Anasayfa Makale Pratik Yeni İşlemci Takmadan Önce BIOS Güncellemesi

Yeni İşlemci Takmadan Önce BIOS Güncellemesi

Performansı artırmak için bilgisayarın işlemcisini değiştirmek, genelde kullanıcıların başvurduğu ilk yollardan biri. Fakat yeni alacağınız işlemci, anakartınız ile uyumlu mu? Bunu nasıl öğrenebilirsiniz? Ya da işlemciyi takmadan önce BIOS güncellemesine gerek var mı, yoksa işlemci doğrudan takınca çalışıyor mu?

Intel soket LGA 1156 işlemcileri destekleyen MSI P55-GD80.

Öncelikle bir anakartın hangi işlemcileri desteklediğini öğrenebileceğiniz bir program yok. Yani CPU-Z ya da AIDA64 gibi yazılımlarla en fazla anakartınızın modelini ve sonrasında da soketini öğrenebilirsiniz. Fakat ankartınızın desteklediği işlemcileri öğrenmenin en kesin yolu üreticinin web sayfasındaki “İşlemci Destek Listesi” ya da İngilizce adıyla “CPU Support List”e bakmaktır. Fakat bu listeye bakmadan önce son olarak anakartınızın revizyonunu da tam olarak öğrenmeniz gerekmekte. Örneğin Gigabyte’ın MA74GM-S2 anakartının tamı tamına 6 farklı revizyonu mevcut ve bu revizyonların hepsi de farklı işlemci destek listesine sahipler. Anakartınızın revizyon sürümünü ise markaya bağlı olarak sol alt kısımda ya da kart modelinden hemen sonra görebilirsiniz.

Anakartınızın revizyonunu öğrendikten sonra artık tek yapmanız gereken üreticinin sitesine girerek arama kutucuğuna uygun modeli girip çıkan sonuçlar arasından sizdeki revizyona ait ürün sayfasını bulmak olacaktır. Sonrasında ise işlemci destek listesini açarak satın almak istediğiniz işlemcinin anakart tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer satın alacağınız işlemcinin karşısında “N/A” yani “Not Available” yazıyorsa bu demektir ki anakartınınız bu işlemciyi desteklemiyor. Öte yandan burada “F6”, “A506” veya “v1.3” gibi bir değer varsa bu demektir ki bu işlemciyi kullanmak için anakartınızın burada belirtilen BIOS sürümüne ya da üstüne sahip olması gerekiyor. BIOS sürümünüzü ise sisteminiz açılırken görebilir ya da sistem açıldıktan sonra CPU-Z ya da AIDA64 gibi bir yazılım vasıtası ile öğrenebilirsiniz. Eğer BIOS sürümünüz eski ise anakart üreticinizin sitesinden indirdiğiniz yazılım ile BIOS’u güncelleyebilirsiniz fakat bu kapsamlı bir konu olduğu için bir başka makalede ele alacağız.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.