Anasayfa Haber IBM’den Süper Hızlı Hafıza

IBM’den Süper Hızlı Hafıza

Belki PCM kısaltmasını daha önce duymuşsunuzdur, Phase Change Memory (Faz Değişimli Hafıza) anlamına gelen bu teknoloji üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Temel çalışma prensibi şöyle; özel bir metal alaşımdan oluşan hafıza blokları üzerinde, anlık elektrik şokları uygulanarak fiziksel durum (faz) değişiklikleri sağlanıyor, tabii bu değişiklik moleküler seviyede gerçekleşiyor. Böylece kullanılan metal hafıza çekirdeklerine verinin hızla yazılması, silinmesi ve okunması mümkün olmaktadır. Ayrıca devamlı elektrik akışı gerekmeden yazılan veri daima hücre üzerinde tutulabilmektedir, tıpkı flash belleklerde olduğu gibi. Bunun da ötesinde, kullanılan metal alaşımlar çok daha dayanıklı olduklarından, hafıza bloklarının güvenli kullanım ömrü diğer malzemelerden üretilenlere oranla çok daha yüksektir.

Ancak yakın zamana kadar bu teknolojinin rafine edilmesinde belirli sorunlar yaşanıyordu. Mesela hafıza hücreleri sebepsiz yere kendiliklerinden faz değiştirip okuma/yazma hatalarına sebep olabiliyorlardı. Ayrıca tasarlanmış olan hafıza bloklarının veri depolama kapasitesi de hayli düşüktü. IBM mühendisleri işte bu gibi sorunları çözmeyi başardıklarını açıkladılar. Yeni geliştirdikleri PCM modelleri metal hafıza hücresi başına bir yerine dört bit veri depolayabiliyor, depolanan verileri kesinlikle kaybetmiyor. Ayrıca bu yeni modellerin okuma/yazma hızları standart flash belleklerden yaklaşık yüz kat daha fazla! Bu da yetmezmiş gibi, flash belleklerin aksine birkaç bin okuma/yazma döngüsünden sonra stabilite kaybetmiyor, aksine milyonlarca döngüyü rahatlıkla çıkarabiliyorlar. Ve hepsinden de önemlisi, kullanılan malzemelerin bolca bulunur olması sayesinde maliyetleri çok çok düşük!

Önümüzdeki beş yıl içinde bu teknolojiyi piyasada görebileceğimizi müjdeleyen IBM mühendisleri, böylece uzun zamandır ciddi bir değişiklik yaşamayan hafıza teknolojileri pazarında, köklü bir devrim yapmayı umuyorlar. Teknolojiye 100 yılını vermiş bir firmadan bunu duymak aslında çok da şaşırtıcı sayılmaz.