ABD Savunma Sanayi’ne Saldırılar Sürüyor!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

 Şüphesiz internet üzerinden sürmekte olan bir dünya savaşının farkındasınızdır? Çoğu zaman hacker grupları ve sızdırılan bilgiler gündeme gelse de, esas çarpışma çok daha arka planda, devletle ciddi bağlantıları olan şirketlerin sunucu bilgisayarlarında gerçekleşiyor. Mesela geçtiğimiz günlerde ABD’nin en büyük silah ve teknoloji devlerinden olan Lockheed Martin’in sunucularının ciddi bir saldırıya uğradığını öğrenmiştik. Öncesinde başka firmalar da çarpılmıştı.

Geçtiğimiz Cuma günü ise ikisi devletin ulusal araştırma laboratuarı, biri de özel bir firma olmak üzere üç ABD kuruluşu daha kimliği açıklanmayan kaynaklarca saldırıya uğradı. Tabii ilgililer saldırının kaynağını açıklamasalar bile, saldırıya uğrayanların silah ve savunma konularında çalışan kuruluşlar olduklarını düşünürseniz, işin ciddiyetini kavrayabilirsiniz. ABD geçtiğimiz aylarda bu tür saldırıların, özellikle de arkasında yabancı bir devletin varlığı tespit edilirse, doğrudan savaş sebebi olarak kabul göreceğini açıklamıştı. Tabii öte yandan ABD’nin kalkıp da, mesela Çin’e birkaç sunucu çöktü diye saldırması ne kadar olası, orası da ayrı mesele.

Öte yandan ABD’nin en önemli savunma sanayi teknolojisi geliştiricisi kurumlarından DARPA, süregelen siber-savaşla ilgili çok ciddi bir projeyi 2012 yılında hayata geçirmeye hazırlanıyor. National Cyber Range adını verdikleri proje, tüm internetin bir simülasyonunu oluşturmayı ve deyim yerindeyse tüm savaş tatbikatlarının bunun üzerinde yapılmasını öngörüyor! İşin ciddiyeti daha nasıl anlaşılır ki?