Anasayfa Haber Volkswagen Elinizi Direksiyondan Çektirecek!

Volkswagen Elinizi Direksiyondan Çektirecek!

Tamamen otomatik pilotta seyreden ve kullanıcıyı istediği yere güvenle ulaştıran otomobiller yapmak eski bir hayal. Üstelik bu yola hayli de aşama kaydedildi, ancak henüz tüketiciye sunulabilecek bir ürün yok ortada. Öte yandan, tüketicilerin böyle bir seçeneğe alışması ve güvenmesi de zaman alacaktır. Bunları dikkate alan otomobil üreticileri, kademeli olarak da olsa kullanıcılara yeni sürüş yardımı teknolojileri sunmaya devam ediyorlar.

Bu bağlamda Volkswagen’in bir sonraki nesil araçlarında uygulamayı düşündüğü projelerden biri de Temporary Auto Pilot (TAP), yani Geçici Otomatik Seyir Sistemi. Bu sistemin amacı, araca tamamen otomatik seyir kabiliyeti kazandırmaktan ziyade, özellikle uzun sürüşlerde kullanıcının yükünü hafifletecek biçimde yardımcı olmak. Lane Assist, yani şerit takip sistemini otomatik hız kontrolüyle birleştiren bu teknoloji, aracın her an müdahale edilebilir bir şekilde otomatik yol almasına imkan tanıyacak.

Radar, laser, kamera ve ultrasonik algılayıcılardan oluşan bir seyir destek sistemi, sürücünün gerektiğinde direksiyonu bırakabilmesine ve dikkatini kısa süreli de olsa başka uğraşlara yöneltebilmesine imkan verecek. Ayrıca kullanıcının çevresel farkındalığını artırmak ve haliyle genel sürüş güvenliğini geliştirmek gibi bir işlevi de olacağı bariz. Ancak tamamen akıllı ve yol bulan araçlara kavuşmak için daha bir süre beklemek zorunda kalacağız. Ya da eskilerin yaptığı gibi bir at alıp eğitebiliriz…