Symantec’e Göre Cebiniz Tehlikede!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Android mi kullanıyorsunuz, yoksa tercihiniz Apple’dan yana mı? Symantec’e göre hangisini kullandığınız çok farketmiyor, onların işi yazılım güvenliği ve tüm işletim sistemlerine de bu pencereden bakıyorlar. Nitekim yaptıkları son çalışmanın sonuçları her iki işletim sisteminin de çeşitli güçlü ve zayıf noktaları olduğunu vurguluyor. Tabii bu araştırma daha ziyade ticari amaçla cep telefonu kullanan yöneticiler ve benzerleri düşünülerek yapılmış, çünkü bunların bir saldırıya uğrama ve ciddi kayıplarla karşılaşma ihtimalleri sıradan kullanıcıya göre daha yüksek.

Bu çalışma sonucunda Apple’ın iOS işletim sisteminin alışılmış kötü niyetli yazılımları ve veri kaybını önleme konusundaki kapasitesi biraz daha yüksek görünüyor. Şüphesiz bunda kullanıcıların edinebilecekleri uygulamaların Apple tarafından gözden geçirilip onaylandıktan sonra indirilebilmesinin büyük rolü var. Her iki sistem de web tabanlı saldırıları önlemede ve veri bütünlüğünü korumada iyi sayılabilecek bir durumdalar. Öte yandan kullanıcının onayını gerektiren uygulamalar gibi konularda Android daha esnek ve güçlü görünüyor.

Bununla birlikte, her iki platform da “sosyal saldırı” denilen ve kullanıcının kandırılmasıyla gerçekleşen saldırı girişimlerini önleme konusunda hayli zayıf görünüyorlar. Özellikle üreticiler tarafından onaylanmamış üçüncü parti yazılımların kurulması ve kullanılması, ayrıca diğer aygıtlarla güvenlik dikkate alınmadan senkronizasyon yapılması, her iki platformu da tehlikeye sokabiliyor. En tehlikeye açık kullanıcılar ise “jailbreak” tabir edilen kırılmış işletim sistemlerini kullananlar olarak gösteriliyor. Bu cihazlar çoğu standart korumadan yoksun kalıyorlar ve saldırılara açık hale geliyorlar.