Anasayfa Haber Toshiba, polarizasyon filtresi 3D teknolojisine sahip ilk akıllı 3D televizyonları sunuyor

Toshiba, polarizasyon filtresi 3D teknolojisine sahip ilk akıllı 3D televizyonları sunuyor

VL863 serisinde kullanılan polarizasyon teknolojisinin sunduğu  hafif ve son derece bütçeye uygun gözlüklerle[1] 3D film keyfi

Toshiba Görüntü Sistemleri, 3D görüntü üretimi için polarizasyon filtresi teknolojisi kullanan yeni 3D televizyon serisini tanıttı. Sinemalarda yaygın olarak rastlanan bu teknoloji sayesinde, VL863 serisi televizyon kullanıcıları pil ya da entegre devre gerektirmeye gözlükler ile 3D keyfini yaşayabilecekler.

Modeller dört adet polarize filtreli gözlükle birlikte sunulacak, ilave gözlükler ise oldukça hesaplı olacak1. Bu özellikler, ilave gözlükler1 için büyük bir bütçe ayırmaya gerek kalmadan, kullanıcıların 3D filmlerin keyfini arkadaş ve aileleriyle birlikte çıkarabilecek bir seri haline getiriyor. cm (42’’) ve 119cm (47’’) ekran boyutlu seçeneklere sahip VL863 serisi, Avrupa’da 2011 yılının ikinci çeyreğinde satışa sunulacak.

 

Polarizasyon teknolojisi konforlu bir seyir sağlıyor

Toshiba’nın stereoskopik ekranları, LCD ekranın üzerine monte edilmiş bir polarizasyon filtresine sahip. Çizgi aralıklı dairesel polarizasyon sağlayan bu filtre, piksel çizgilerini dönüşümlü olarak saat yönünde ve saat yönünün tersinde piksel çizgilerini polarize eder.

İzleyici polarize ışıkla uyumlu gözlük kullanmalıdır.

Böylece kullanıcılar daha uzun süreler rahatsızlık hissetmeden 3D televizyon izleyebilir ve 3D oyun oynamanın keyfini çıkarabilirler. Pil bulunmaması nedeniyle kullanım kolaylığı artıyor ve pil değiştirme endişesi ortadan kalkıyor.

Televizyonlarla birlikte sunulan gözlükler, dünyanın lider 3D teknoloji lisansına sahip şirketlerinden biri olan Toshiba’nın iş ortağı RealD  tarafından sağlanıyor (dünyanın en büyük 15 film yapım göstericisi RealD 3D özellikli ekranları kullanmaktadır)

Parlak ve kırpışmasız 3D görüntüler

Polarizasyon teknolojisi resimleri eş zamanlı olarak hem sağ hem de sol göz için gösterdiğinden, çoğunlukla başka teknolojilerle ilişkilendirilen çapraz karışma (gölgelenme) etkisini ortadan kaldırır. Buna ek olarak, izleyici ekranın tam parlaklığını sürekli olarak algıladığından 3D görüntüler son derece parlaktır.  Polarizasyon filtreli 3D ekranlar, parlak ışık ortamlarında da rahatlıkla kullanılabilir.

 

Yüksek kaliteli görüntüleme deneyimi

VL863 serisi, 400 ekran yenileme oranı ile yumuşak hareketler sağlayan Active Vision M400HD resim işleme özelliğine ve köşe detaylarını ve görüntüdeki dokuları artıran Resolution+ özelliğine sahiptir.

 

Toshiba’nın genişletilmiş, çekici 3D televizyonları tüm taleplere cevap veriyor

Toshiba’nın Türkiye’deki dağıtıcısı TNB A.Ş. Genel Müdürü Aytaç Biter yaptığı açıklamada; “Polarizasyon teknolojisine sahip VL863 serisi televizyonlar, mevcut aktif örtücülü gözlük teknolojisine sahip 3D televizyon ürün yelpazemize uygun ve kullanışlı bir katılım oldu.

 

Böylece farklı ihtiyaçlara yönelik çekici alternatifler sunabiliyoruz. Uygun fiyatlı ve akıllı VL863’ler sevdikleriyle bir arada 3D keyfini çıkarmak isteyenler için ideal. Aktif örtücü gözlük teknolojisine sahip WL ve ZL serisi televizyonlar, 3D filmleri izlerken görüntü kalitesinden hiç bir taviz vermek istemeyen teknoloji düşkünü kullanıcılara yönelik olarak geliştirildi.” dedi.

 

Toshiba 47VL863 Özellikler

 • Full HD 16:9 LCD panel, EDGE LED arka plan aydınlatmalı, 1920 x 1080 piksel
 • Dairesel polarizasyon teknolojisi kullanan 3D teknolojisi
 • Active Vision M400 HD (resim yenileme oranı: 400, frekans: 200Hz)
 • WLAN USB dongle aracılığıyla WLAN ready özelliği
 • Toshiba Places uygulamasına erişim
 • DVB-T, DVB-C, DVB-S, H.264 için dahili tuner
 • Dört adet RealD  polarize filtreli gözlük ile birlikte sunulmaktadır.
 • Ekran boyutları:
  42VL863: 107cm (42”)
  47VL863: 119cm (47”)

[1] Aktif örtücülü gözlüklerle kıyaslandığında