Anasayfa Haber MySpace Yeniden El Değiştiriyor

MySpace Yeniden El Değiştiriyor

MySpace? O da nedir? Çoğu insanın aklından geçen tam olarak bu ve olup bitenleri düşünürseniz çok şaşırtıcı da değil. Neredeyse ilk büyük çaplı sosyal paylaşım sitelerinden biri olan MySpace, ülkemizde çok takipçi bulmamış olsa da, başta ABD olmak üzere bir dönem dünya çapında hayli popüler bir adresti. 2005 yılında kurucuları tarafından News Corp firmasına satıldığında 580 milyon dolara el değiştirecek kadar popüler ve kıymetliydi!

Ve şimdi News Corp bir zamanların bu kıymetli sitesini satışa çıkarmış durumda. Üstelik umdukları fiyatın çok daha altında rakamlar konuşuluyor. İki muhtemel alıcı firma var, Specific Media ve Golden Gate Capital. Ancak verdikleri fiyatlar News Corp’un umduğunun aksine 100 milyon dolar civarında değil, 20 ile 30 milyon dolar arasında. Aslına bakarsanız yıllardır toz toplayan bu marka için bu bile fazla bir rakam, ancak işin içinde MySpace Music gibi henüz para kazandırma ihtimali olan bir alt marka var.

Söylentilere göre MySpace’in kurucuları olan Tom Anderson ve Chris DeWolfe son anda bir sürpriz yapıp pazarlıklara katılabilir, böyle bir ihtimal var. Ancak kim alırsa alsın, MySpace çalışanlarından en az 150 tanesinin bu satıştan sonra işsiz kalmasına kesin gözüyle bakılıyor. MySpace markası ise bu saatten sonra toplanıp Facebook gibi bir devin karşısına çıkabilir mi? Hiç sanmıyoruz.