Anasayfa Haber Kaspersky Endpoint Security 8 artık Android destekli

Kaspersky Endpoint Security 8 artık Android destekli

Kaspersky Lab, akıllı telefonlara koruma sunan Kaspersky Endpoint Security 8’in yeni sürümünü piyasaya sürdü.  KES 8, Android platformunun yanı sıra Symbian ve BlackBerry mobil işletim sistemlerinin yeni versiyonlarını da destekliyor. Akıllı telefonları koruyan Kaspersky Endpoint Security 8, virus koruma, hırsızlığa karşı önleyici modüller, kişisel bilgiyi koruma, istenmeyen aramaları ve SMS’leri engelleme gibi pek çok farklı güvenlik özelliklerine sahip.

Kötü amaçlı yazılımların yanı sıra akıllı telefonları da koruyan Kaspersky Endpoint Security 8, akıllı telefonun çalınması veya kaybolması durumunda kurumsal bilgiyi saklıyor. Kullanıcı aynı zamanda cihazın dahili GPS alıcısını kullanarak akıllı telefonun yerini belirleyebiliyor ve SIM kartı değiştirilmiş olsa dahi bilgilendiriliyor.

Kaspersky Lab Mobil Çözümler Bölümü Başkanı Sergey Nevstruev “Android platformu 2010 yılında çok büyüdü ve 2011’in ilk aylarında da lider pozisyona yükseldi. Maintenance Pack 1 ile akıllı telefonlar için koruma sağlayan Kaspersky Endpoint Security 8, Android ve diğer mobil cihazların kurumsal arayüzlere entegre olmasına izin veriyor. Sonuç olarak, kurumsal müşterilerimiz tarafından takdir edilen çözümlerimiz toplam dört farklı platformda kurumsal bilgi güvenliğini sağlıyor ve mobil platformun tehlikelerine karşı onları koruyor” dedi.

KES 8 özellikleri

Akıllı telefonlara koruma sunan Kaspersky Endpoint Security 8’in özellikleri ve yenilikleri:

 

  • Android tabanlı cihazlara virüs koruma, hırsızlığa karşı güvenlik, hassas ve kişisel bilgilerin korunması ve istenmeyen aramaların ve SMS’lerin engellenmesi de dahil olmak üzere akıllı telefonlara tam koruma sağlıyor.
  • Kurumsal alanda popüler olan diğer işletim sistemlerini de destekleyen Maintenance Pack 1, Symbian 3 ve BlackBerry 6.0’yı da destekliyor. Ürün, BlackBerry (4.5-5.0) ve Symbian (Nokia modelleri için S60 9.1-9.4)’ın yanı sıra Windows Mobile (5.0-6.5) işletim sisteminin eski sürümlerini de destekliyor.
  • Akıllı telefonlara koruma sağlayan Kaspersky Endpoint Security 8, kişilerin önemli ileti geçmişleri de dahil olmak üzere hassas ve özel bilgilerini gizli tutuyor.
  • Android cihazları, Kaspersky Administration Kit aracılığıyla merkezi bir sistem aracılığıyla şirketin yönetmeliklerine uygun şekilde yönetilebiliyor.

Akıllı telefonların popülerliği her geçen gün artarak devam ediyor.  Araştırma şirketi Gartner’a göre, 2011 yılının ilk çeyreğinde mobil telefonların satışı %19; toplam satış genelinde akıllı telefonlar  ise %23.6 oranında arttı. Araştırmaya göre en popüler akıllı telefon işletim sistemi Android olurken bunu Symbian ve Apple’ın iOS işletim sistemleri izliyor.

Ürün Özellikleri

  • Mobil cihazlar için güvenilir koruma

Masaüstü koruma çözümleri gibi akıllı telefonlar için de koruma sunan Kaspersky Endpoint Security 8 isteğe bağlı olarak gerçek zamanlı veya daha önceden programlanabilen bir koruma sağlıyor. Kötü amaçlı yazılım veritabanı kablosuz denetim ile güncelleniyor. Tespit edilen kötü amaçlı yazılımlar ayarlara bağlı olarak silinebiliyor, karantinaya alınabiliyor.

 

  • Çalınma durumunda bilgileri koruyabiliyor

Akıllı telefonun çalınması veya kaybolması halinde cihazdaki hassas bilgiler uzaktan control mekanizması sayesinde engellenebiliyor veya önceden tanımlanmış SMS komutuyla silinebiliyor. Kaspersky Endpoint Security 8, kaybolmuş bir akıllı telefonu GPS aracığıyla bulma ihtimalini arttırıyor. Çalınan telefonun SIM kartı değiştirilmiş olsa dahi cihaz sahibinin çalınan telefon üzerinde kontrol sahibi olması sağlanıyor.

 

  • Kriptolama ve özel koruma

Telefon rehberinde seçilmiş girişler, SMS’ler ve arama geçmişleri Kaspersky Endpoint Security 8’in özelliklerini kullanarak gizli tutulabiliyor. Aynı zamanda kullanıcının cihazın hafızasında seçtiği dosyalar kriptolanabiliyor veya şifrelenebiliyor.

 

  • Merkezi yerleştirme ve yönetim

Bir akıllı telefonun güvenlik seçenekleri ve kısıtlamaları, Kaspersky Yönetim Kiti kullanarak, kurumsal BT altyapısının bir parçası olarak yönetilebiliyor. Sybase Afaria ve Microsoft System Center Mobile Device Manager gibi yönetim çözümleri de destekleniyor.