Anasayfa Makale Pratik HDMI kabloları çıkarıp takmaktan bıktınız mı?

HDMI kabloları çıkarıp takmaktan bıktınız mı?

HDMI Switch'ler ile kablo karmaşasına da bir son verebilirsiniz.

Bilgisayar endüstrisi uzun zaman boyunca  VGA ve DVI bağlantılarıyla boğuştuktan sonra sonunda HDMI arabirimi ile rahata erdi ve sektör ilk defa bu kadar uzun süre nispeten sorunsuzca kullanılan bir bağlantıya sahip oldu. Tabii ki uzun çalışmalar sonucu geliştirilen HDMI, HD görüntünün yanında HD ses de aktarabildiği için beğeniyle karşılandı. Bunun sonucunda da monitörler, oyun konsolları, televizyonlar, video kameralar, BluRay oynatıcılar ve hatta fotoğraf makineleri dahi HDMI arabirimini kullanır oldular. Fakat ortada bir sorun var. Piyasadaki çoğu Full HD destekli monitör hala sadece bir adet HDMI bağlantısı ile geliyor. Durum böyle olunca da kullanıcılar bir cihazı kullanabilmek için bir başka cihazı çıkarmak zorunda kalıyor.

HDMI Switch’ler ile kablo karmaşasına da bir son verebilirsiniz.

Her soruna çözüm üreten teknolojinin bu soruna da bir çözümü mevcut: HDMI Switch. Adından da anlaşılabileceği gibi HDMI Switch, evinizdeki bütün HDMI cihazları bağladığınız ve bu cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilmenizi sağlayabilen bir ürün. Söz konusu ürünün üzerinde genelde dört adet HDMI girişi ve bir adet de HDMI çıkışı yer alıyor. Böylece örneğin oyun konsolu ya da PC gibi 4 cihazı HDMI kablo ile HDMI Switch’e, Switch’i de yine HDMI kabloyla monitöre bağladıktan sonra, cihazın üzerindeki dört adet düğme ile ya da cihazla birlikte gelen uzaktan kumanda vasıtası ile istediğiniz cihazın görüntüsünü monitöre aktarabiliyorsunuz.

Hayatımızı kolaylaştıran bu Switch’lerin fiyatları destekledikleri HDMI standardı, HDMI girişlerinin miktarı ve beraberinde gelenlere göre 25 $ ila 100 $ arasında değişiyor. Eğer siz de kablo çıkartıp takmaktan bıktıysanız evinize bir HDMI Switch satın almanızın vakti gelmiş demektir.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.