Anasayfa Haber iPad Katili: Samsung Galaxy Tab Çığır Açıyor

iPad Katili: Samsung Galaxy Tab Çığır Açıyor

Samsung, Samsung Galaxy Tab’i piyasaya sundu.

Samsung’un ilk tablet cihazı olma özelliğini taşıyan, Android 2.2 işletim sistemli Galaxy Tab ile, Samsung’un mobil ürünler kategorisine yeni ve iddialı bir ürün daha eklenmiş oluyor.

Samsung Galaxy Tab, kullanıcıların mobil hayatına daha fazla fayda sunmaya yarayacak bütün yenilikleri bir araya getiriyor. Kullanıcılar hareket halindeyken bile Galaxy Tab’in PC’deki web deneyimine çok yakın ve 7 inç dokunmatik ekranda çoklu ortam içeriğinin benzersiz seçeneklerini keşfedebiliyor. Üstelik, iyileştirilmiş kullanıcı arayüzü ile e-posta, sesli ve görüntülü arama, SMS/MMS veya sosyal ağ sayesinde kesintisiz iletişime erişebiliyor.

Samsung Electronics Mobil İletişim Bölümü Başkanı JK Shin konuyla ilgili olarak; “Yeni oluşan bu pazarda Samsung’un, çok hızlı bir büyüme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Galaxy Tab bu pazara eşsiz ve açık bir girişim sunuyor. Yeni ve gittikçe artan tüketici talebini, genlerimizde var olan ‘mobil’ kavramı sayesinde karşılayabileceğimize inanıyoruz” açıklamasını yaptı. “Samsung Galaxy Tab, nerede olurlarsa olsun, kullanıcıların çevrimiçi deneyimini kusursuz kılmak için tasarlandı. Galaxy Tab, tablet pazarını yeni ufuklara doğru yönlendiriyor. Samsung olarak inanıyoruz ki bu girişim, akıllı medya cihazları için öncü olacak yeniliklerin yalnızca başlangıcı olacak.”

Samsung Galaxy Tab, Avrupa ve Kore pazarında Eylül ortasında satışa sunulurken, Amerika ve Asya pazarına ise Ekim ayında giriş yapacak.

Galaxy Tab’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE) : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, 3G (HSUPA 5.76Mbps) : 900 / 1900 / 2100 MHz
OS Android 2.2
Ekran 7.0 inç TFT-LCD, WSVGA (1024 x 600)
İşlemci Cortex A8 1.0GHz PowerVR SGX540 ile Uygulama İşlemcisi
Kamera 3 MP LED Flash’lı AF Kamera + 1.3MP Görüntülü konuşma için ön kamera
Ekstra Özellikler daha fazla uygulama ve içerik için Samsung Apps
Readers Hub, Media Hub* , Music Hub*, Social Hub**Geçerliliği sunulacak pazarın özelliklerine göre belirlenecektir.
Adobe Flash 10.1 Player desteğiFull HD video gösterimi, Thinkfree Office, Swype, Hybrid Widget
Bağlantı 30 pin konektör / micro SD, WiFi 802.11n / Bluetooth 3.0
Hafıza 16GB / 32GB dahili hafıza, 32GB’a kadar çıkarılabilen harici hafıza
Boyutlar 190.09 x 120.45 x 11.98mm, 380g
Pil 4,000mAh  (7 saat film oynatımı)

Galaxy Tab hakkında daha ayrıntılı bilgi için Technopat Forum’a göz atabilirsiniz.

Galaxy Tab’ın tanıtım videosu:

httpv://www.youtube.com/watch?v=GPfCZC4VHnE

Technopat Yorumu: Bir iki hafta içinde Avrupa ülkelerinde satışa çıkacak olan Galaxy Tab, sahip olduğu üstünlükler ve Samsung markası ile iPad’in hızını bir miktar kesecektir. 1080p video oynatımı ve 720p video kaydı yapabilmesi gerçekten de Galaxy Tab’ın takdire değer özellikleri arasında. Diğer yandan iPad’den küçük olması bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir. Konuya genel olarak Tablet PC perspektifinden bakarsak, bu pazarda dengeli bir dağılım için üreticilerin daha cesur olması gerektiğini söyleyebiliriz. Zira iPad çıkalı neredeyse 6 ay olacak ve diğer üreticilerin bu şekilde gecikmesi, iPad markasının tablet PC ile iyice özdeşlemesine sebep oluyor. Bunun temelde iki sonucu olabilir. Birincisi halihazırda kaybedilen bir pazar payı. İkincisiyse üreticiler, potansiyel tablet PC kullanıcılarını iPad’den caydırma konusunda hem fiyat konusunda daha iddialı olmak zorunda kalacak hem de reklam için daha fazla para harcayacaklar. Kısaca zaman iPad lehine işliyor. Umarız diğer üreticiler de kısa bir süre içinde  Samsung’u izleyen ürünlerini piyasaya sürer.