Güvenlik: iOS mu Android mi?

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Apple’ın mobil ve tabletlerde kullandığı ve günden güne geliştirdiği iOS işletim sistemi mi, yoksa Google’ın geliştirdiği, güçlü internet hizmetlerine sahip Linux temelli Android mi daha güvenli?

Bu sorunun cevabını arayan dünyanın güvenlik devlerinden Symantec yeni bir araştırma yaptı. Oldukça uzun olan bu güvenlik raporunun sonucunda ortaya çıkan ilginç bir sonuç var: Her ikisi de geleneksel masaüstü işletim sistemlerinden çok daha güvenli!

İnternet, ağ, sosyal mühendislik türü saldırılar ve veri güvenliği denetiminde zayıf halkalar ortaya çıkartıldı. Her yerden aynı veriye erişimi sağlayan cloud computing ya da bulut bilgi işlem hizmetleri sayesinde bir yerden güvenlik açığı yakalayan hackerlar, geniş kapsamlı erişim imkanı edinebiliyor. Ev ile iş arasındaki ayrımın ortadan kalkması güvenliği zayıflatıyor.

Zararlı yazılımlar konusunda Apple’ın uygulama sertifikasyonunu çok zorlu tutması iOS’a bir avantaj sağlıyor. Google’ın hızla onayladığı uygulamalar arasında zararlı kodlara daha çok rastlanılıyor.  Ancak Google’ın bu hızlı onay politikası, Android Market’teki uygulama sayısının Apple iOS uygulamalarını boyut olarak yakalamasını sağlıyor. Geliştiricileri kendisine çeken bu açık politika sürecek gibi görünüyor.

Aynı şekilde Google’ın uygulama kurulumunda izinleri kullanıcıya sorması, tecrübeli kullanıcıların elinde risk yaratmazken, acemi kullanıcıların çeşitli uygulamalara gereksiz yetki vermesiyle sonuçlanıyor. Apple ise bu tür izinleri uygulamalara vermiyor. Ancak Google’ın uygulama geliştiricileri kayıtlı tutması ve onlardan ücret alması da uzun vadede güvenliği sağlayacak gibi görünüyor.

Kod olarak bakıldığında ise iOS’un şifrelemesi son derece zayıf kalıyor. Veriler kullanıcının şifresi olmadan şifrelendiği için iOS’ta depolanan verilerin okunması ve ele geçirilmesi son derece kolay. Hatta 6 dakika içerisinde ne varsa ele geçirilebildiği kanıtlandı. Buna karşın Symantec araştırması şimdilik iOS’un Android’den daha güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Biz Linux temelli Android’de Google’ın duruma el koyacağını ve güvenliği arttıracağını düşünüyor, durumu takip etmeye devam ediyoruz.