlikte diğer bütün teknolojilerde olduğu gibi AGP de miadını doldurdu ve yerine PCI Express 1.0, 2.0 ve son olarak da 2.1 geldi.

Emektar AGP, çoktan miadını doldurdu.

Öte yandan hala bazı kullanıcılar eski AGP’li sistemlerine ekran kartı satın alarak yeni oyunları oynayabilecekleri düşüncesine kapılabiliyorlar. Technopat olarak AGP sistemlere oyun oynamak amaçlı yapılan yatırımların pek de mantıklı olmadığını belirtmeliyiz. Öncelikle bunun ilk nedeni günümüzde ekran kartı sürücülerinin PCI EXpress arabirimi için optimize edilmiş olmaları. Doğal olarak yeni nesil ekran kartları AGP arabirimine uyarlandığında sorun çıkarabiliyorlar. Bir başka sorun ise sistem dengesizliği. AGP bir sisteme RAM, işlemci ve sabit disk yüklemesi yapmanız mümkün değil. Fakat ekran kartı üreticileri durmadan en son GPU’ları AGP arabirimine uyarlıyorlar. Sonuç olarak aldığınız kart sistemdeki en hızlı bileşen olmasına karşın bir sistemin hızı, o sistemdeki en yavaş bileşen ile belirlenir. Bu durumda sisteminize piyasadaki en hızlı AGP ekran kartını da taksanız, bundan performans beklemeniz hayalden öteye gidemeyecektir.

Sonuç itibariyle; eski sistemlere gençlik aşısı yaparak ekonomik yoldan performans elde etmeye çalışmak, belli durumlar ve donanımlar için geçerliyse de, söz konusu olan AGP ekran kartlarıysa, PC’nizi komple satıp yeni bir PC toplamak, ya da satın almak, orta ve uzun vadede çok daha ucuza gelecektir.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.