Anasayfa Oyun Medal of Honor

Medal of Honor

Call of Duty & Battlefied bu sene oyuncular bu iki savaştan birine kaptırmış kendini gidiyor. Peki kim bu savaşı asıl başlatan? Medal of Honor. Önceki yapılara göre farklı olacak olan bu oyun kendi serisinde ilk defa modern savaşları konu alacak. Afganistan’da ki bir grup askerin yaşam öyküsünü anlatacak olan bu oyunda Taliban ve NATO askerleri arasındaki savaşı anlatacak. Bu oyun da gelecek tüm Medal of Honor serisinin de temeli atılması planlanıyor.

Gamescom 2010 da önde gelen bu oyunda ‘’Gunfighters’’ adındaki bölüm ile Tier 1 askerlerinin Apache helikopterlerini kullanarak Afgan toprakların üzerinde devriye gezmeyi konu alıyordu. Detaylara girmek gerekirse helikopterimiz apaçi, üç çeşit silah bulunduruyor. Ağır makineli tüfeğin yanı sıra, iki çeşit füzemiz var. Bu füzelerden biri helikopterin ön panelinde ağır makineli silahlar ile kullanıldımı oldukça etkili bir saldırı düzenlenebiliyor. Hellfire adlı füze isterseniz kullanmadan önce FPS bakışına alınabiliyor. Hedef noktaları belirledikten sonra tetiğe basmak size kalmış.

Gamescom 2010 daki demo görev boyunca Hellfire füzeleri ile mağara girişlerinde duran Afgan askerleri yok edildi, daha sonra ise Afgan militanların konakladığı kerpiç evlerin bol olduğu mekan yerle bir edildi. Seslerin, patlama efektlerinin, ve aksiyonunu bol olduğu bu sahne bize film izler gibi tat verdi. Medal of Honor adına yakışan bir güzellik ile geliyor.

12 Ekim 2010 tarihinden itibaren tüm platformlar için piyasada olacak olan bu oyuna gelen bazı tepkilerde gecikmedi. Taliban ve NATO askerleri arasında devam eden savaşta, birçok savaşın halen devam etmesinden dolayı, şu an savaşan ve bu savaştan hayatını yitiren askerlere karşı bir saygısızlık olarak düşünülüyor. Electronic Arts ise bunun sadece basit bir oyun olduğunu ve bu olayı, insanların yedi yaşından beri oynadığı hırsız polis oyunlarına benzetiyor.

Medal of Honor’un multiplayerinde ise birilerinin de Taliban olması şart. Gamespot’un yaptığı açıklamaya göre de, yeni Medal of Honor AAFES (Kara ve Hava Kuvvetleri değişim hizmeti) karargahı bulunan mağazalarda satılmayacak. İnternetteki ön şiparişler de durmuştur. Buradan satış talebinde bulunan müşterileri diğer mağazalara yönlendiriyorlar.Yönlendirmeyi dikkate aldığımızda bu yasağın GameStop’un kendi kararı değil ancak AAFES’in bir kararı olduğu da düşünülebilir. – Tayfun Kumaş

Yapımcı: EA Los Angeles

Dağıtımcı: EA

Platform: PC, PS3, Xbox 360

Çıkış Tarihi: 12 Ekim 2010

Medal of Honor Foroğraf Galerisi