Anasayfa Haber HP TouchPad Tablet’in özellikleri

HP TouchPad Tablet’in özellikleri

Dünya devlerinden HP’nin Palm’i satın alması meyve veriyor. HP’nin WebOS işletim sistemini kullanan yeni TouchPad tableti dünya çapında çok olumlu inceleme notları aldı.

Android gibi güçlü bir mobil işletim sistemi dururken WebOS neden tercih edildi diye düşünebilirsiniz. Bunun çok basit bir sebebi var, bu işletim sistemlerinde multitasking sonradan eklenmiş bir özellik ama WebOS çok işlemi aynı anda yürütmek üzere tasarlanmış bir işletim sistemi. TouchPad ise bu işletim sisteminin 3.0 sürümünü kullanıyor.

Bu çoklu dokunmatik tablet 9.7 inçlik bir ekran boyutuna sahip. iPad ile tamamen aynı olan bu ekran boyutuna karşın plastik kasası ile iPad 2’nin iki katı kalınlıkta ama yine de yuvarlak hatlarıyla son derece ergonomik. HP TouchPad 1.2GHz’lik çift çekirdekli Snapdragon işlemcisi ile tam bir canavar. 16 ya da 32 GB hafıza seçenekleriyle gelen ürünün yurtdışı fiyatı belleğine göre 500-600 dolar.

Apple iPad’e göre en bariz avantajları var: Flash destekliyor, USB kablosuyla bilgisayara bağlanarak şarj edilebiliyor ve dosya transferi yapılabiliyor. Bunlara ilaveten Touchstone teknolojisi ile kablosuz olarak da şarj edilebilen ürün Beats’in güçlü stereo hoparlörlerine sahip.

1.3 Megapiksellik, kullanıcıya dönük tek bir kamerası olan tabletin ekran çözünürlüğü ise 1024×768. Ana ekranın üzerinde bir tek tuş yer alıyor. Bu tuşun üzerindeki ışık bekleyen mesajlar ya da uyarılar olduğunda yanıp sönerek haber veriyor. Kasanın sağ tarafında ses ayarı, tepesinde 3.5mm kulaklık girişi, açma kapatma işlevi de gören kilit tuşu mevcut. Sol tarafta ise Beats Audio stereo hoparlörler yer alıyor. En altta ise micro USB bağlantısı yer alıyor.

Kitap okumak, sörf yapmak , haritalara bakmak, yazmak, çizmek, müzik dinlemek gibi türlü işlev için kullanılabilen HP TouchPad tablet, oldukça başarılı bir ürün olarak nitelendiriliyor; elbette takdir bu ürünü teknoloji mağazalarında ellerine alıp kurcalayan tüketicilerin olacaktır.