Samsung’un Smart TV Uygulamaları 1 milyon defa indirildi

In Haber by Recep BaltaşLeave a Comment

Tüketici elektroniğinin lider isimlerinden Samsung, dünyadaki ilk HDTV bazlı uygulama merkezi olan Samsung Apps’ten TV uygulamalarının indirilme sayısının dünya çapında 1 milyona ulaştığını açıkladı. Samsung Apps kullanıcıları, sayıları hızla artan içerik ve hizmet sağlayıcıların sunduğu uygulamaları doğrudan kendi televizyonlarından satın alıp indirebiliyorlar. Şirketin ikiyüzüncü TV uygulaması da platform üzerinden tüketicilerin kullanımına sunuldu. Böylece, Samsung Apps platformunun hizmete açılmasının üzerinden henüz bir yıl geçmeden üç önemli kilometre taşı geride bırakıldı.

En çok indirilen uygulamalar arasında yer alan Hulu Plus, ESPN Next Level ve Texas Holdem, önde gelen hobi alanları olan spor, sinema ve oyun alanlarında Samsung Smart TV eğlence ürünlerine dünya çapındaki yoğun talebi gözler önüne serdi. Yüksek kaliteli Smart TV ile birlikte geniş bir interaktif içerik yelpazesi sunan Samsung, tüketicilein daha iyi TV görüntüsü talebini fazlasıyla karşılamak için çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Samsung müşterileri, kendi beğeni ve ilgi alanlarına uygun içeriklere erişim imkanından yararlanıyor.

Araştırma şirketi NDP Group tarafından açıklanan verilere göre Samsung, 2010’un ilk yarısında ABD ile bağlantılı TV pazarının yüzde 66’sına sahip oldu. Samsung, 2010 TV serisinin yüzde 50’den fazlasında Samsung Apps’i tüketiciye sunuyor. LED TV, LCD TV ve plazma TV satışlarında halen dünya lideri olan Samsung, sadece ABD’de Smart TV satışlarının bu yıl sonuna kadar 6,5 milyon adede ulaşacağını tahmin ediyor ve talebin 2012’de 20 milyon adede çıkacağını öngörüyor.

Samsung Türkiye Tüketici Elektroniği Bölümü Direktörü Lemi Paksoy, “Televizyon son yıllarda müthiş bir dönüşüm geçirdi, tüketiciler artık hem izleme keyfini artıran hem de hayatlarını güzelleştiren teknolojiler talep ediyor. Geleneksel TV kullanımı ile 3D gibi uygulama ve özelliklerin entegre edilmesi tüketici programcılık tarzı ile etkileşim arasındaki boşluğun kapanmasını sağlıyor. Tüketicilerin bu yeni kullanımların televizyonlarında bulunmasını istediklerini görüyoruz” dedi.

Samsung, Smart TV alanında inovasyonu teşvik etmek amacıyla, Samsung Apps kütüphanesine yeni uygulamalar ekleyen geliştirici topluluğu ile yakın bir işbirliği yürütüyor. Örneğin bu yılın başlarında dünya çapında “Özgür TV Geliştiriciler Günleri” etkinlikleri düzenleyen Samsung, geliştirici topluluğu ile TV ekosistemi içindeki önemli liderleri bir araya getirerek Smart TV’nin heyecan veren gelecek döneminin tartışılması ve planlanmasını hedefledi. “Geliştiriciler Günleri” kapsamında örneğin “Özgür TV Yarışması” gibi etkinlik ve yarışmalarla TV’yi içerik geliştiricilere açmak için Samsung liderliğinde dünya çapında sürdürülen çabalara katkıda bulunuldu. Geliştiriciler ise hazırladıkları içeriğin dağıtımını evlerdeki en büyük ekranlardan ve kolay kullanımlı bir platform üzerinden yapabilmeyi amaçlıyorlar.