Anasayfa Haber Microsoft’tan Intel’e dost kazığı

Microsoft’tan Intel’e dost kazığı

Microsoft, merakla beklenen Windows 8’in sadece Intel’in kullandığı x86 mimarisini değil, ARM işlemci mimarisini de destekleyeceğini açıkladı. Microsoft bu hareketiyle, son zamanlarda Intel’in rakibi hale gelmeye başlayan ARM’a mavi boncuk vermiş oldu.

Şu anda tabletlerde ve akıllı telefonlarda kullanılan CPU’ların %98’ini üreten ARM, bu sayede portföyüne Windows işletim sistemli taşınabilir aygıtları da katabilecek. Kimi kaynaklar bunun sadece bir başlangıç olduğunu, verimli çalışmalarıyla bilinen ARM işlemcilerin bundan böyle netbook ve dizüstü pazarına yatay geçiş yapabileceğini düşünüyor. Microsoft da Windows’u ARM işlemcili aygıt üreticilerine ve kullanıcılarına satarak yeni pazarlara açılacak.

Bu gelişme, yılların WinTel kartelinin çatırdadığı anlamına mı geliyor? Intel CEO’su Paul Otellini’ye göre, Intel bu yeni rekabetten ve Microsoft – ARM yakınlaşmasından rahatsız değil. Bunun yeni bir şey olmadığını söyleyen Otellini, Windows CE ve Windows Mobile işletim sistemlerinin başından beri ARM işlemciler üzerinde çalışmasını örnek gösterdi. Öte yandan x86 mimarisini kullanan bir diğer işlemci üreticisi olan AMD, henüz tablet PC’ler için rekabetçi bir CPU üretebilmiş değil.