Anasayfa Haber Playstation 4 Ne Zaman Gelecek?

Playstation 4 Ne Zaman Gelecek?

İnternette dolaşan söylentiler, Sony’Nin Playstation 4 oyun konsolunu üretime hazırladığı ve 2012 içinde piyasaya süreceği yönünde. Şüphesiz çoğu konsol oyuncusunun arzuladığı bir gelişme, çünkü özellikle Crysis 2 gibi oyunların PC ve konsol sürümlerini yanyana koyup baktığınızda, DX 11 grafiklerin bariz biçimde önde olduğunu görebiliyorsunuz. PC donanımları her yıl bir seviye atlarken, konsollar sabit donanıma sahip olmanın bedelini geride kalarak ödüyorlar.

Peki ama gerçekten de Sony tüketiciye yeni bir konsol sunacak mı? SCEE’nin patronu Andrew House yaptığı bir açıklamada bune pek niyetleri olmadığını açıkça söyledi. House, daha onbir yıl evvel çıkan PS 2’nin bile gayet iyi sattığını ve özellikle Hindistan gibi pazarlara için yeni oyunlar hazırlandığını belirtti. Sony her konsol için ortalama on yıllık bir ekonomik ömür belirliyor ve PS 3 daha bu sürenin yarısında. PS 3 satışlarının rakipleri ve çeşitli aksaklıklar yüzünden ivme kazanmakta güçlük çekmesi de aslında bu sürenin tamamının verimli geçmesine engel oldu.

Sony daha PS 3 için yaptığı yatırımın kaymağını yiyememişken kalkıp yeni bir konsol çıkarır mı? Bizce zor, çünkü iş sadece donanımı üretip piyasaya vermekle bitmiyor. Bir de işin yazılım geliştirme kısmı var. Oyun firmaları şu an için dikkatlerini PS 3’e vermiş durumdalar ve kimseden PS 4 projeleriyle ilgili tek kelime bile çıkmıyor. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, Sony’nin herşeye rağmen daha birkaç sene PS 4 duyurusu yapması muhtemel görünmüyor.