Sony’den Yeni Vaio Z!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Sony iki yeni Vaio modelini piyasaya tanıttı. Yeni modellerden Vaio Z, gerek tasarım, gerek özellikleri açısından dizüstü bilgisayarlar arasında kendini ön plana taşıyacak özelliklere sahip. Vaio Z tamamen karbon-fiberden yapılmış bir kasaya sahip ve 1,2 kilogram ağırlığıyla en yakın rakibi olan MacBook Air’ın yarısı ağırlığında! Kasanın kalınlığı ise Air’dan sadece 0,05 milimetre daha fazla! Tabii kasanın yapısı kadar içindeki sistemin özellikleri de önemli ve Vaio Z bu konuda da hayli iddialı bir konfigürasyona sahip. Intel Core i7 ana işlemciye DDR3 SDRAM modülleri ve 256 GB SSD RAID veri depolama birimi eşlik ediyor.

Ekran ise 13.1 inç ebadında, 16:9 orantılı ve 1600×900 çözünürlüğe sahip, yansıma yapmayan bir model. Ayrıca istenirse kasa içine entegre 3G modem de seçenek olarak tercih edilebiliyor. Sistemin esas ilginç parçası ise seçenek olarak sunulan Power Media Dock adlı masaüstü istasyonu! Bu istasyon fazladan USB, VGA ve HDMI bağlantılarının yanı sıra, Sony tarafından Light Peak olarak adlandırılan çok yüksek hızlı veri transfer portuna da sahip. Gerçekte bu port Apple’ın Thunderbolt veri portuyla aynı, ama anlaşılır sebeplerden dolayı adı farklı.

İkinci yeni Vaio modeli olan Vaio Y ise daha da küçük ebatlarda ve 11.6 inçlik bir ekranı var. Tahmini olarak 6 saatlik batarya ömrüne sahip olan bu model, standart HDMI girişine sahip ve daha da fazla taşınabilirlik isteyen müşterilere yönelik olarak tasarlanmış. Her ikisinin de bu yaz bitmeden raflardaki yerlerini alması bekleniyor.