MSI P55-GD80

In İncelemeler by Recep BaltaşLeave a Comment

Intel’in yeni yonga seti P55’i temel alan MSI’ın Overclock canavarı P55-GD80 şimdiye kadar Overclock ile ilgili duyduğunuz bütün kavramları baştan aşağıya değiştiriyor. Orta segmente hitap edecek olan Intel’in yeni işlemcileri Core i5 için tasarlanan MSI P55-GD80 firmanın yeni anakart serisinde ne kadar ilerlediğini gözler önüne seren bir şaheser. P55-GD80’e şaheser dememizdeki en büyük neden ise MSI’ın ürüne dahil etmiş olduğu kendine has yongalar ve bu yongalar ile birlikte son oyuncuların eline geçecek olan inanılmaz özellikler. Söz konusu bu özellikler sayesinde bir iki tuş ile anakartı kontrol ederek karmaşık ayarlarla uğraşmaya gerek kalmadan işlemciyi kolayca overclock edebilecek ve kararlılıktan en ufak bir ödün bile vermeden performans artışı sağlayabileceksiniz. Şimdi anakartın bu yeteneklerini yakından inceleyelim ve MSI’ın ürüne dahil etmiş olduğu diğer özellikleri tanıyalım.

Hız aşırtma dahisi

MSI’ın OC Genie adını verdiği teknoloji sayesinde hız aşırtma konusunda en ufak bir bilgisi olmayan kullanıcılar dahi artık kolayca işlemcilerini hızlandırabilecekler. Dünya’da ilk defa anakarta entegre donanımsal hız aşırtma yongası geliştiren firma bu sayede anakart konusunda ne kadar iddialı olduğunu da gözler önüne seriyor.  MSI’ın bu işlem için özel olarak geliştirdiği OC Genie yongası sayesinde kullanıcılar artık anakart üzerine yerleştirilen tek bir tuş sayesinde işlemcilerini kolayca hızlandırabilecekler. Bilgisayar kapatılıp OC Genie tuşuna basıldıktan sonraki açılışta MSI’ın geliştirmiş olduğu yonga anakarta takılı olan bileşenleri kontrol ediyor ve buna göre özel bir algoritma kullanarak bu parçalarla yüksek performansı, çalışma kararlılığından en ufak bir ödün bile vermeden gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

MSI’ın bu anakartla birlikte son kullanıcıya sunduğu sadece OC Genie ile sınırlı değil. Firma yeni anakartları ile birlikte “Xtreme Speed” adını taşıyan bir özellik paketi sunuyor. Bu özellikler OC Genie, SuperPipe ve DrMOS. SuperPipe teknolojisini incelediğimizde MSI’ın soğutma konusunda da yenilikler getirdiğini görüyoruz. 150 Watt gibi yüksek enerji tüketen günümüz anakartlarında soğutmanın önemi büyük. İşte SuperPipe’ta MSI’ın klasik HeatPipe yani ısı borusu yerine geliştirdiği ve üzerinde bulunduğu mosfet gibi bileşenleri daha serin tutmayı amaçlayan bir teknoloji. 8mm’lik kalın bir bakır borudan oluşan SuperPipe teknolojisi şu şekilde çalışıyor: borunun içinde yer alan sıvı ısındığında gaz halini alıyor. Gaz halini alan bu ısı borunun en soğuk kısmına doğru yol alırken buradaki soğuk sıvı ile yer değiştiriyor. Burada ısısını salan gaz tekrar sıvı haline geliyor ve sıcak bölgeden gelen diğer gaz ile yer değiştiriyor. Bu sonsuz döngü sayesinde daimi soğutma sağlanmış oluyor.

Fiyat 305 Dolar + KDV

TEKNİK ÖZELLİKLER

Form faktör ATX
Yonga seti P55
İşlemci yuvası LGA 1156
Bellek yuvası DDR3 2133
Yuva sayısı 3 x PCI Exp x16, 2 x PCI Exp x1, 2 x PCI
Diğer OC Genie, SuperPipe, DrMOS

+Etkili soğutma

+Kolay hız aşırtma

-Orta sınıf Core i5

-Sata III yok