Tablette amaç çoktan ölmüş yayınları geri getirmek

In Haber by Burak AlkanLeave a Comment

+ 1T Gazete Tasarım Günleri’nin dördüncü gününde, görsel gazeteci Mario Garcia, geleneksel medya sonrası medyanın yakın gelecekte boy göstereceği yeni platform olarak görülen tabletleri ve uygulamalarını anlattı.

Apple’ın çıkardığı iPad’lerle gündeme gelen tabletlerin sayısının, 2010 Aralık ayına kadar farklı markalarla 8’e çıktığını kaydeden duayen tasarımcı, “iPad’in lansmanı yapıldığı gün, 40 yıllık hayatımdaki en önemli 4 anımdan biriydi. Bilgi alma ve verme alışkanlığımızı değiştiren bir andı” ifadelerini kullandı.

“Gazeteci, muhabir ya da tasarımcı olun fark etmez, işinizin hikaye anlatmak olduğunu unutmayın” diyen Garcia,  ister yazarak, ister tablet ya da iPad’le bir şekilde hikayenin anlatılması gerektiğinin altını çizdi.
Eski cihazdan yeniye nasıl geçiş olacağı konusunda tereddütler olduğunu belirten, görsel gazeteci, zamanla tereddütlerin aşıldığını ve bir bulmaca olan iPad’in parçalarının tamamlandığını anlattı. Garcia, “Haberciler bu gerçekle yüzleşince, tablet yayıncılığının gelip geçici olmadığını anladı. İlk başlarda gelip geçici bir heves olduğu sanılıyordu. Ama şimdilerde insanlar bunun üzerinden nasıl kar elde edebileceklerini düşünüyor” diye konuştu.

Tablette gazete sayfalarını çevirir gibi, sayfaların çevrilerek haberin okunması dışında,  birçok uygulamayı içinde barındıran bir sistem olduğunu vurgulayan usta tasarımcı şunları söyledi:

“Tablette amaç biraz da, çoktan ölmüş yayınları geri getirmek. Tablette baskı maliyeti olmayacağı için, kapanmak zorunda kalan birçok dergi tabletle geri dönüyor. Tablet bu anlamda çok faydalı olacak. Ama tablete taşınan yayının basılı mecranın karakteristiğini taşıması gerektiği unutulmamalı.” Garcia, Time Daily gazetesinin bu tereddütleri aşan ve tablet ortamında yayınlanan  tek günlük gazete olarak tarihe geçtiğini hatırlattı.