Anasayfa Haber Samsung Apple’ın tahtını sallıyor

Samsung Apple’ın tahtını sallıyor

Samsung yeni amiral gemisi Galaxy S ile gerçekten Apple iPhone’un tahtını sallamayı başardı. İşte satış miktarı…

Güney Koreli elektronik devi Samsung, amiral gemisi olan Galaxy S modeli cep telefonunu Haziran ayında duyurup 10 milyon satış hedeflediğini söylediğinde birçok kişi bu iddiaya şüpheyle bakmıştı. Oysa firma hedeflediği satış rakamlarını yedi aydan kısa bir sürede tutturdu.

Ergonomik tasarımının yanı sıra, 4.0 inçlik Super Amoled ekranı, 1 GHz hızındaki işlemcisi ve Google Android işletim sistemiyle Galaxy S, 7 aydan kısa bir sürede dünyanın en çok satılan Androidli cep telefonu olma unvanını da yakaladı.  Bu satışların çoğu ABD’de ve Samsung’un anavatanı olan Güney Kore’de gerçekleşti. Galaxy S’in hızlı çıkışı, mobil işletim sistemi pazarında Android’in %26,1’lik payla ABD’de RIM’i geçmesine ve Apple’ın ardından ikinci sıraya oturmasına büyük katkıda bulundu.

Bununla birlikte, Samsung’un cihaz satışlarında Apple’a ve RIM’e meydan okuyabilmesi için daha çok zamana gereksinimi var. Akıllı telefon pazarının taçlı lideri Apple, 2010’un üçüncü çeyreğinde 14,1 milyon iPhone 4 satarken, ikinci sıradaki RIM’in aynı dönemde sattığı Blackberry sayısı 12,1 milyon. Ancak Samsung Galaxy S’teki başarısını yeni modellerde sürdürebilirse, uzun vadede RIM ve Apple gibi rakiplerini geride bırakabilir.