Antec Signature 850W 80+ Güç kaynağı

In İncelemeler by Recep BaltaşLeave a Comment

Kasa ve güç kaynakları arasında saygın bir konuma sahip olan Antec özellikle de oyunculara yönelik ürünler üreten bir firma. Antec’in test merkezimize gelen yeni ürünü ise 80+ sertifikalı 850 Watt güç üretebilen oldukça güçlü bir güç kaynağı. Her ne kadar fiyatı yüksek olsa da Antec’in iddia ettiği üzere bu güç kaynağı çok kaliteli bileşenlerden oluşuyor ve parasını sonuna kadar hak ediyor. Tabii ki Technopat olarak Antec’in bu iddialarını hemen masaya yatırmaya başlıyoruz. Bakalım Antec cebimizdeki paraya mı göz dikiyor yoksa gerçekten bize sunabileceği sağlam bir ürün ile mi karşımızda.

İlk olarak ürünün özelliklerine bir göz atalım. NVIDIA™ SLI™-ready sertifikası –bu sertifikayı alamayan Test Merkezinin kapısından giremiyor-, 80 PLUS® Bronz sertifikası –%20, %50, ve %100 yükte iken %80’in üstünde verimlilik-, 80mm’lik kademeli hızlanan fan,  sökülebilir kablolar sayesinde kasa içi hava dolaşımını engellememe, yüksek kaliteli Japon malı kapasitörler ile uzun ömür, kısa devre (SCP), aşırı voltaj (OVP), aşırı güç (OPP), aşırı sıcaklık (OTP) ve aşırı akım (OCP) koruması ve son olarak da 5 yıl Antec garantisi de ürünün özellikleri arasında. Ürünün paketine göz atacak olursak sade fakat prestijli bir paket görüyoruz. Firma kutu içerisindeki bileşenleri de gayet iyi bir şekilde koruma altına almış. Kutunun içeriğinde bir adet kullanma kılavuzu –kesinlikle okumanız gereken bir rehber-, dört adet vida, bir güç kablosu ve sökülebilir kablolar yer alıyor. Signature 850W Antec’in en üst seviyedeki ürünü olmasına karşın gayet zarif ve bastırılmış bir yapıya sahip. Cihazın siyah mat renkteki kasası kolay kolay leke tutmayacak cinsten.

Ürünün ön paneline baktığımızda ise yarı modüler yapı dikkatimizi çekiyor. Yani buradaki bütün kablolar yerine sadece bir kısmı sökülüp takılabiliyor. Arka panelde ise 80mm’lik fanı görebiliriz. Japon bir firma olan Nidec tarafından üretilen fanın hangi hızlara çıkabildiği maalesef belirtilmemiş fakat gerektiğinde çok yüksek hızlara otomatik olarak çıkabildiğini biliyoruz. Cihazın içini açtığımızda ise iki adet PCB (devre kartı) üzerine temellendirilmiş bileşenleri görüyoruz. Burada dikkatimiz çeken ise iki adet Rubycon endüstriyel kapasitör ve filtreleme bobinleri oluyor. Zira bu kapasitörlerin fiyatları pahalı olduğu için önüne gelen firma bunlardan kullanamıyor.

Artık cihazı zorlu test maratonumuza sokma vakti geldi diye düşünüyoruz. Özel olarak hazırlanmış olan test sistemimize cihazı monte ediyoruz. Burada bilgisayar yerine özellikle güç kaynaklarını test etmek için ayrı bir cihaz kullanıyoruz. Bu sayede sizlere en doğru sonucu iletmiş oluyoruz. Fazla vakit kaybetmeden test geçiyoruz. Buradan elde edilen sonuçlar doğrultusunda cihazın elektriksel performansının çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yine yüksek değerlerde de cihazın voltaj değişimleri gayet kararlı bir tablo çiziyor ki bu siteminizin de kararlılığını arttırmakta. Her ne güç kaynağı üzerindeki bütün 12V yollar normalden biraz daha fazla voltaj değerine sahip olsa da bu değerler kabul edilebilir güvenlik seviyesi içinde ve overclock tutkunları için çok ideal. Cihazın voltaj regülatörü ise daha keskin tepki verebilmesi için geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Fakat yinede verimlilik, sınıfının gayet üstünde. Zira belirli yüklemelerde %87’ye varan verimlilik genel olarak ise  %84 civarında seyrediyor. Ürünün yüksek verimliliği sayesinde 80mm’lik fana cihazı soğutmak için pek iş düşmüyor. En yüksek yükte dahi aşırı ısınmayan cihaz bu sayede gayet sessiz çalışıyor. Sonuç olarak cihazda kullanılan bileşenler ve cihazın genel anlamda performansını göz önünde aldığımızda Antec’in gerçekten de fiyatını sonuna kadar hak ettiğini görebiliyoruz. Eğer güö ihtiyacınız yüksekse, bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Fiyat 257,00 EURO + KDV

İthalat Evren Dış Ticaret

Web www.evrenlimited.com.tr