Anasayfa Haber Pardus 2011 Çıktı

Pardus 2011 Çıktı

Pardus’un heyacanla beklenen ve RC sürümünden beri dünya çapında çok önemli tepkiler alan 2011 sürümü nihayet duyuruldu. Sürüm duyusu, Pardus 2011 sürüm yöneticisi Gökçen Eraslan tarafından yapıldı. Sürüm duyurusu şu şekilde:

Pardus 2011′in öne çıkan özellikleri arasında:

Çekirdek – Son Linux çekirdeği 2.6.37 binlerce hata düzeltmesinin yanında en güncel donanımlara da destek vermektedir.

Plymouth – Pardus 2009.2 sürümünde kullanılan bootsplash aracının yerine yeni Plymouth teknolojisi geçiyor.

YALI – Kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği kazandı.

KDE SC – Pardus 2011 en güncel ve kararlı KDE Yazılım Seçkisi, KDE SC 4.5.5 ile geliyor. Masaüstü deneyiminizin daha hızlı ve kararlı olması için temel paketlere birçok hata düzeltmesi ve iyileştirmeler yapıldı.

Kaptan – Masaüstü özelleştirme aracı Kaptan, artık seçimli olarak fotoğrafınızı çekip avatar olarak ayarlayabiliyor.

NetworkManager – Pardus 2011 sürümünde öntanımlı ağ altyapısı olarak GNOME NetworkManager 0.8.2 sürüme geçildi. Uzun zamandır desteklenen Ethernet ve 802.11 WLAN ağlarının yanı sıra kullanıcılar artık hücresel (3G) mobil geniş bant ağlarını da ayarlayabilecekler.

GTK Oxygen biçemi – Tüm GTK uygulamaları artık oxygen-gtk projesi sayesinde Oxygen biçemiyle görüntüleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı arabirimi tutarlılığında büyük bir iyileştirme sağlanmış oluyor.

LibreOffice – Document Foundation tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ofis araçları takımı LibreOffice, Pardus 2011 sürümünde artık öntanımlı
oluyor.

Firefox – Pardus 2011 öntanımlı İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox 4.0 Beta9 sürümü ile geliyor. Firefox’un bu sürümde yeni özellikleri arasında
Firefox Panorama, uygulama sekmeleri, yenilenmiş eklenti yöneticisi, Jetpack eklenti desteği, değişik bilgisayarlar arası eşgüdüm sağlayan Firefox Sync entegrasyonu ve birden çok parmakla dokunmayı destekleyen ekran desteği yer alıyor.

Pardus teknolojilerindeki  diğer yenilikler için AlterantifBlog Forum’a göz atabilirsiniz.

Pardus 2011 İndir / Download Pardus 2011

Video Reklam: