Anasayfa Haber Microsoft Apple’ı mahkemeye verdi

Microsoft Apple’ı mahkemeye verdi

Apple’ın App Store’u milyonlarca iPhone ve iPad’e uygulama yüklemenin tek resmi yolu. Ancak Apple’ın “App Store” ismini tescillemek için 2008’de yaptığı başvuru, Microsoft’u küplere bindirdi.

 App Store, İngilizcede “uygulama mağazası” anlamına gelen “application store” sözcüklerinden türetilmiş. Microsoft, gerek “app” gerek “store” sözcüklerinin herhangi bir markaya mal edilemeyeceğini, “app store”un çok genel bir tanım olduğunu öne sürerek Amerikan Tescil Kurulu’na suç duyurusunda bulundu. Microsoft’un bu iddiasını güçlendiren sağlam kozları var. Bunlardan ilki, gerek kullanıcıların gerekse bilişim basınının Android Market’ten Marketplace’e kadar tüm diğer uygulama mağazaları için de “app store” sözcüğünü yaygın biçimde kullanmaları. İkincisi ise, Apple’ın CEO’su Steve Jobs’un bile konuşmalarında “app store”u kendi firmasına özgü bir kavram değil de, genel bir tanım olarak kullanması. Jobs’un “Amazon, Verizon ve Vodafone, Android için kendi uygulama mağazalarını duyurdular” açıklaması buna örnek gösteriliyor.

 Eğer Microsoft’un başvurusu kabul edilirse, o zaman Android uygulamalarının yer aldığı Android Market ya da Windows Mobile uygulamalarını içeren Marketplace de kendilerinin birer “uygulama mağazası” olduğunu söyleyebilecek. Şu anda buna izin verilmediği için, Microsoft kendi Marketplace’ini “uygulamalar için bir sanal mağaza” şeklinde tanımlamak zorunda kalıyor. Microsoft’un galip gelmesi, Steve Jobs’u da “App Store” için kara kara yeni isim düşünmeye mecbur bırakacak.