Anasayfa Haber IPV6 Protokolü Sessiz Sedasız Çalıştı

IPV6 Protokolü Sessiz Sedasız Çalıştı

ipv6

İnternetin geleceğiyle ilgili en ciddi sorunlardan biri olarak gösterilen alan adı tükenmesine karşı, uzun zamandır üzerinde çalışılan IPV6 protokolü, geçtiğimiz günlerde yapılan 24 saatlik test yayınından sessiz sedasız geçti.

Yapılan iş kağıt üzerinde çok basitti, internetin belkemiğini oluşturan IPV4 adreslendirme protolokü, yeni nesil IPV6 ile aynı anda çalıştırıldı. Bazı uzmanlar sonuçların pek iyi olmayacağını iddia ediyordu. Ancak bildirilene göre, 24 saatlik deneme yayını esnasında çoğu kullanıcı yapılan testi farketmedi bile.

Uzun zamandır konu üzerinde çalışan ve testi de Facebook gibi pek çok farklı kuruluşun denetiminde gözleyen uzmanlara göre, herhangi bir teknik aksaklık olmaması yapılan çalışmaların değerini doğruladı. Bazılarına göre ise IPV6 zaten olmayan bir probleme yönelik üretilmiş suni bir çözüm ve bu yüzden değeri baştan sona şüpheli.

Ancak farklı görüşler ne yönde olursa olsun, bu testin kanıtladığı tek şey şu oldu; internet aynı anda iki farklı adresleme protokolüyle de rahatlıkla çalışabiliyor. En azından kısa vadede ortaya bir felaket tablosu çıkmayacak gibi görünüyor.

 

Video Reklam: