Assassin’s Creed: Brotherhood

In Oyun by Recep BaltaşLeave a Comment

Assassin’s Creed’in hikayesi adından da anlaşılacağı gibi suikastçi birliğine dayanıyor. Suikastçiler denince de tabi ki tarihte önemli bir yere sahip olan Hassan Sabbah’ı hatırlıyoruz. Seride Hasan Sabbah’ın ismi geçmese de mekanları, karakterleri ve kurgusu ile fazlasıyla esinlendiği ve bir çok benzerliğin olduğunu görüyoruz.

Hasan Sabbah tarihin en büyük suikast topluluğuna sahip olan kişi olarak biliniyor. Alamut Kalesi’ni kendilerine üs yapan Hassan Sabbah’ın emrinde bulunan suikastçiler rivayete göre Alamut Kalesi’ni yeniden düzenleyen Hasan Sabbah, kalenin arka kısmında öylesine bir bahçe yapmış ki, bu bahçeyi görenler buranın cennetin bir köşesi olduğuna inanırlarmış. Gene bazı kaynaklara göre Hasan Sabbah’ın suikastçilere haşhaş verdiği ve bu nedenle bu bahçeyi cennetin bir köşesi gibi gördükleri de söyleniyor. Tabi bunların aksine Hasan Sabbah’ın Alamut’ta yaşamadığına dair söylemler dahi bulunuyor.

Lafı daha fazla uzatmadan oyuna geçecek olur isek ilk oyundaki kalemiz ve kalenin arka kısmındaki büyük bahçeye bakınca yapımcıların bu rivayetlerden kesinlikle etkilendiğini çıkarabiliriz. 2012 yılında başlayan Assassin’s Creed serisinin hikayesinin ilk oyununda Desmond Miles adlı bir karakter ile karşılaşıyorduk. Getirildiğimiz büyük bir laboratuvarda eski bir suikastçinin kanından olduğumuz ve bizim DNA kodlarımız ile suikastçi atamızın dönemine ışık tutabileceğimiz söyleniyordu. Geliştirilen Animus adlı makineye biniyor ve kendimizi 1191 yılında buluyor ve atamız olan suikastçi Altair’in kontrolünü sağlıyorduk. Oyunda ilerledikçe olayın aslını öğrenmeye başlıyor ve aslında bizi laboratuvara getirenlerin amacının hiçte tarihe açıklık getirmek olmadığını anlıyorduk. Piece of Eden’in varlığını öğrenmemiz ile suikastçiler birliğinin başındaki Al Mualim’in karşısına dikilmemiz bir oluyordu. Altair ile Yasak Elma’nın gücünü kullanan El Mualim’in kıçına tekmeyi basıyor ve Altair’in Piece of Eden’i saklama nedenini öğreniyorduk. Bizi laboratuvara getirenlerin ise Tapınak Şovalyeleri’nin devamı olduğunu ve Piece of Eden’in yerini öğrenebilmek için bizi kullandıklarını anlıyorduk.

İlk oyun laboratuvara dönmemiz ve burada ilginç yazıtları görmemiz ile sona eriyordu. Geçtiğimiz yıl sonunda çıkan Assassin’s Creed 2’de ise hikaye çok daha farklı bir yere gitti. Babası da bir suikastçi olan Ezio’nun macerası halbuki ne kadar da iyi başlamıştı. Öncesini yani Ezio’nun babasının hikayesini öğrendiğimiz Lineage filmlerinden sonra ikinci oyunun başlarında damdan dama atlıyor, sokakta kavgalar ediyor ve kızların balkonları aşağısında resmen hovardalık ediyorduk. Oyunun asıl rengi ise kendini biraz ilerletince ortaya çıkıyordu. Babamız ve abimizin idamı ile şehirden kaçmamız ve amcamızın yanına yerleşmemiz ile oyun klasik bir intikam hikayesini barındıracak gibi gözüküyordu.

Assassin’s Creed: Brotherhood’un multiplayer betasının PS3’e özel olacak. Kullanıcılara ilginç, farklı bir çoklu oyunculu mod deneyimi sunmak isteyen Ubisoft, açıklamasına göre Assassin’s Creed: Brotherhood, PS3 versiyonunda özel içerikler bulunduracak. Ayrıca AC: Brotherhood oyuncuları, bu içeriklere ücretsiz olarak erişebilecekler. oynanış videosuna baktığımızda bizi oldukça hareketli sahnelerin beklediğini görebiliyoruz. At sürme, top atışı gibi sahnelere de yer verilen bu videoda ikinci oyundaki ana merkezimizin baskınına şahit oluyoruz. Oyun Roma‘da geçecek ve ikinci oyun sonrasını konu edecek olan Assassin’s Creed: Brotherhood’da artık usta bir suikastçı olan ve yine ikinci oyunda karşımıza çıkan Ezio karakterini oynayacağız. Assassin’s Creed: Brotherhood’da seriden farklı olarak bizlere karakter seçme ve çoklu oyunculu oynama imkanı sunulacak. Bunların yanı sıra Brotherhood’da yep yeni silah, eşya ve hareketler de bulunacak. AC: Brotherhood, 16 Kasım’da Amerika çıkışını yapacak.

Yapımcı: Ubisoft

Dağıtımcı: Ubisoft

Platform: PC, PS3, Xbox 360

Çıkış Tarihi: 16 Kasım 2010