Wındows 7’ye Pürüzsüz Geçiş

In Pratik by Recep BaltaşLeave a Comment

Windows 7’nin beraberinde getirdiği özelliklerin sadece %10’undan bahsetmeye kalksak ,  sayfalar yetmeyecektir. Onun için ilk olarak Windows XP kullanan oyuncuların 2002’de çıkan DirectX 9’dan kurtarılması ve DirectX 9, 10 ve 11’i bir arada sunan Windows 7’ye geçmelerinde mümkün olan en pürüzsüz deneyimi sunmamız gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle de oyuncular için biçilmiş faktan olan Windows 7, gelişmiş 64 Bit desteği sayesinde 4 GB ve üstü RAM’e sahip olan sistemler için bir zorunluluk. O zaman fazla vakit kaybetmeden pılımızı pırtımızı toplayalım ve zamanda 7 yıllık bir yolculuğa çıkalım.

Hazırladığımız bu rehber sayesinde Windows XP’deki ve Windows Vista’daki verilerinizi kolayca Windows 7’ye aktarabileceksiniz. Geçişten önce yine de Windows 7’nin, Windows Vista’nın 3 yıldır oturmuş sürücü ve yazılım desteğini arkasına aldığını belirtmemizde fayda var. Kısacası Vista sürücüleri, yazılımlar ve oyunlar yeni sistemle genel olarak sorunsuz ve uyumlu çalışmakla beraber sistemin sunduğu 64 Bit desteğinin sayesinde bu uygulamaların birçoğu XP ve Vista’ya göre daha performanslı çalışmakta. Windows 7’nin gelişmiş güç tasarrufu özellikleri sayesinde dizüstü bilgisayarınız için de biçilmiş kaftan olduğunu belirtmemizde fayda var.

Son olarak bu işlem ile XP’den veya Vista’dan göçerken yanınızda alabileceklerinizin neler olduğunu da belirtelim ve valizlerimizi toplamaya başlayalım:

  • Fotoğraflar, müzikler,  videolar, belgeler,  e-postalar ve kişiler dâhil bütün dosyalar ve klasörler.
  • Kullanıcı hesapları ve kullanıcı hesabı ayarları.
  • Uygulama ayarları ve uygulamalara ait seçenekler.
  • Kayıt defterinde yer alan Windows’a özgü tercihler.

Kemerlerinizi sıkı bağlayın, zaman yolculuğu başlıyor:

1- İlk olarak Windows 7 kurulum DVD’sini bilgisayarınıza takın.

2- Otomatik yükleme penceresini kapatın ve “Bilgisayarım”a girin.

3- DVD sürücünüze sağ tıklayıp Aç komutunu verdikten sonra DVD içerisindeki Support\Migviz klasörüne girin ve buradaki migsetup.exe programını çalıştırın.

4-  Açılan pencereden “Next” diyerek bir sonraki adıma geçin.

5- Bu işlem için bir USB Bellek veya taşınabilir sabit disk kullanacak iseniz “An external hard disk or USB flash drive” seçeneğine tıklayın.

6- Bir sonraki adımda ise “This my old computer” seçeneğini seçtikten sonra yazılım aktarılacak dosyaları belirleyecek ve aktarmak istediklerinizi seçmenize izin verecektir. “Customize” seçeneğine, oradan da “Advanced”a tıklayarak aktarılacak dosyalarınızı belirleyebilirsiniz.

7- Dosyalarınızı belirledikten sonra yine “Next” diyerek bir sonraki adıma geçebilir ve burada isterseniz aktaracağınız dosyalarınız bir şifre atayabilirsiniz.

8- Şifreyi girip “Save” butonuna tıkladıktan sonra aktarılacak dosyaları kaydedeceğiniz USB belleğin içini veya taşınabilir sabit diskinizi göstermeniz gerekiyor.

9-  Yedekleme işlemi bittikten sonra iki defa “Next”e basın ve ardından da “Close”a basarak yazılımı sonlandırabilirsiniz.

10- İşlem bitiminde bütün aktaracaklarınız tek bir dosya halinde az önce belirlediğiniz yere kaydedilecektir.

Tüm bu işlemlerden sonra artık rahatça Windows 7 kurabilirsiniz. Windows 7 kurulumu bittikten sonra dosyalarınızı ve ayarlarınızı ise aşağıdaki adımları takip ederek geri getirebilirsiniz:

1- Start/Başlat>All Programs/Tüm Programlar >Accessories/Donatılar>System Tools/Sistem Araçları>Windows Easy Transfer/Windows Kolay Aktarım yolunu izleyerek yazılımı yeniden çalıştırın ve yukarıdaki 4. ve 5. adımları uygulayın. 6. adımda farklı olarak “This is my new computer” seçeneğine tıklıyoruz.

2- Easy Transfer ile daha önceden yedeklemiş olduğumuz dosyayı seçip açıyoruz.

3- Son olarak aktarmak istediklerimizi seçin ve “Next” diyerek işlemi başlatın. Artık seçtiğiniz bütün ayarlar ve dosyalar sorunsuz bir biçimde Windows 7’ye aktarılacaktır.